stat
Impreza już się odbyła

1970 | 1981 Pamięci dwóch polskich grudniów

kwi 21

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,

jazz
Kup bilet
maj 26

niedziela, g. 16:00, 19:00

Między Grudniem ’70, gdy na ulicach polała się krew robotników dopominających się swoich praw, a grudniem 1981 roku, gdy władza znów użyła broni i pod osłoną nocy wyprowadziła opozycjonistów z domów, aby na długie miesiące ich internować, był pełen nadziei Sierpień ’80.

jazz - koncerty w Trójmieście


45 zabitych i niemal 1,2 tys. rannych – tyle ofiar według oficjalnych danych przyniosła masakra grudniowa w 1970 roku. Scena, która rozegrała się na ulicach Gdyni, zapisała się w pamięci zbiorowej Polaków w postaci czarno-białego obrazu. Ciało 18-letniego Zbyszka Godlewskiego, pochodzącego z Elbląga pracownika fizycznego Zarządu Portu Gdynia, zastrzelonego przez wojsko 17 grudnia, koledzy niosą w pochodzie na drzwiach jak na katafalku.

11 lat po masakrze Grudnia ’70, po czasie wielkich sierpniowych nadziei, kiedy wydawało się, że wolność w Polsce jest już na wyciągnięcie ręki, 13 grudnia gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Wyłączone telefony, brak możliwości przekraczania granic, aresztowania, internowania… Najdramatyczniejsze wydarzenia rozegrały się w Katowicach. 16 grudnia 1981 roku ZOMO i wojsko dokonało pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek”. Krwawy bilans to dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat, najstarszy 48.
Zapraszamy na uroczystości rocznicowe organizowane na Wybrzeżu.

15 grudnia 2019
ZWIEDZANIE SUBIEKTYWNE WYSTAWY STAŁEJ

Uczestniczka tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 w Gdyni; dziewiętnastolatek, który podczas manifestacji we Wrocławiu cudem uniknął śmierci; osiemnastolatek, który za udział w manifestacji z okazji 3 maja przesiedział w areszcie ponad pół roku i został dotkliwie pobity przez służbę więzienną, oraz milicjant, który odmówił wykonania rozkazu – w rolę przewodników po wystawie stałej ECS wcieli się czworo uczestników wydarzeń sprzed lat. Zapraszamy na spacery subiektywne śladami wspomnień DWÓCH POLSKICH GRUDNIÓW.
godz. 11.00 / Ewa Jażdżewska
godz. 12.30 / Jarosław Hyk
godz. 14.00 / Mariusz Kulis
godz. 15.30 / Bolesław Rutyński

wstęp | bilet: 1 zł + rezerwacja
→ więcej

SACRUM PROFANUM
ADAM BAŁDYCH QUARTET
godz. 18.00

Najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata z bogactwem brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. W programie autorskie interpretacje kompozycji średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami ukrywanych w Watykanie, Miserere Gregorio Allegriego czy utworów współczesnej awangardzistki Sofii Gubajduliny.
Usłyszymy czołówkę polskiego jazzu: Adama Bałdycha (skrzypce), Krzysztofa Dysa (fortepian), Michała Barańskiego (kontrabas) i Dawida Fortunę (perkusja).
wstęp | wolny + rezerwacja miejsc
→ więcej

Informacja o biletach

spacery | bilet 1zł + rezerwacja miejsc
koncert | wstęp wolny + rezerwacja miejsc