stat
Impreza już się odbyła

100 lat konsulatu generalnego Niemiec w Gdańsku

Wystawa "100 lat konsulatu generalnego Niemiec w Gdańsku" przywołuje dzieje niemieckiej obecności konsularnej w mieście.

Po zakończeniu I wojny światowej, na mocy pokojowego traktatu wersalskiego, Gdańsk uzyskał statut niezależnego państwa-miasta pod protektoratem Ligi Narodów i w efekcie znalazł się poza granicami niemieckiej Rzeszy.

Ostatecznie Wolne Miasto Gdańsk powstało 15 listopada 1920 r. Znajdowało się ono w obszarze celnym II Rzeczpospolitej Polskiej, która także prowadziła w jego imieniu politykę zagraniczną. W ten oto sposób, po raz pierwszy w historii, pojawiły się przesłanki do powołania w Gdańsku przedstawicielstwa konsularnego Niemiec, czyli konsulatu generalnego.

Punktem wyjścia dla wystawy jest uznanie Lothara Foerstera jako pierwszego konsula Niemiec w Gdańsku. Na kolejnych tablicach możemy prześledzić dalszą historię: funkcjonowanie konsulatu w Wolnym Mieście Gdańsku aż do jego likwidacji po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. Otwarcie konsulatu NRD w 1962 r. i jego pracę aż do czasu rozwiązania NRD. W końcu otwarcie obecnego konsulatu generalnego Republiki Federalnej Niemiec w roku 1990.

W 2020 r. wspominamy jednak nie tylko otwarcie pierwszego konsulatu generalnego przed stu laty, ale także 150. rocznicę powstania niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec. Rok jubileuszy zakończy się większą wystawą w gdańskiej Zbrojowni. Za pomoc i współpracę w tym przedsięwzięciu dziękujemy szczególnie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jej rektorowi prof. Krzysztofowi Polkowskiemu, kuratorowi wystawy, prof. Grzegorzowi Protasiukowi oraz jego asystentce, Emilii Wernickiej.