stat
Impreza już się odbyła

16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć

2 listopada - 28 grudnia 2024, g. 18:00

Wstęp wolny
gru 31

wtorek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 495 zł
W ramach obchodów 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć Koło Naukowe Gen­der Studies UG, Stowarzyszenie Arteria oraz grupa trój­miejska Amnesty International organizują pokaz filmów oraz warsztaty. Patronat nad wydarzeniami objęły: Fundacja Autonomia oraz Biuro Gdańsk Eu­ropejska Stolica Kultury 2016.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć to międzynarodowa kam­pania, organizowa­na przez Women's Global Leadership Institute. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby było to symbo­lem związku pomiędzy prze­mocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wo­bec ko­biet jest pogwałceniem praw człowieka. Hasło tegorocznych 16 dni to: ZAANGAŻUJ SIĘ - DZIAŁAJ - DOMAGAJ SIĘ. MO­ŻEMY zakończyć przemoc wobec kobiet.

Trójmiejskie obchody obejmują pokaz filmów oraz warsztaty antyprzemocowe. Filmy: Delikatnie nas za­bijają 3, Obrazy kobiet w reklamach oraz Maska twar­dziela. Przemoc, media i kryzys męskości będzie można obejrzeć 2 grudnia o godzinie 17.30 w audytorium S211 na Wydziale Nauk Społecznych. Projekcję poprzedzi prezentacja Moniki Kowalczyk (Amnesty International) Przemoc wobec kobiet w kontekście praw człowieka (o godz. 17). Krótkie wprowadzenie do filmów przedstawią: Beata Laskowska z Centrum Interwen­cji Kryzysowej w Gdyni oraz dr Sebastian Jakub Konefał, filmoznawca z UG. Więcej informacji o filmach znajduje się poniżej.

Bardzo ważnym punktem obchodów są warsztaty antyprzemocowe. 9 grudnia w godz. 13.00-14.30 i 14.45-16.15 odbędą się warsztaty dla studentów i studentek. Poprowadzi je trenerka edukacji o prawach czło­wieka Amnesty International. Warsztaty mają na celu pogłębienie rozumienia kulturowej tożsa­mości płci (gender) oraz związków miedzy uprzedzeniami i dyskryminacją a przemocą wobec kobiet. Zgłosze­nia przyjmujemy pod adresem: mailto:zapisy16dni@wp.pl

Dla aktywnie działających w trójmiejskich klasach i szkołach licealistów i licealistek warsztaty zaplanow­ano na 7 grudnia. Mają one na celu uświadomienie problemu przemocy ze względu na płeć wkraczają­cym w dorosłe życie nastolatkom. Warsztaty pozwalają skonfrontować swój sposób myślenia z poglądami in­nych uczestniczących osób, w efekcie uczą postaw tolerancji i zro­zumienia dla innych. Po­szerzają wiedzę na temat praw człowieka. To praca u podstaw, która niezbędna jest do kształtowania zachowań wolnych od przemocy. Jak piszą organizatorzy kampanii: "Wszyscy razem mamy obowiązek zakończenia przemocy ze względu na płeć jako kobiety, dziewczyny, mężczyźni, chłopcy oraz ludzie wszystkich pokoleń, religii, zawod­ów, orientacji seksualnych, sprawności, przekonań politycznych i warunków socjoekonomicznych".

Kolejnym punktem obchodów 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy będą audycje na antenie Radia Gdańsk. Pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej w niedziele 29 listopada i 6 grudnia w godz. 20.00-23.00 spotkają się z red. Hanną Wilczyńską Toczko. Opowiedzą o problemie przemocy, odpowiedzą na telefony i ma­ile słuchaczy.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Wydarzenia są częścią ogólnopolskiej kampanii "Droga kobiet - przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet" realizowanej przez Stowarzyszenie Autonomia finansowanej przez Fundusz Inicja­tyw Oby­watelskich. Nad akcją ogólnopolską patronat objęły: TVP Kraków, Polskie Radio Kraków, TV M, Pismo "Za­dra", ngo.pl, kobietaiprawo.pl. Patronaty honorowe: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Wojewoda Ma­łopolski. Patronat nad trójmiejskimi obchodami 16 dni akcji objęło Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, pa­tronat medialny - mmtrojmiasto.pl

Organizatorzy
KN Gender Studies UG zajmuje się społeczną i kulturową tożsamością płci. Problematyka ta łączy zagadnienia z zakres­u m.in. psychologii, socjologii, historii, prawa, antropologii kulturowej, teorii literatury. Działania koła obejmują spotkania ko­mentujące bieżące wydarzenia społeczne i kulturalne, wykłady, pro­jekcje filmowe, prowadzenie listy dyskusyjnej. Koło sku­pia nie tylko studentów i studentki różnych kierunków, ale także osoby, które studia ukończyły.
Arteria to młode stowarzyszenie trójmiejskich animatorów kultury. Cele stowarzyszenia mają być realizowane poprzez sze­roką działalności kulturalną i edukacyjną, promocję młodych twórców oraz współpracę międzynarodową.

Partner
Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Stowarzyszenie bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka, ale przede wszystkim prowadzi kampa­nie oraz podejmuje praktyczne i skuteczne kroki w celu powstrzymania tych naruszeń. Za swoją działalność AI zostało uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla.

Kontakt:
Anna Miler (KN Gender Studies UG) 502559813
Ewa Gromada (KN Gender Studies UG) 665040370
Kinga Kuczyńska (Stowarzyszenie Arteria) 600235106
Monika Kowalczyk (Amnesty International) 500862354

Informacje o filmach:

1.) Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach (Killing Us Softly 3. Advertising's Image of Women).
Pionierska praca Jean Kilbourne pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wi­zerunkiem płci w reklamie. Jej oba nagrodzone filmy - Killing Us Softly (1979) i Still Killing Us Softly (1987) miały i nadal mają wpływ na miliony stu­dentów i studentek, uczniów i uczennic z całego świata. Kilbourne pokazuje czy i jak, zmienił się obraz kobiet w rekla­mie w latach 80. i 90.
Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet i porusze­nia takich tematów jak uprzedmiotowienie , fragmentaryzacja, seksualizacja, pornografia czy przemoc. Autorka zachęca
do spojrzenia na znane obrazy w nowy, bardziej poruszający i mo­bilizujący do działania spo­sób.

2.) Maska twardziela. Przemoc media i Kryzys męskości (Tough Guise. Violence, Media and the Crisis in Masculinit­y).
Maska twardziela jest pierwszym filmem edukacyjnym skierowanym do uczniów/uczennic oraz studentów/studen­tek, mającym na celu systematyczną analizę związków między popkulturową symboliką, a pojęciem męskiej tożsa­mości w USA u progu XXI wieku.
W tej nowatorskiej, wszechstronnej analizie Jackson Katz ukazuje, że powszech­ność przemocy w społeczeń­stwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach w Little­ton (stan Kolorado), Jonesboro (stan Arkansas) i wielu in­nych, nale­ży postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości.
Film jest bogato ilustrowany przykładami z kultury popularnej od programów typu talk show po imprezy sporto­we, od Bun­townika z wyboru po Chłopaków z sąsiedztwa, od muzyki country po hip-hop.

Więcej informacji: https://www.gender.strony.univ.gda.pl/