stat
Impreza już się odbyła

Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" zaprasza na spotkanie w ramach 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet.

lis 23-24

sobota - niedziela, g. 11:00 - 16:00

Wstęp wolny
gru 7

sobota, g. 10:00

Wstęp wolny
9 grudnia (niedziela), godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40, Gdańsk)

W programie:

- Prezentacja wyników badań na temat bezpieczeństwa kobiet na imprezach masowych przeprowadzonych w ramach projektu "Bezpieczeństwo Kobiet"
- Debata na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wokół książki Jacksona Katza pt. "Paradoks macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni nienawidzą kobiet i co wszyscy mężczyźni mogą z tym zrobić"

W debacie udział wezmą:

- dr Katarzyna Bojarska (Uniwersytet Gdański, Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego "BezTabu")
- Anna Dryjańska (Fundacja Feminoteka)
- Sergio de Arana (aktywista, bloger natemat.pl)

Spotkanie poprowadzi Ania Urbańczyk (Instytut Kultury Miejskiej).
Wyniki badań zaprezentuje Agnieszka Kaim (Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!").

W trakcie spotkania będzie można kupić książkę "Paradoks macho" w promocyjnej cenie 30 zł.

16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet to międzynarodowa kampania zainicjowana w roku 1991 przez Women's Global Leadership Institute. Odbywa się ona pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

"Paradoks macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni nienawidzą kobiet i co wszyscy mężczyźni mogą z tym zrobić" to książka o męskiej przemocy wobec kobiet, napisana z punktu widzenia mężczyzny. Mężczyźni, jak podkreśla Jackson Katz, są sprawcami znacznej części aktów przemocy. Nie znaczy to, że większość mężczyzn stosuje przemoc. Przeciwnie, większość to tak zwani porządni faceci. Jednak, jak twierdzi Katz, ci porządni faceci nie uświadamiają sobie, że przemoc wobec kobiet stanowi problem mężczyzn. Dlatego pozostają obojętni. Dlatego przemoc trwa.
Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca, Fundacja Feminoteka

"Bezpieczeństwo Kobiet" to akcja mająca na celu zapobieganie przemocy wobec kobiet zainicjowana przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej przez Fundację Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" i Instytut Kultury Miejskiej. W ramach projektu powstał m.in. serwis internetowy z poradami dostępnymi w sześciu językach. Obecnie projekt rozwijany jest pod kątem innych imprez masowych, m.in. festiwali muzycznych.

Biogramy:

dr Katarzyna Bojarska - psycholog, seksuolog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, edukatorka seksualna, trenerka i badaczka społeczna. Specjalizuje się w zakresie seksuologii, problematyki LGBTQ i gender. W Poradni Zdrowia Psychoseksualnego "BezTabu" pracuje m.in. ze sprawcami wykorzystania seksualnego. Opiniuje też w roli biegłej w sprawach związanych z wykorzystaniem seksualnym i przemocą seksualną.

Anna Dryjańska - socjolożka, członkini zespołu Fundacji Feminoteka. Współorganizatorka III Europejskiego Kongresu Kobiet. Autorka "Pocztu przeciwników praw kobiet" wystawionego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Napisała pracę dyplomową o matce socjologii, Harriet Martineau. Interesuje się polityką, herstorią i mediami społecznościowymi.

Sergio de Arana - administrator akcji "Popieramy Konwencję o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet". Autor artykułów o przemocy wobec kobiet. Studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Bloger natemat.pl

Ania Urbańczyk - kulturoznawczyni, działaczka na rzecz praw człowieka i trenerka równościowa o specjalności wrażliwości genderowej. W swojej działalności animacyjnej zajmuje się wyrównywaniem szans przez kulturę. Pracuje w Instytucie Kultury Miejskiej, koordynuje projekty społeczne i edukacyjne m.in. "Bezpieczeństwo Kobiet".

Agnieszka Kaim - absolwentka psychologii, prezeska Fundacji Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!", doktorantka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Animatorka społeczna, prowadzi projekty społeczno-kulturalne i antydyskryminacyjne, m.in. "Bezpieczeństwo Kobiet".


www.bezpieczenstwokobiet2012.info
www.ikm.gda.pl
www.siezrobi.org