Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupa Rekreacyjna 3miasto zapraszają na cykl bezpłatnych, rodzinnych wędrówek w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". Dwunasty i zarazem przedostatni tegoroczny spacer odbędzie się w niedzielę, 22 listopada. Tym razem powędrujemy sobie przez punkty widokowe związane z historią skoków narciarskich w Dolinie Radości. 7,5 km pętlę rozpoczynamy i kończymy spod Dworu Oliwskiego.
>>> Zobacz naszą wideo relację z ubiegłego roku1. Cele zajęć:- Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
- Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
- Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska.
2. Do kogo skierowana jest trasa:Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w nosidełku. Z uwagi na dość wąskie i strome ścieżki odradzamy jakiekolwiek wózki i joggery.
Jeśli nie posiadasz własnego nosidełka,
wypożycz w ItinerePowołując się na nasze wydarzenia rodzinne, otrzymasz zniżkę.
3. Ciekawostki naszej marszruty:Trasa wieść będzie leśnymi drogami i duktami z dala od ruchu drogowego. Przemierzając lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poznamy wiele ciekawych zakamarków w obrębie Doliny Radości. Na dobry początek przedostaniemy się przez szemrzący Potok Czystej Wody. Po drugiej stronie doliny rozpoczniemy wspinaczkę pasmo wzgórz Wzniesienia Marii. A po osiągnięciu szczytu, który liczy ponad 110 m n.p.m., na jednym ze zboczy odnajdziemy tajemniczy, maleńki głaz zwany Kamienną Twarzą. Tu też zrobimy sobie przerwę na regenerację sił. Warto zabrać ze sobą coś na ząb i gorącą czekoladę w termos. Po przerwie udamy się na drugą stronę Doliny Czystej Wody, gdzie odnajdziemy fundamenty dawnej skoczni narciarskiej, jej zarys z widoczną do dziś bulą. U stóp skoczni zobaczymy także pamiątkowy kamień upamiętniający budowę obiektu, a na przeciwległym wzgórzu pomnik niemieckiego skoczka, który nie przeżył upadku podczas turnieju skoków narciarskich. Na dobre podsumowanie naszej wędrówki wejdziemy na jeszcze jednoleśne wzgórze z którego rozciąga się ciekawy widok na Starą Oliwę.
>>> Zobacz zaplanowaną trasę na mapie Przy okazji wędrówki poznamy także:
Znakowane szlaki turystyki pieszej i rowerowej przebiegające przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.
Trasę wędrówki samodzielnie pokonają dzieci w wielu 6 lat. Młodsze pociechy proponujemy zabrać w wózki terenowe, bądź nosidełka. Z uwagi na dość urozmaicony teren i możliwość wystąpienia po drodze nierówności, korzeni oraz piachu odradzamy zabrania ze sobą wszelakich rowerków biegowych i hulajnóg.
4. Dystans do pokonania: max.7,5 km
5. Prędkość marszu: dopasowana do dzieci
6. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki:Gdańsk, Dolina Schwabego, przed Dworem Oliwskim, ul. Bytowska 4
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki(ustaw ją jako miejsce docelowe i jedź wg wskazówek mapy Google)
- Zbiórka o godz.9:30 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 9:45 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 13:00 - przewidywalny powrót, zakończenie wędrówki
7. Rodzaj nawierzchni, jakie buty?Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą wąskie i kręte ścieżki , jednak nie zabraknie także szerokich dróg leśnych. Z uwagi na fakt, że miejscami, szczególnie na stromych podejściach i zejściach może być ślisko, dla komfortowej wędrówki rekomendujemy buty trekkingowe za kostkę, o twardej podeszwie z protektorem. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi.
Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę
8. Zgłoszenia i warunki udziału:Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
- Każdy pełnoletni uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności.
- Na zbiórce prosimy o zachowanie względem siebie bezpiecznej odległości oraz zasłonienie ust i nosa
Rodzice dzieci:- W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z regulaminem. W celu usprawnienia zapisów dzieci prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2020".
-Każdy uczestnik wędrówki akceptuje
REGULAMIN UCZESTNICTWAWędrówkę prowadzi:Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115
Organizatorzy programu:-Gdański Ośrodek Sportu
-Miasto Gdańsk
Zobacz wideo relację z jednej z ostatnich wędrówek: