O zakonnikach, co za kołnierz nie wylewali. Dzieje wina w państwie Krzyżaków

31 stycznia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Rafał Borowski
artykuł historyczny
W średniowieczu wino było traktowane inaczej niż dziś. O jego roli w państwie zakonu krzyżackiego opowie w czwartek Maciej Badowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej zdjęć (2)

W średniowieczu wino było traktowane inaczej niż dziś. O jego roli w państwie zakonu krzyżackiego opowie w czwartek Maciej Badowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

W średniowieczu wino było traktowane inaczej niż dziś. O jego roli w państwie zakonu krzyżackiego opowie w czwartek Maciej Badowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Produkcja, dystrybucja i konsumpcja wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach na przełomie XIV i XV wieku - oto temat najnowszej książki Macieja Badowicza, młodego mediewisty z Uniwersytetu Gdańskiego. W najbliższy czwartek, w bibliotece przy ul. Mariackiej 42 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku historyk wygłosi prelekcję, poświęconą wspomnianej publikacji. Wstęp wolny.30-letni Maciej Badowicz jest doktorantem na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Do jego specjalizacji naukowych należą m.in. historia Pomorza, Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - zwanego potocznie zakonem krzyżackim - oraz życia codziennego w epoce średniowiecza.

Już w najbliższy czwartek 1 lutego, o godz. 17:30, w bibliotece przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku Badowicz rozpocznie prelekcję na temat swojej najnowszej książki pt. "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach ( XIV-XV w.). Produkcja - dystrybucja - konsumpcja".

Każdy miłośnik epoki krzyża i miecza będzie mógł wysłuchać ciekawostek na temat zagadnienia, które dotychczas nie doczekało się kompleksowej analizy. Dotychczasowe badania w tym zakresie nie uwzględniały bowiem konkretnych informacji zawartych w źródłach.

Okładka książki "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach ( XIV-XV w.). Produkcja - dystrybucja - konsumpcja". Więcej zdjęć (2)

Okładka książki "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach ( XIV-XV w.). Produkcja - dystrybucja - konsumpcja".

mat. pras.

Okładka książki "Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach ( XIV-XV w.). Produkcja - dystrybucja - konsumpcja".

mat. pras.

A jak wynika z najnowszej publikacji Badowicza, są one nadzwyczaj zaskakujące. Bo choć klimat północnej Europy praktycznie uniemożliwia produkcję trunku z owoców winorośli, był on powszechnie dostępny w państwie zakonników w białych płaszczach z czarnymi krzyżami.

Popyt na wino zaspokajano importem z dalszych zakątków kontynentu, np. z półwyspu Iberyjskiego czy Apenińskiego. Ten z pozoru błahy fakt świadczy o niewątpliwej zamożności, jaka cechowała państwo zakonne w Prusach w okresie, gdy na polskim tronie zasiadał Władysław Jagiełło.

- Obrót towarami luksusowymi w średniowieczu był jednym z elementów budowania prestiżu i pozycji na arenie międzynarodowej. Gotowość do ponoszenia opłat za sprowadzenie towaru, m.in. cła i kosztów pośrednictwa, świadczyła o potencjale gospodarczym i ekonomicznym państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Do produktów luksusowych zaliczano wówczas alkohole, w tym wino. Treść pracy porusza problem opłat, ponoszonych przez Zakon, związanych ze sprowadzeniem i dystrybucją wina na terenie państwa na przełomie XIV i XV wieku - wyjaśniają organizatorzy czwartkowego spotkania.
Czy interesujesz się historią średniowiecza?
24%

tak, to moja pasja

45%

tak, ale raczej pobieżnie

25%

nie, ale czasem czytam publikacje na temat tej epoki

6%

nie, to nie moje klimaty

zakończona

łącznie głosów: 150