Wiosenna odsłona Festiwalu zaplanowana na dwa marcowe weekendy (17 - 20.03, 25 - 27.03.2022) przyniesie orzeźwiający podmuch jazzowego grania przede wszystkim z Polski, ale nie zabraknie też zagranicznych gości. Pojawią się specjalne projekty na styku animacji, poezji, literatury, muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, opery i oczywiście jazzu.
Nene HeroineNene Heroine stało się przyczółkiem, schronem dla czwórki trójmiejskich muzyków podpisujących się jako Peter Stanley Chester - (saksofon, elektronika), Michael Zismann - (gitara, wokal), Tony Sadeky - (gitara basowa) i Stan Corazon - (perkusja). Oprócz pseudonimów na scenie przywdziewają także na siebie światełka. W 2019 r. postanowili w pełni objawić się muzycznemu światu, wydając debiutancki album "Total Panorama" nakładem niezależnego wydawnictwa Alpaka Records. W tamtym okresie brzmienie Nene Heroine opisywane było jako połączenie jazzu i psychodelicznego rocka, w którym nie brak dubu, faktur elektronicznych i wyraźnych, zapadających w pamięć melodii.
jazz - koncerty w Trójmieście
Nene Heroine to zespół na wskroś nowoczesny i - jakby to nie zabrzmiało - młody duchem. Spokojnie dryfuje po różnych stylistykach, żonglując przy okazji nastrojami - Jędrzej Sołtysiak / Soundrive.pl Na wiosennej odsłonie Festiwalu Jazz Jantar grupa Nene Heroine zaprezentuje premierowy materiał pt. "Mova", będący rozwinięciem dotychczasowych przestrzeni, gdzie jazz traktowany jest jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur. "Mova" to wytyczanie drogi do dalszych poszukiwań własnego stylu oraz pójścia o krok dalej i połączenia sfery dźwiękowej z aspektem wizualnym na scenie.
Nene Heroine / Mova/ Młoda Polska / premiera Piotr Chęcki - saksofon, elektronika, syntezatory
Michał Zienkowski - gitara
Tomek Sadecki - bass
Sławek Koryzno - perkusja
Marcel Baliński Quartet feat. Rudi MahallŁódzki pianista i kompozytor, którego znamy chociażby z Entropia Ensemble, RASP Lovers, Jerry and the Pelican System i Charles Mingus Group, studiował kompozycję z Django Batesem w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzyki alternatywnej i awangardowej Dwa Piętra w Łodzi. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Agą Zaryan, Wojtkiem Mazolewskim czy Elektro Camerata Varsoviensis. Latem 2020 roku zadebiutował jako lider z Marcel Baliński Trio albumem "Opalenizna i Wiatr". W tym samy roku Baliński zaprezentował ten materiałem podczas Festiwalu Jazz Jantar w towarzystwie basisty Franciszka Pospieszalskiego i perkusisty Krzysztofa Szmańdy.
W tym roku Marcel Baliński wraca na Jazz Jantar, ale już z innymi muzykami i repertuarem napisanym na kwartet. Pianista zaprosił do współpracy niemieckiego i cenionego klarnecistę basowego Rudiego Mahalla. Często określa się go spadkobiercą Erica Dophy'ego. Dał się poznać również jako artysta o wyjątkowym poczuciu humoru i zmyśle improwizatorskim. Związany z takimi grupami jak Die Hartmann 8, Monk's Casino, Die Entäuschung. Koncertował z Connym i Johannesem Bauerem, Barrym Guyem, Karlem Bergerem, Paulem Lovensem, Alexandrem von Schlippenbachem i wieloma innymi artystami. W nowym kwartecie Balińskiego mamy również Rafała Różalskiego - absolwent Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze, ale przede wszystkim wyśmienity kontrabasista, improwizator i członek m.in. RASP Lovers, Pimpono Ensemble, Entropia Ensembe, PE Quartet czy Druga połowa sierpnia. Skład dopełnia Bartosz Szablowski - absolwent Syddansk musikkonservatorium w klasie kompozycji i perkusji oraz współtwórca RASP Lovers, P.E quartet,Travel adapter, KINGA i Druga połowa sierpnia. Już niebawem przekonamy się o nowym muzycznym obliczu Balińskiego i jego kwartetu na 25. edycji Festiwalu Jazz Jantar!
Marcel Baliński Quartet feat. Rudi Mahall / Młoda Polska / premiera Rudi Mahall - klarnet basowy,
Marcel Baliński - fortepian,
Rafał Różalski - kontrabas,
Bartosz Szablowski - perkusja