Wracamy do spotkań na żywo w przestrzeni Muzeum Emigracji. 12 maja o godzinie 17.00 w sali kinowej zapraszamy na wciągającą rozmowę o historii przemian w Europie Środkowej i Wschodniej w 1989 roku. Naszymi gośćmi będą dr hab. Aleksander Gubrynowicz i dr Paweł Ukielski współautorzy książki 1989. Jesień narodów. Spotkanie poprowadzi dr Konrad Knoch.
Od wydarzeń 1989 roku minęły 33 lata i właśnie ta odległa perspektywa umożliwia prowadzenie badań porównawczych bez angażowania emocji. Autorzy skupiają się na analizie tej historycznej daty w Polsce, na Węgrzech, w NRD, Czechosłowacji, Rumuni i Bułgarii. Rozważania na temat odzyskiwania niepodległości po prawie pół wieku zniewolenia podzielili na trzy bloki tematyczne ostatnie lata komunizmu, bezpośredni proces upadku reżimu oraz efekty tego procesu z perspektywy czasu.
Wydarzenie z udziałem gości odbędzie się stacjonarnie w sali kinowej Muzeum Emigracji i jednocześnie będzie transmitowane
na kanale Youtube Muzeum Emigracji w Gdyni. Tłumaczenie na polski język migowy zapewni Fundacja Katarynka.
Informacje o książce.Fragment publikacji.Biogramy gości:Dr Konrad Knoch - doktor nauk historycznych, wykładowca na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim (Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej). Pracownik Europejskiego Centrum Solidarności, odpowiedzialny m.in. za przygotowanie wystawy stałej. W badaniach naukowych i publikacjach porusza problematykę prasy niezależnej w PRL, dokumentuje działania podziemnych wydawców. Autor książki Pisma liberalne drugiego obiegu w latach 19791990, nagrodzonej w konkursie na najlepszy debiut historyczny 2012.
Dr Paweł Ukielski - politolog, historyk. Adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (2004-2014 i od 2016). W latach 2014-2016 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, zaś 2011-2017 członek Rady Wykonawczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Od 2019 przewodniczący jej Komisji Rewizyjnej. Wykładowca Collegium Civitas (2002-2014) oraz Graduate School for Social Research (od 2020). Naukowo zajmuje się współczesnymi przemianami w Europie Środkowej po 1989 roku, środkowoeuropejską współpracą regionalną, podziałem Czecho-Słowacji i relacjami czesko-słowackimi oraz polityką historyczną. Autor monografii Aksamitny rozwód. Rola elit politycznych w procesie podziału Czechosłowacji (2007) oraz zbioru tekstów Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy (2020), współautor książek 1989 Jesień Narodów (2009, wyd. rumuńskie 2013, wyd. węgierskie 2014, wyd. angielskie 2020, wyd. polskie rozszerzone i uzupełnione 2021, wyd. czeskie 2022) oraz Inicjatywa Trójmorza z perspektywy jej uczestników (2020).
Dr hab. Aleksander Gubrynowicz - adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert z zakresu prawa międzynarodowego (specjalista w zakresie międzynarodowego prawa ochrony środowiska i międzynarodowego prawa inwestycji) oraz historii myśli prawnej. Jako ekspert ds. stosunków międzynarodowych przez wiele lat pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 2003/2004 był Wiceprzewodniczącym Katedry stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas. Jest autorem wielu artykułów dotyczących historii EŚW. Analizował problemy demograficzne Niemiec i politykę rozliczeń po II wojnie światowej, także na Węgrzech. Jednocześnie koordynował projekt Jean Monnet dotyczący aktualnych trendów rozwoju europejskiego prawa gospodarczego. Od 2001 roku nieprzerwanie pracuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.