W ramach obchodów 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć Koło Naukowe Gender Studies UG, Stowarzyszenie Arteria oraz grupa trójmiejska Amnesty International organizują pokaz filmów oraz warsztaty. Patronat nad wydarzeniami objęły: Fundacja Autonomia oraz Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016.
16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women's Global Leadership Institute. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby było to symbolem związku pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka. Hasło tegorocznych 16 dni to: ZAANGAŻUJ SIĘ - DZIAŁAJ - DOMAGAJ SIĘ. MOŻEMY zakończyć przemoc wobec kobiet.
Trójmiejskie obchody obejmują pokaz filmów oraz warsztaty antyprzemocowe. Filmy: Delikatnie nas zabijają 3, Obrazy kobiet w reklamach oraz Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości będzie można obejrzeć 2 grudnia o godzinie 17.30 w audytorium S211 na Wydziale Nauk Społecznych. Projekcję poprzedzi prezentacja Moniki Kowalczyk (Amnesty International) Przemoc wobec kobiet w kontekście praw człowieka (o godz. 17). Krótkie wprowadzenie do filmów przedstawią: Beata Laskowska z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdyni oraz dr Sebastian Jakub Konefał, filmoznawca z UG. Więcej informacji o filmach znajduje się poniżej.
Bardzo ważnym punktem obchodów są warsztaty antyprzemocowe. 9 grudnia w godz. 13.00-14.30 i 14.45-16.15 odbędą się warsztaty dla studentów i studentek. Poprowadzi je trenerka edukacji o prawach człowieka Amnesty International. Warsztaty mają na celu pogłębienie rozumienia kulturowej tożsamości płci (gender) oraz związków miedzy uprzedzeniami i dyskryminacją a przemocą wobec kobiet. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: mailto:zapisy16dni@wp.pl
Dla aktywnie działających w trójmiejskich klasach i szkołach licealistów i licealistek warsztaty zaplanowano na 7 grudnia. Mają one na celu uświadomienie problemu przemocy ze względu na płeć wkraczającym w dorosłe życie nastolatkom. Warsztaty pozwalają skonfrontować swój sposób myślenia z poglądami innych uczestniczących osób, w efekcie uczą postaw tolerancji i zrozumienia dla innych. Poszerzają wiedzę na temat praw człowieka. To praca u podstaw, która niezbędna jest do kształtowania zachowań wolnych od przemocy. Jak piszą organizatorzy kampanii: "Wszyscy razem mamy obowiązek zakończenia przemocy ze względu na płeć jako kobiety, dziewczyny, mężczyźni, chłopcy oraz ludzie wszystkich pokoleń, religii, zawodów, orientacji seksualnych, sprawności, przekonań politycznych i warunków socjoekonomicznych".
Kolejnym punktem obchodów 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy będą audycje na antenie Radia Gdańsk. Pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej w niedziele 29 listopada i 6 grudnia w godz. 20.00-23.00 spotkają się z red. Hanną Wilczyńską Toczko. Opowiedzą o problemie przemocy, odpowiedzą na telefony i maile słuchaczy.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Wydarzenia są częścią ogólnopolskiej kampanii "Droga kobiet - przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet" realizowanej przez Stowarzyszenie Autonomia finansowanej przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nad akcją ogólnopolską patronat objęły: TVP Kraków, Polskie Radio Kraków, TV M, Pismo "Zadra", ngo.pl, kobietaiprawo.pl. Patronaty honorowe: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Wojewoda Małopolski. Patronat nad trójmiejskimi obchodami 16 dni akcji objęło Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, patronat medialny - mmtrojmiasto.pl
Organizatorzy
KN Gender Studies UG zajmuje się społeczną i kulturową tożsamością płci. Problematyka ta łączy zagadnienia z zakresu m.in. psychologii, socjologii, historii, prawa, antropologii kulturowej, teorii literatury. Działania koła obejmują spotkania komentujące bieżące wydarzenia społeczne i kulturalne, wykłady, projekcje filmowe, prowadzenie listy dyskusyjnej. Koło skupia nie tylko studentów i studentki różnych kierunków, ale także osoby, które studia ukończyły.
Arteria to młode stowarzyszenie trójmiejskich animatorów kultury. Cele stowarzyszenia mają być realizowane poprzez szeroką działalności kulturalną i edukacyjną, promocję młodych twórców oraz współpracę międzynarodową.
Partner
Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Stowarzyszenie bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka, ale przede wszystkim prowadzi kampanie oraz podejmuje praktyczne i skuteczne kroki w celu powstrzymania tych naruszeń. Za swoją działalność AI zostało uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla.
Kontakt:
Anna Miler (KN Gender Studies UG) 502559813
Ewa Gromada (KN Gender Studies UG) 665040370
Kinga Kuczyńska (Stowarzyszenie Arteria) 600235106
Monika Kowalczyk (Amnesty International) 500862354
Informacje o filmach:
1.) Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach (Killing Us Softly 3. Advertising's Image of Women).
Pionierska praca Jean Kilbourne pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wizerunkiem płci w reklamie. Jej oba nagrodzone filmy - Killing Us Softly (1979) i Still Killing Us Softly (1987) miały i nadal mają wpływ na miliony studentów i studentek, uczniów i uczennic z całego świata. Kilbourne pokazuje czy i jak, zmienił się obraz kobiet w reklamie w latach 80. i 90.
Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet i poruszenia takich tematów jak uprzedmiotowienie , fragmentaryzacja, seksualizacja, pornografia czy przemoc. Autorka zachęca
do spojrzenia na znane obrazy w nowy, bardziej poruszający i mobilizujący do działania sposób.
2.) Maska twardziela. Przemoc media i Kryzys męskości (Tough Guise. Violence, Media and the Crisis in Masculinity).
Maska twardziela jest pierwszym filmem edukacyjnym skierowanym do uczniów/uczennic oraz studentów/studentek, mającym na celu systematyczną analizę związków między popkulturową symboliką, a pojęciem męskiej tożsamości w USA u progu XXI wieku.
W tej nowatorskiej, wszechstronnej analizie Jackson Katz ukazuje, że powszechność przemocy w społeczeństwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach w Littleton (stan Kolorado), Jonesboro (stan Arkansas) i wielu innych, należy postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości.
Film jest bogato ilustrowany przykładami z kultury popularnej od programów typu talk show po imprezy sportowe, od Buntownika z wyboru po Chłopaków z sąsiedztwa, od muzyki country po hip-hop.
Więcej informacji: https://www.gender.strony.univ.gda.pl/