stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

2. Festiwal Filmów o Buddyzmie - 'Włóczędzy Dharmy' Opinie (7)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
lis 23

sobota, g. 19:00

bilety 85-115 zł
przedsprzedaż 85-95 zł
Kup bilet

16 - 30 listopada 2024, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
SALA SUWNICOWA

09.05.2008
18:00 - "Przekaz z Tybetu"
r. Arnaud Desjardins, Francja, 1963

20:00 - "Buddyzm we współczesnym świecie"
r. Bo Juul, Dania, 2007 (premiera polska)

21:00 - "Jogini z Tybetu"
r. Phil i Jo Borack, USA, 2007


10.05.2008
17:00 - "Duch Tybetu - Życie i świat Dilgo Khyentse Rinpocze"
r. Matthieu Ricard, USA, 2007

18:00 - "Alexandra David Neal - z Sikkimu do Zakazanego Tybetu"
r. Antoine De Maximy, Jeanne Mascolo Filippis, Fracja, 1992

19:15 - "Nauka o stanie umysłu"
r. Wade Davis, Kanada, 2006

20:15 - "Świat według mojego nauczyciela Dzongsara Khyentse Norbu"
r. Lesley Ann Patten, Kanada, 2003


23.05.2008
18:00 - "Dom Smoka"
r. Jon Garano, Hiszpania, 2005

19:45 - "Mnisi w laboratorium"
r. Delphine Morel, Francja, 2006

20:50 - "Lazurowy Budda"
r. Aerlyn Weissman, Tetsuya Itano, Kanada, 2005 (premiera polska)

24.05.2008
17:00 - "Życie Buddy"
r. Martin Meissonnier, Francja, 2004

18:45 - "Ryk Lwa - O życiu, naukach i śmierci XVI Karmapy"
r. Mark Elliot, USA, Sikkim, 1985

20:00 - "Tybetańska Księga Zmarłych"
r. Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori, Francja, 1994


25.05.2008
18:00 - "Kraina Shambhala"
r. Anya Bernstein, Rosja, 2002

"W poszukiwaniu królestwa Shang Shung"
r. Alex Gabby, Szwajcaria, 2006 (premiera polska)

19:45 - "Trulszik Rinpocze - Niszczyciel iluzji"
r. Richard Kochn, USA, 1986

Bilety (seans):
12,- normalne, 10,- ulgowe (studenci i seniorzy), 8,- czł. DKF

Karnety na dany dzień:
22,- normalny, 18,- ulgowy, 14,- czł. DKF
Pokazy w Sali Suwnicowej Klubu ŻAK (projekcje z nośnika DVD, z polskimi napisami)
Klub ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197


Duch Tybetu - Życie i świat Dilgo Khyentse Rinpocze
Spirit of Tibet
Scenariusz i reżyseria: Arnaud Desjardins, USA, 1990
Film francuskiego mnicha i uznanego fotografa, Matthieu Ricarda, autora książki “Mnich i filozof” jest dokumentalnym portretem Dilgo Khyentse Rinpocze - lamy ze szkoły Njingma buddyzmu tybetańskiego, zwanego często "Mistrzem Mistrzów" czterech szkół buddyjskich. Praca nad filmem trwała 10 lat. Rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Matthieu Ricard - sekretarz i oficjalny tłumacz Rompocze wraz z Vivian Kurz zaczęli nagrywać wykłady swojego nauczyciela. Kręcili zdjęcia w Kham, we wschodnim Tybecie, Nepalu, Bhutanie, Indiach i we Francji. Udało im się również pozyskać do filmu niezwykle rzadkie i autentyczne nagrania z lat 50tych i 60tych. Dilgo Khyentse Rinpocze urodził się w 1910 roku w Kham Derge we Wschodnim Tybecie. Jeszcze będąc w łonie matki, został rozpoznany jako tulku, tak określa się w Tybecie świadomie inkarnowanych mistrzów medytacji, przez wielkiego mistrza Njingmapy Miphama Rinpocze.
Uchodził za inkarnację Dziamjanga Czientse Łangpo, niezwykłego mistrza i wizjonera żyjącego w XIX wieku, który wraz z Dziamgonem Kontrulem Lodro Taje i Patrolem Rinpocze zainicjował duchowe i kulturowe odrodzenie w Tybecie zwane jako ruch Rime. W owym czasie wielu liniom i praktykom groziło wyginięcie. Ideą Rime było praktykowanie jednej drogi aż do realizacji z jednocześnie tak dobrą znajomością nauk innych szkół, by można było udzielić wszystkim uczniom najbardziej pożytecznych wskazówek.
Dilgo Khyentse Rinpocze odegrał dużą rolę w ocaleniu spuścizny Tybetu, zbierając i publikując wiele tekstów buddyjskich. Uważany powszechnie za największego mistrza Wielkiej Doskonałości, utrzymywał w tradycji buddyzmu tybetańskiego ducha, którego cechowała bezstronność i niezależność. Był nauczycielem wielu obecnie poważanych lamów, m.in. XIV Dalajlamie przekazywał nauki Wielkiej Doskonałości, a Lamie Ole Nydahlowi praktykę Poła, wywodzącą się z lini Longczien Nyingthing.
Stał się wzorem nauczyciela, którego duchowa podróż doprowadziła do niezwykle głębokiej wiedzy. Dla wszystkich, którzy go spotkali był źródłem dobroci, mądrości i współczucia. Nie zważając na zmęczenie podróżował po Indiach, Himalajach, południowo wschodniej Azji i Zachodzie, przekazując czystą esencję nauk Dharmy swym uczniom. W taki sposób spędził całe swoje życie. Pełna oddania praktyka medytacyjna, inspirujące teksty i wiersze, rozległa wiedza i nieograniczone współczucie, niewyczerpana energia i humor oraz umiejętny i bezwysiłkowy sposób nauczania, wszystko to wskazuje, że Dilgo Khyentse Rinpocze był jednym z największych mistrzów i joginów Buddyzmu Diamentowej Drogi.
„W Tybecie ludzie, którzy nie byli blisko związani z Gelugpą wierzyli w dwóch Buddów – w Karmapę i Dilgo Khyentse.” Lama Ole Nudahl


Przekaz z Tybetu
Les message des tibetains
Scenariusz i reżyseria: Arnaud Desjardins, Francja, 1963
Pierwsza część tego niezwykłego dokumentu nosi tytuł “Buddyzm”, druga “Tantryzm”. W 1963 roku Dalaj Lama po raz pierwszy pozwolił człowiekowi z zachodu sfilmować serce tradycji tybetańskie. Oba filmy zostały po raz pierwszy pokazane w latach sześćdziesiątych, są niesamowitym świadectwem tamtych lat, uwieczniły mistrzów medytacji i filozofii buddyjskiej. W filmie występują: XVI Gyalwa Karmapa, Dalai Lama,Kyabdje Trijang Rinpoche, Kyabdje Ling Rinpoche, Dilgo Khyentse Rinpoche, Dudjom Rinpoche, Dugpa Tupse Rinpoche, Chatral Rinpoche, Abo Rinpoche i Lopon Sonam Zangpo, Lama Trizin, Tai Situ Rinpoche i Shamar Rinpoche.
„Portrety legendarnych tybetańskich mistrzów nie są tylko historycznym świadectwem, i olbrzymią inspiracją na teraz i na przyszłość, ale też niezwykłym testamentem” powiedział Sogyal Rinpoche.


Tybetańska Księga Zmarłych
The Tibetan Book of the Dead, część pierwsza: Droga życia, część druga: Wyzwolenie
reżyseria: Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori, scenariusz: Shinichi Nakazawa, narrator: Leonard Cohen, Francja, Kanada, 1994
Śmierć nadchodzi bez ostrzeżenia i nie ma przed nią ucieczki. Starożytne źródło siły
i wskazówek – „Tybetańska Księga Zmarłych”, zawiera podstawowe nauki buddyjskie dotyczące śmierci i tego, co dzieje się potem. Dwuczęściowy film prowadzi widza przez tę niezwykłą księgę.
Część pierwsza opowiada o historii Księgi, pokazuje sposoby jej używania w Azji i w zachodnich hospicjach. Kręcony przez ponad 4 miesiące film, pokazuje rytuały dla zmarłych w Lasaku, wywiady z Dalaj Lamą, który opowiada o swojej wizji śmierci i jej znaczeniu.
Część druga – „Wielkie wyzwolenie” pokazuje lamę i mnichów, którzy prowadzą zmarłego przez 49 dni według wskazówek Tybetańskiej Księgi Zmarłych. Skomplikowane rytuały, które rzadko można obejrzeć zarejestrowane na taśmie filmowej , uzupełniane są przez doskonałe animacje znanego artysty Isku Patel.

Życie Buddy
The Life of Buddha
Scenariusz i reżyseria: Martin Meissonnier, zdjęcia: Dominique Gentil, Rajan Palit, Christophe Petit, Francja, 2004
Film opowiada historię narodzin jednego z najważniejszych postaci światowych religii i ogólnoświatowej kultury, jaką jest historyczny Budda Siakjamuni. Reżyser pokazuje w jaki sposób młody książe Siddhartha staje się buddą, który zmienił świat poprzez swoje pełne mocy i siły nauki.
Fabularyzowany, kreacyjny dokument, pełen wypowiedzi ekspertów z dziedziny buddyzmu, ilustrowany bogato materiałami z miejsc, o których mowa w filmie.

Jogini Tybetu
Yogis of Tibet
reżyseria: Phil & Jo Borack, USA, 2002
Od czasów inwazji na Tybet 50 lat temu, Chiny systematycznie niszczą wszystkie aspekty kultury tybetańskiej. Jedną z największych strat jest zagłada wielkiej tradycji tybetańskich mistrzów medytacji – joginów.
Cały system, który wspierał tych mistrzów umysłu został nieodwołalnie zniszczony. Aby zarejestrować niezwykłe praktyki, filmowcy dostali specjalne zgody na udział w tajemnych pokazach niezwykłych możliwościami i dostali pozwolenie na przeprowadzenie wywiadów.
Ten niezwykle ważny dla przyszłych pokoleń dokument, ma w tej chwili rangę historyczną, duchową i edukacyjną – kiedyś może być jedynym świadectwem istnienia w Tybecie niezwykłych mistrzów medytacji.


Nauka o stanie umysłu
Light at the Edge of the World – Science of the Mind
reżyseria: Wade Davis, Kanada, 2006
Wade Davis to pisarz, naukowiec, odkrywca, poszukiwacz przygód, fotograf, poeta i antropolog. Przez National Geographic określany jest jako jeden z odkrywców Tysiąclecia. W tym filmie Wade Davis udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu po to, by spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. Chce też zastanowić się, czy jest to ścieżka duchowego rozwoju, na którą sam mógłby wkroczyć. Poznaje Matthieu Ricarda, francuskiego biologa, który został mnichem, bo zrozumiał, że nauka mówi, co i jak się dzieje w życiu ludzi - ale nie odpowiada na pytanie ,,dlaczego".
„Tu nie chodzi o żadne pseudo-mądrości. Mamy do czynienia z systemem myślenia, który liczy sobie dwa i pół tysiąca lat. Ma niezwykłą moc, bo całe miliony ludzi próbowały pojąć naturę istnienia i zapisać swoje przemyślenia w pismach, które stały się mapą, prowadzącą do wyzwolenia i mądrości”. Oglądamy bardzo prywatną podróż Daviesa, poznajemy mnichów, nauczycieli i widzimy efekt samej medytacji – ostatnia scena filmu na długo zapada w pamięć.


Ryk Lwa
The Lion’s roar
reżyseria: Mark Elliot, USA, SIKIM, INDIE, 1985
Dokument opowiadający o życiu, naukach i o śmierci wielkiego mistrza medytacji, Jego Świątobliwości XVI Karmapy, zwierzchnika buddyzmu tybetańskiego szkoły Karma Kagu. „Twórcom filmu udało się pokazać w żywy i malowniczy sposób ideę nietrwałości wszystkiego – która jest podstawą i kluczem do buddyjskiej filozofii. „Ryk Lwa” to ważny i pozostający na długo w pamięci film” – pisał Hollywood Reporter.
Szesnasty Gjalwa Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże (1924 - 1981) – to jeden z największych mistrzów medytacji XX wieku.
Przyczynił się w ogromnym stopniu do przeniesienia nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachód. Zainicjował wiele świeckich ośrodków Dharmy i klasztorów na całym świecie z myślą o zachowaniu żywego przekazu nauk Buddy.


Świat według mojego nauczyciela
Words of My Perfect Teacher
Scenariusz i reżyseria: Lesley Ann Patten, występują: Khyentse Norbu, Luc Dierckx, Louise Rodd, Lesley Ann Patten, Bernardo Bertolucci, Steven Seagal, Kanada, 2003
Dzongsar Khyentse Norbu jest jednym z największych mistrzów buddyjskich, urodzonym w Bhutanie, w rodzinie poetów i joginów. W wieku siedmiu lat został rozpoznany jako trzecia inkarnacja Jamyanga Khentse Wangpo, buddyjskiego lamy.
Khyentse Norbu łamie stereotypy nauczyciela duchowego. Jest fanem piłki nożnej, aktorem, scenarzystą i uznanym reżyserem filmowym - filmy „Puchar Himalajów” i „Podróżnicy i Magowie” pokazywane były na całym świecie. Jego zachodnie zainteresowania nie przeszkadzają mu w praktyce buddyjskiej i realizowaniu swoich filmów zgodnie z przepowiedniami i zaleceniami tybetańskiej sztuki „Mo” – sztuki pytania o przyszłość.
W opowiadającym o tej niezwykłej postaci dokumencie występują Bernardo Bertolucci, Steven Seagal, uczniowie Khyentse Norbu, oraz jego rodzina.
Film kręcony był w Wielkiej Brytanii, Bhutanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, i w Niemczech w czasie Mundialu. Ilustrowany jest muzyką Stinga, Manu Chao, Tara Slone & Joy Drop, Steve Tibbets’a, U.Man.Tek’a, Kunga 19 i innych.


Buddyzm we współczesnym świecie
Buddhism in the modern world
Reżyseria: Bo Juul, Dania, 2007
Buddyzm tybetański interesował Zachód od początków zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty spowodowały często fałszywą interpretacje tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego.
Po ponad czterdziestu latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się w naszej kulturze, a także przechodzi przez próbę nauki. „Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm” – powiedział Albert Einstein.
W filmie „Buddyzm w świecie współczesnym” przedstawieni są ludzie, którzy, pracując, uczestnicząc w tak zwanym „normalnym” życiu łączą nauki buddyjskie z kulturą zachodu i okazuje się, że nie ma w tym nic dziwnego, a ich praktyka pomaga w codziennym życiu i rozwoju.
Bez zbędnego komentarza i oceniania, autorzy filmu pokazali buddyjską filozofię, opowiedzieli często niezwykłe historie ludzi związanych z zachodnim buddyzmem od lat.


Alexandra David Neel- Z Sikkimiu do Zakazanego Tybetu
Reżyseria: Antoine de Maximy, Jeanne Mascolo Filippis, zdjęcia Antoine de Maximy, Francja, 1992
Alexandra David-Neel (1868-1969) - francuska odkrywczyni, anarchistka, buddystka, pisarka.
Pierwsza kobieta, która w przebraniu przemierzyła Tybet w okresie, gdy cudzoziemcom zabraniano tam wstępu.
Urodziła się 24 października 1868 roku w Paryżu. Była urodzonym podróżnikiem, już jako kilkuletnie dziecko uciekała z domu. W wieku 21 lat zafascynowała ją filozofia Dalekiego Wschodu, rozpoczęła studia orientalistyczne w Paryżu. W 1890 roku pojechała do Indii.
W sumie spędziła w Azji ponad 13 lat, ucząc się tybetańskiego, sanskrytu, medytując na odosobnieniu przez ponad 3 lata. Do źródeł buddyzmu dotarła jako jeden z pierwszych ludzi Zachodu. Była niezwykłą podróżniczką, kobietą, która złamała wszystkie stereotypy dotyczące kobiet początków dwudziestego wieku.
Alexandra David-Neel zmarła 8 września 1969 roku, dożyła prawie 101 lat.
Film, pokazujący życie Alexandry David Neel, pokazuje równocześnie podróż do Sikkimiu po latach jej sekretarki i wieloletniej asystentki w celu przekazania do klasztory bezcennego posągu, który Alexandra dostała od króla Sikkimiu.


Mnisi w laboratorium
Monks in the lab
Reżyseria: Delphine Morel, Francja, 2006
To historia człowieka i naukowej przygody. Dlaczego nowoczesna nauka jest zainteresowana medytacją? Dlaczego, jak się okazuje, medytacja jest dobra dla zdrowia? Dlaczego mnisi buddyjscy pozwalają zachodnim naukowcom badać ich mózgi i ciała?
Buddyści studiują umysł ludzi od 2500 lat. Wynaleźli techniki medytacyjne, które przekształcają emocje i podnoszą ważność umysłu. Ale te techniki przez długie lata nie były w ogóle znane na Zachodzie.
Współczesna nauka ma coraz więcej wspólnego z pytaniami na temat natury emocji uniwersalnymi pytaniami o umysł.
Naukowcy biorący udział w projekcie “Umysł i życie” są pionierami w swojej dziedzinie. Próbują zrozumieć jak umysł wpływa na ciało i zbadać niezwykłą plastyczność umysłu.
Neurolodzy, psychologowie, jogini – spotykają się w laboratoriach, miejscach odosobnień, w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Oglądamy niezwykłe odkrycia


Lazurowy Budda – sekrety zaginionej medycyny tybetańskiej
Blue Buddha - Lost Secrets of Tibetan Medicine
Scenariusz i reżyseria: Aerlyn Weissman, Tetsuya Itano, Kanada, 2005
1200 lat temu mieszkańcy Tybetu stworzyli bardzo złożony i dokładny system medyczny.
Zrozumieli w jaki sposób umysł wpływa na ciało. Poznali doskonale ciało i nauczyli się robić leki z roślin i minerałów. Błogosławili swoje leki w czasie specjalnych ceremonii. Większość swojej wiedzy zachowali na specjalnych malowidłach zwanych tankami.
Film odkrywa medycynę tybetańską od jej korzeni aż po współczesność. Poznajemy kilku lekarzy z Tybetu obecnie mieszkających w Indiach, którzy uczą nas najprostszych pojęć związanych tym systemem.
Kultura Tybetu, mimo, że poza granicami swojego kraju – kwitnie – od Syberii, przez Indie, aż do Europy i Stanów Zjednoczonych. Medycyna tybetańska staje się coraz bardziej popularna, a film pozwala zrozumieć jej głębię i działanie.


Kraina Shambhala
Join Me In Shambhala
Scenariusz i reżyseria: Anya Bernstein, Rosja, 2002
Buddyzm był główną religią i filozofią w Buriacji, dopóki Stalin nie rozpoczął swojej wielkiej ofensywy przeciwko religii. Aż do upadku systemu w późnych latach osiemdziesiątych, kolejne pokolenia Buriatów nie zdawały sobie sprawy ze swojego duchowego dziedzictwa. Po upadku reżimu nastąpił renesans buddyjskich nauk – klasztory były budowane od podstaw, ludzie desperacko szukali kontaktu z naukami, szukali nauczycieli, chcąc wrócić do swoich tradycji. Nie było lamów ani nauczycieli – nie było filozofów, wszyscy zginęli w sowieckich łagrach.
Reżyserka filmu, Anya Bernstein prowadzi nas od Ułan Ude do najmniejszych wiosek buriackich, towarzysząc w podróży dwóch nauczycielom buddyjskim, którzy zostali wysłani 14 lat wcześniej na nauki do Północnych Indii.
Ten film jest zarówno złożonym dokumentem, jak i pewnego rodzaju mapą filozofii buddyjskiej, pokazującym jak łączą się ze sobą rytmy codziennego życia z medytacjami nad pustką i przestrzenią.

W poszukiwaniu królestwa Shang Shung
In Search of Shang Shung
Reżyseria: Alex Gabbay, Holandia, 2006
Gelek - mnich Bon, uczeń Tenzina Namaka Rinpocze wraz z amerykańskim antropologiem i fotografem wyruszają w niezwykłą wyprawę z Katmandu do zachodniego Tybetu. Towarzyszy im pięciu szamanów, oraz ich dwóch pomocników. Wszyscy razem chcą dotrzeć do góry Kailasz - najświętszej góry Azji i serca zaginionej krainy – Shang Hung, skąd najprawdopodobniej pochodzi rdzenna tradycja duchowa Tybetu – Bon.
Była tam obecna jeszcze zanim buddyzm przywędrował z Indii. Uczeni się spierają, ale według samej tradycji jest to nieprzerwana linia przekazu rozpoczynająca się osiemnaście tysięcy lat temu sięgająca Buddy Szenraba Miło.
Teksty opisują Shang Shung jako wspaniałe królestwo, którego miasta wybudowane były ze szczerego złota, turkusów i kryształów.
Podczas trudnej wyprawy obserwujemy, jak skrajnie różni od siebie podróżnicy, zmagają się ze swoimi wątpliwościami, samymi sobą, jak spotykają zarówno duchowe jak i zupełnie ziemskie przeżycia.


Dom smoka
The Dragon House
Reżyseria: Jon Garaño, Hiszpania, 2005
Bohaterami filmu są dwaj młodzi Bhutańczycy, należący do tego samego społeczeństwa, ale żyjący w zupełnie odrębnych środowiskach. Namgay jest buddyjskim mnichem, całkowicie oddanym religii. Jigme pochodzi z bogatej rodziny i jest dumny z bycia pierwszym didżejem w swoim kraju.
Bhutan leżący we wschodnich Himalajach, pomiędzy Tybetem i indyjskimi stanami Assam i Bengal Zachodni, długo pozostawał zamknięty na wpływy obcych kultur, zachowując dziedzictwo tradycji i obyczajów.
Dziś zachodzą tu duże zmiany, spowodowane przenikaniem kultury zachodniej do tego zamkniętego państwa.