stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Celem wystawy jest prezentacja 50 miniatur tkackich, wybranych przez Jury konkursu 11 Baltic Mini Textile Gdynia. Wystawa umożliwi odbiorcom obejrzenie najciekawszych i najlepszych artystycznie spośród 324 prac, zgłoszonych przez 155 artystów z całego świata.

Za szczególną wartością miniatur tkackich przemawia ich ścisłe powiązanie z kierunkami twórczych poszukiwań sztuki współczesnej. Narzucone wymogi skalowe, przy jednoczesnej dowolności tematu, zastosowanych materiałów i techniki, czynią z miniatur swoiste laboratorium, pozwalające odkrywać nowe możliwości tkaniny artystycznej. Niewielki wymiar pozwala artystom eksperymentować ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami, umożliwia zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów. Różnorodność autorskich technik, interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.

Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. Przez 25 lat swojego istnienia zdążył wypracować własną pozycję i znaczenie, dołączając do grona prestiżowych międzynarodowych przeglądów miniatur tkackich organizowanych w Szombathely (Węgry), Angers (Francja) i Como (Włochy). Konkurs zaistniał początkowo jako triennale, by później przekształcić się w biennale, a od 2004 r. powrócić do formuły triennalowej. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, artystka z Gdyni, uprawiająca tkaninę artystyczną, malarstwo na jedwabiu, rysunek i ceramikę. Od 2001 r. konkurs zaczął też towarzyszyć Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

W gdyńskim przeglądzie brali udział artyści z całego świata: USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Izraela, Korei, Japonii, Australii i prawie całej Europy. Najlepsze prace wyróżniane są nagrodami: GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego (zazwyczaj Nagrodę Marszałka otrzymuje ex aequo dwóch artystów) oraz Nagrodą Muzeum Miasta Gdyni. Laureat GRAND PRIX Prezydenta Miasta Gdyni nagrodzony zostaje statuetką w formie bryły bursztynu i propozycją wystawy indywidualnej podczas kolejnej edycji triennale.

Niezwykłość gdyńskiej imprezy polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary - swoje miniatury, z których powstała pokaźna kolekcja, licząca ponad 300 prac. W 2005 r. wybrane prace z kolekcji były prezentowane w Kilonii (Niemcy), a w 2008 r. - w Martha Gault Gallery w Slippery Rock (USA). W latach 2012-2013, dzięki współpracy z The Australian Forum for Textile Arts (TAFTA), ekspozycję można było oglądać w kilkunastu australijskich galeriach. Z kolei w ramach partnerstwa województwa pomorskiego i regionu Środkowej Frankonii miniatury z gdyńskiej kolekcji zostały zaprezentowane w Norymberdze (Künstlerhaus, 2014 r.) i Ansbach (Galeria LOFT, 2018 r.).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
Bilety: oprowadzanie wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15
zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)