24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku Gdański Teatr Szekspirowski Gdańsk Sprawdź!
stat
PATRONAT

Zapraszamy na 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, który odbędzie się w terminie 20 - 28 listopada 2020 roku.

Panująca w kraju i na świecie sytuacja związana z pandemią COVID - 19 nie dała organizatorom Festiwalu - Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu i Fundacji Theatrum Gedanense - możliwości zorganizowania Festiwalu w pierwotnym zakładanym terminie, tj. na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku.

Gdański festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1997 roku i jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju - otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 - najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID - 19 organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku chcą, by coroczne święto Szekspira mogło się odbyć - w bezpiecznym dla widzów kształcie. - Sytuacja jest dynamiczna, wrasta zagrożenie zarażeniem, dlatego trzeba brać pod uwagę różne scenariusze - również taki, że tegoroczny festiwal będzie musiał odbyć się online, bez widowni na miejscu, w teatrze. Nasze wspólne bezpieczeństwo jest najważniejsze. - mówi Jerzy Limon, Dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. - Wspólnie z partnerami z Wielkiej Brytanii, Litwy, Japonii oraz Włoch przygotowujemy więc plan B, czyli możliwość prezentacji spektakli w streamingu internetowym na żywo, z ich rodzimych scen. Termin festiwalu pozostaje bez zmian - to 20 - 28 listopada 2020 roku.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musimy w tym roku rezygnować z oglądania najlepszych szekspirowskich spektakli z kraju i ze świata. W nurcie głównym 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zostaną zaprezentowane spektakle z Litwy, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii (międzynarodowy spektakl teatru społecznego) oraz z Polski.

W nurcie głównym 24 Festiwalu Szekspirowskiego mamy nadzieję zaprezentować spektakle z Litwy, Włoch i Japonii oraz z Polski. 27. Konkurs o Złotego Yoricka po raz pierwszy nie odbędzie się - z powodu sytuacji spowodowanej epidemią (decyzja ogłoszona została 8 maja 2020 roku).

Festiwal zainaugurować ma 20 listopada 2020 roku premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "Burzy" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Program Nurtu głównego 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

20 listopada 2020
"Burza", reż. Szymon Kaczmarek, Gdański Teatr Szekspirowski, Polska

21, 22 i 23 listopada 2020
"Shake Fear | Break Walls" ("Bez Lęku | Bez Murów"), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania - spektakl realizowany w ramach projektu Shaking the Walls

22 listopada

"Hamlet", reż. Bartosz Szydłowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Polska

24 listopada
"Otello", reż. Oskaras Koršunovas, Teatr OKT, Litwa

25 listopada
"Hamlet", koncepcja i choreografia: Walter Matteini & Ina Broeckx, ImPerfect Dancers, Włochy

26 listopada
Dzień SzekspirOFF w GTS

28 listopada
"Król Yebi" na podstawie "Króla Leara" W. Szekspira, reż. Sujin Kim, Japonia

_________________

Program Nurtu SzekspirOFF 2020

Drugim, obok Nurtu głównego, filarem programu Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku jest SzekspirOFF, który zakłada prezentacje najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez niezależnych twórców w Polsce i na świecie. Wydarzenia prezentowane w ramach SzekspirOFF operują różnorodnymi środkami wyrazu artystycznego, takimi jak: teatr dramatyczny (małe formy teatralne), monodram, teatr lalkowy, teatr tańca, pantomima, koncert, performance, happening, stand-up, kabaret, teatr uliczny, film i in.

Od czterech lat SzekspirOFF odbywa się w formule konkursowej. Do udziału w Konkursie mogły zgłaszać się teatry i twórcy niezależni z Polski i z zagranicy, z wyłączeniem teatrów Laureatów Konkursu na wsparcie projektów artystycznych w ramach nurtu SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

W obecnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19 nie ma pewności, czy Konkurs SzekspirOFF 2020 będzie mógł odbyć się w zakładanym wcześniej kształcie. Organizatorzy Festiwalu prowadzą rozmowy z artystami i twórcami działań zakwalifikowanych do finału Konkursu na prezentację wydarzeń artystycznych SzekspirOFF na temat możliwości ich prezentacji dla ograniczonej ilości widzów lub w formule online.

W programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego znajdą się na pewno trzy produkcje, dofinansowane w ramach Konkursu na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020, które zaprezentowane zostaną 26 listopada 2020:
- "Glorious Summer", BU FILM,
- "Epitafium Błazna", Kolektyw Kejos,
- "Ofelie", Kolektyw Kobietostan.

Wydarzenia artystyczne zakwalifikowane do udziału w międzynarodowym Konkursie SzekspirOFF 2020 w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku 20 - 28 listopada 2020:

- "Aktorzy przyjechali" (na podstawie "Snu nocy letniej", "Hamleta" oraz "Jak Wam się podoba" Williama Szekspira) - Wiesław Cichy i Marek Kocot, Wrocław, Polska
- "Burza" - Teatr Makata, Warszawa, Polska
- "I come to you River. Ophelia fractured" (na podstawie "Hamleta" W. Szekspira) - Studio Kokyu, Wrocław, Polska
- "Mobbing Dick (Shakespeare's Lovers)" (na podstawie "Miarki za miarkę", "Gwałtu na Lukrecji" oraz "Snu nocy letniej" W. Szekspira) - Caroline Pagani, Włochy
- "Nazwisko" (na podstawie "Hamleta" W. Szekspira) - Prokopiuk&Kraińska, Bytom, Polska
- "OTELLO TONIGHT!" Teatr Przedmieście, Rzeszów, Polska
- "OtHello" Parrabbola, Wielka Brytania
- "Po Otellu" Teatr Strefa Otwarta (Anna Rakowska i Piotr Misztela), Wrocław, Polska
- "stormy protest song" (na podstawie "Burzy" W. Szekspira) Monster Hurricane Wihajster (Monika i Hubert Wińczyk), Poznań, Polska
- "TEFILIN" (na podstawie "Kupca Weneckiego" W. Szekspira) Bartłomiej Gąsior, Warszawa, Polska

SzekspirOFF 2020 jest częścią projektu "Shaking the Walls" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Celem projektu "Shaking the Walls" jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic - fizycznych bądź metaforycznych - wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie, zarówno jednostki, jak i grupy społeczne bądź etniczne, a także narody i kraje.

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa zarówno widzów jak i artystów, na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy wszystkie komunikaty. Będziemy na bieżąco modyfikowali kształt Festiwalu, dostosowując się do obecnych warunków i możliwości. Jednocześnie pozostajemy z nadzieją, że - niezależnie od tego, jaki kształt przybierze tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku - jego wierni widzowie będą z nami i pomogą nam współtworzyć to wyjątkowe teatralne święto. Kto wie, może trudna, nieoczekiwana sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, wpłynie na rozwój sztuki teatru w nieznanych jej dotąd obszarach i pozwoli na stworzenie nowych form - zarówno artystycznych, jak i w zakresie prezentacji oraz uczestnictwa.