stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" oraz że: "Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze". Wspólnie ze Stowarzyszenie Kongres Kobiet , Uniwersytet SWPS i Sto Lat Praw Kobiet Pomorze będziemy celebrować stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Czwartek 26.07
19:00 Warsztaty rozwojowe "ODWAŻ SIĘ! Wspieraj kobiety!" Sto Lat Praw Kobiet Pomorze. Razem stworzycie także wystawę, którą będziemy prezentować do końca festiwalu. Po warsztatach pokaz filmu "Założę czerwone spodnie" i rozmowa z reżyserem, Elżbietą Rutkowską.

Piątek 27.07
17.00 "Dlaczego dobrzy ludzie zachowują się nienormalnie" - wykład i rozmowę prowadzi Stanisław Borawski, Uniwersytet SWPS

"To jest dobre, a to jest złe" - tak kategoryczne stwierdzenia przychodzą nam z dość dużą łatwością. Każdy z nas posiada intuicyjny kompas moralny. W sytuacjach skomplikowanych i wieloznacznych odwołujemy się zaś do naszego systemu wartości. Możemy nie zgadzać się z czyimś sposobem postrzegania dobra i zła, ale warto rozumieć jak ono działa.

Sobota 28.07
14.00 "Od pierwszych emancypantek do Me Too" - wykład i rozmowę prowadzą Małgorzata Barbara Fuszara i Małgorzata Tkacz-Janik, Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Prowadzenie Małgorzata Barbara Fuszara - polska prawniczka i socjolog, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa.

16.00 "Granice miłości czy miłość bez granic" - wykład i rozmowę prowadzą Katarzyna Waszyńska i Robert Kowalczyk, Uniwersytet SWPS

Co jest normą seksualną a co wykroczeniem? Jakie są wzajemne zależności między seksem a przemocą? Jak te siły najczęściej wzajemnie się przeplatają i jaka jest ich dynamika? I jak budować intymność, stawiając zdrowe granice? O tym wszystkim podyskutujemy, łamiąc tabu i rozwiewając mity wokół seksu i przemocy.

16:00 pokaz filmu "Założę czerwone spodnie" w Gdyńskie Centrum Filmowe

Niedziela 29.07
12.30 "Dlaczego tak niewiele wiemy o historii kobiet?" - wykład i rozmowę prowadzi Małgorzata Tkacz-Janik, Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Prowadzenie Małgorzata Tkacz-Janik - kulturoznawczyni, dr n. hum., obecnie bada ślady herstoryczne w historii Górnego Śląska. Jako nauczycielka akademicka zajmowała się problematyką gatunkowego opisu tekstów kultury masowej, np. reklamy oraz innych form komunikacji. Działaczka, od 2003 roku, współprzewodnicząca partii Zielonych w latach 2009-2011, radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji. W 2009 roku rozpoczęła prace nad stworzeniem Śląskiego Szlaku Kobiet. Pełnomocniczka Kongresu kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet.

14.00 "O psychologicznych machanizmach dyskryminacji kobiet" - wykład i rozmowę prowadzi Aleksandra Szymków-Sudziarska, Uniwersytet SWPS

Dlaczego dyskryminujemy? Jak powstają i działają stereotypy płciowe? Jak funkcjonują na poziome i poznawczym i społecznym? Dlaczego choć mamy ich świadomość, tak łatwo się im poddajemy? Dlaczego tak trudno walczyć z dyskryminacją? Czym jest zagrożenie stereotypem? Porozmawiamy także o tym, czy można się uwolnić od stereotypów

Wszystkie wydarzenia odbywają się na naszej nowe scenie - w Namiocie, wstęp wolny!


---
WARSZTATY ODWAŻ SIĘ! Wspieraj kobiety!
Dla jednych wyzwaniem jest codzienność - prowadzenie samochodu czy nałożenie czerwonych spodni, a dla innych kandydowanie do struktur samorządowych. Na co Ty się odważysz? Liczymy, że na wspieranie innych kobiet!

Podczas warsztatów rozwojowych prowadzonych przez coacherki i psycholożki, Magdalenę Milewską i Annę Strzałkowską, wspólnie zastanowimy się jak wspierać kobiety w 100. rocznicę uzyskania przez nie praw wyborczych w Polsce. Czy można połączyć swój rozwój ze wzmacnianiem innych kobiet w ich dążeniu do celu? To pytanie zadamy uczestniczkom zajęć oraz zachęcimy do złożenia deklaracji pod napisem "Odważę się na...". Z odpowiedzi przygotujemy wystawę pokazującą różnorodność naszych codziennych wyborów i potrzeb.

Po warsztatach wyświetlimy film pokazującą zaangażowanie kobiet po 60. roku życia pt. "Założę czerwone spodnie" oraz porozmawiamy z reżyserką, Elżbietą Rutkowską.

Film dokumentalny w reż. Elżbiety Rutkowskiej zrealizowany w ramach projektu Stowarzyszenia WAGA dotyczy problemu stygmatyzowania kobiet starszych przypisanymi im stereotypowo rolami (np. babci) i wynikającej z tego dyskryminacji. Ma zwrócić uwagę masowego widza na te zjawiska i ukazać skutki realizowanej w ten sposób (między innymi przez media, w ramach podążania śladami tradycji) manipulacji. Inspiracją była akcja Trójmiejskiej Akcji Kobiecej "Tak. Odważę się", podczas której kobiety wypisywały na kartkach afirmację czynności na którą się odważą. Jedna z uczestniczek - osoba starsza, napisała "Odważę się założyć czerwone spodnie!" Chcemy, poprzez pokazanie kobiet 60+, aktywnych, odważnych pobudzić kobiety-seniorki do podjęcia odważnych kroków. Może to być krok mały - jak założenie czerwonych spodni ale też i duży - np. start w wyborach samorządowych.

Dokładniejszy opis wszystkich wydarzeń z SWPS oraz tabelka na zapisy
www.swps.pl/sopot/aktualnosci/17815-eksperci-uniwersytetu-swps-na-festiwalu-globaltica