stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

O historii można opowiadać w atrakcyjny sposób - z myślą o pokoleniu wychowanym na komputerach i internecie. Tak jak na nowej wystawie "21. Dekalog Solidarności", która zostanie otwarta 11 grudnia w Ośrodku Kultury Morskiej. Towarzyszy jej film "Ludzie w cieniu Tablic", zaprezentowany premierowo podczas konferencji prasowej w Spichlerzach na Ołowiance 21 października.

20 stycznia - 28 lutego 2025, g. 10:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
Bezpośrednią okazją organizacji ekspozycji jest przypadająca w 2013 r. dziesiąta rocznica wpisania Tablic z postulatami Sierpnia '80 na Listę UNESCO "Pamięć Świata".

Dwie sklejkowe Tablice, na których Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski spisali 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, będą najważniejszymi i jedynymi zabytkami na wystawie w OKM. Całość ekspozycji to opowieść o twórcach Tablic i ludziach, dzięki którym przetrwały do naszych czasów, a także prezentacja postulatów Sierpnia '80 połączona z interaktywną wyprawą w świat PRL-u.

Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych Tablice zostały przekazane Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Szczęśliwie ocalone w czasie stanu wojennego przez pracowników Muzeum, po wielu latach weszły w skład stałej ekspozycji CMM w Spichlerzach na Ołowiance. Jednak na wystawie "21. Dekalog Solidarności" zobaczymy je w zupełnie nowej oprawie.

- Podwieszone pod sufitem będą po raz pierwszy widoczne z dwóch stron - opowiada Patryk Klein, kurator wystawy. - Dzięki temu na rewersie drugiej z Tablic ujrzymy rozpoczęty, a niedokończony tekst, świadczący o ich autentyczności. Mamy nadzieję, że walor oryginalności zabytku w połączeniu z nowoczesną formą wystawy zachęci do poznania tej fascynującej historii naszą grupę docelową, którą stanowią uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich.

By osiągnąć ten cel, widzowie zostaną zaproszeni do multimedialnej podróży. Przy kasie każdy z nich otrzyma kartę magnetyczną, na której zostanie zapisany jego login (np. imię) oraz język, w jakim chce otrzymywać informacje (polski lub angielski). W pierwszej części wystawy, na czterech stanowiskach, nasi goście poznają historię Tablic. W drugiej, gdzie zostaną umieszczone 22 stanowiska (po jednym na każdy z postulatów i dodatkowe - z podsumowaniem) rozpocznie się wirtualna podróż w czasie.

Każde stanowisko składa się z 40-calowego telewizora i tabletu. Zbliżenie karty uruchomi animacje komputerowe, przeplatane wypowiedziami ludzi związanych z historią Tablic - m.in. Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Macieja Grzywaczewskiego, Arkadiusza Rybickiego oraz pracowników Centralnego Muzeum Morskiego: Jerzego Litwina, Mirosława Bruckiego, Wiesława Urbańskiego i Dariusza Chełkowskiego. Mirosław Brucki wykonał dokładne kopie Tablic. Wiesław Urbański, z pomocą Dariusza Chełkowskiego, przewiózł oryginały z Muzeum do swojego domu i w czasie stanu wojennego ukrywał je przed SB.

Wypowiedzi bohaterów wydarzeń sprzed ponad 30 lat pochodzą z filmu dokumentalnego "Ludzie w cieniu Tablic", przygotowanego specjalnie z myślą o wystawie. Jego producentami są Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku i Video Studio Gdańsk.

Po obejrzeniu animacji, widz będzie musiał odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące przedstawionego właśnie postulatu. System zarejestruje wynik. Na ostatnim stanowisku - podsumowującym - zwiedzający porówna swój rezultat z najlepszymi, sprawdzi średnią i pozna wszystkie prawidłowe odpowiedzi.

Przeczytaj także