Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę "1:1 - prace z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING".
Wernisaż: 29 września 2012, godz. 18:00.
Przed otwarciem wystawy odbędzie się wykład Honzy Zamojskiego "Jak to jest zrobione", w czasie którego artysta i twórca mikrowydawnictwa Morava omówi proces powstawania książki.
Wystawa
"1:1 - prace z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING" otwarta do 4 listopada 2012 (od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 19.00).
Artyści: Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Agata Bogacka, Piotr Bosacki, Bownik, Oskar Dawicki, Marta Deskur, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska / Jan Smaga, Elżbieta Jabłońska, Piotr Janas, Paweł Jarodzki, Łukasz Korolkiewicz, Tomasz Kowalski, Zofia Kulik, Norman Leto, Róża Litwa, Marcin Maciejowski, Joanna Malinowska, Marzena Nowak, Jerzy Nowosielski, Paulina Ołowska, Anna Ostoya, Włodzimierz Pawlak, Zbigniew Rogalski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Grzegorz Sztwiertnia, Maciej Sieńczyk, Karol Radziszewski, Honza Zamojski, Krzysztof Zieliński, Jakub Julian Ziółkowski
Kurator: Maria Rubersz
Począwszy od otwierającej ekspozycję fotografii Zofii Kulik portretującej się jako królowa Elżbieta I, skończywszy na wideo Normana Leto przedstawiającego życiorys człowieka w stanie śpiączki - na wystawie wybranych prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING najważniejszy jest człowiek. Analityczne wykroje krawieckie Marzeny Nowak mają w sobie równocześnie ładunek emocjonalny, tuniki z ptasich piór Joanny Malinowskiej przywołują magiczne funkcje odzienia z XIV w. "Dzienniki" Włodzimierza Pawlaka są z kolei abstrakcyjnymi, intymnymi notatkami twórcy. Inaczej wygląda dziennik Krystyny M. autorstwa Agaty Bogackiej, która w formie obrazu-mapy opisała losy babki uciekającej przed powstaniem warszawskim. Znacznie mniej emocjonalne jest fotograficzne skanowanie jednego z warszawskich mieszkań przez Anetę Grzeszykowską i Jana Smagę. Patrząc na pracę odbiorca projektuje zamieszkujących tę przestrzeń ludzi. Jest też przestrzeń ekonomii w kolażach Anny Ostoyi wykonanych w czasie kryzysu 2009 roku. Obok Jadwigi Sawickiej bezceremonialnie komunikującej "Pragnienie sukcesu" fotografie Maurycego Gomulickiego obrazują fantazje erotyczne.
Wystawie towarzyszą dwie publikacje zaprojektowane przez Honzę Zamojskiego - katalog oraz artbook "Vis-à-vis en face (J'ai quinze ans)" wydany wiosną 2012 roku. W "Vis-à-vis en face" wybrane z kolekcji Fundacji prace stały się jedynie pretekstem do stworzenia portretowych rysunków. Na przeciwnym biegunie znajduje się katalog przedstawiający to, czego zazwyczaj nie da się oddać w katalogu, a co ma znaczący wpływ na odbiór sztuki. Skala, prezentacja prac w kontekście pozostałych, ich rzeczywisty rozmiar. Odbiorca może więc spotkać się z najróżniejszymi wyobrażeniami człowieka w pracach kolekcji oko w oko, 1:1. Katalog wystawy pokazuje je w skali 1:10. "Vis-à-vis en face" jest osobistym zoomem artysty, skalę można określić jedynie w przybliżeniu, około 100:1.
Fundacja Sztuki Polskiej ING zajmuje się promocja polskiej sztuki współczesnej budując kolekcję oraz realizację projektów artystycznych. Fundacja została utworzona w 2000 roku przez działające w Polsce spółki z Grupy ING. Kolekcja jest eksponowana w siedzibach fundatorów i udostępniane na wystawach organizowanych w instytucjach sztuki. Działalność Fundacji wpisuje się w światowy program mecenatu ING.