stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera Opinie (1)

W ostatnim czasie konflikty i spory zdominowały politykę, media i portale społecznościowe potęgując podziały społeczne i oddalanie się od siebie zwolenników różnych opcji politycznych. Przekazy z obu stron są tak skrajne, że sprawiają wrażenie, iż żyjąc w jednym kraju funkcjonujemy w odmiennych rzeczywistościach. Poruszeni takim stanem rzeczy tegoroczną 231. rocznicę urodzin Artura Schopenhauera chcielibyśmy poświęcić "Erystyce czyli sztuce prowadzenia sporów" - rozprawie napisanej przez filozofa ok. 1830 roku.

Spotkanie, które poprowadzi prof. Michał Kaczmarczyk będzie miało formę wykładu połączonego z dyskusją.

W czasie spotkania poświęconego Schopenhauerowskiej "Erystyce", wspólnie z zaproszoną publicznością zastanowimy się nad powodami, dla których pochodzący z Gdańska filozof zajął się problematyką dobrze skonstruowanego argumentu i pożytkami, jakie z jego wyliczenia chwytów erystycznych płynąć mogą dla nas dzisiaj. W szczególności poruszymy kwestię powszechnej obecności wymienianych przez Schopenhauera sposobów we współczesnym życiu publicznym, w tym także naukowym i politycznym. Spostrzeżenia na temat aktualności Erystyki podsumujemy refleksjami dotyczącymi zagadnienia "postprawdy" i mowy nienawiści. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rozważania dialektyczne przenosić można na grunt analiz socjologicznych.

Michał Kaczmarczyk - (ur. 1978) jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorat pod kierunkiem prof. dra hab. Brunona Synaka obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w roku 2004. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 2013. Interesuje się teorią społeczną, socjologią prawa i socjologią ruchów społecznych. Opublikował książki "Nieposłuszeństwo obywatelskie a pojęcie prawa" (2010) oraz "Wstęp do socjologicznej teorii własności" (2006), za którą otrzymał w roku 2007 Nagrodę Polskiej Akademii Nauk. W roku 2013 wydał w języku polskim "Kulturowe wartości Europy" pod red. Hansa Joasa i Klausa Wiegandta. Wcześniej przetłumaczył na język polski między innymi "Systemy społeczne" Niklasa Luhmanna oraz "System społeczny" Talcotta Parsonsa uznaną za najlepsze tłumaczenie socjologiczne w roku 2010. W latach 2010-2012 wykładał na State University of New York, w latach 2015-2016 był stypendystą Swedish Collegium for Advanced Study w Uppsali, zaś w roku 2018 Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Artur Schopenhauer - filozof. Urodził się w Gdańsku 22 lutego 1788. Na Oruni, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Stacja Orunia GAK, dziadek filozofa miał okazałą posiadłość. Za budynkiem domu kultury do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości po pięknym parku, w którym zapewne mały Artur bawił się jako dziecko.

Artur Schopenhauer był wielkim miłośnikiem psów dlatego z okazji rocznicy jego urodzin zbieramy dary dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt PROMYK: szelki dla dużych psów, ręczniki, koce, powłoczki pościelowe (ale nie poduszki ani kołdry).