Dwie wystawy historyczne, konferencja naukowa i wręczenie odznaczeń
25 lat Solidarności Walczącej w Trójmieście
16 maja br. w Gdyni odbędą się obchody 25-lecia utworzenia Solidarności Walczącej w Trójmieście. W związku z tym Komitet Organizacyjny Obchodów 25-lecia zaplanował całodniowe uroczystości.
Solidarność Walcząca powstała w połowie 1982 r. jako odpowiedź na mało zdecydowane działania władz Solidarności wobec wprowadzenia stanu wojennego. Była to organizacja niepodległościowa o ogólnopolskim zasięgu, która wydawała szereg czasopism podziemnych, nadawała audycje podziemnego radia, drukowała książki, organizowała manifestacje itp. Solidarność Walczącą wyróżniało m.in. dopuszczanie wariantu zakładającego możliwość stawiania czynnego oporu w razie nasilenia represji i realizacja do tego przygotowań.
Choć w Trójmieście Solidarność Walcząca powstała, podobnie jak w śląskiej kolebce w 1982 r., to przyjmuję się także datę wydania pierwszego numeru podziemnego czasopisma "Solidarność Walcząca" przez oddział trójmiejski (14 kwietnia 1985 r.) za początek działalności organizacji w tym rejonie. To wtedy właśnie społeczeństwo na Wybrzeżu miało możliwość po raz pierwszy szerzej dowiedzieć się o istnieniu tej podziemnej organizacji.
W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu i żałobą narodową, pierwotnie planowane obchody 25-lecia Solidarności Walczącej w Trójmieście zostały przeniesione z 18 kwietnia na 16 maja br. Ich głównym elementem będzie konferencja naukowa zorganizowana w Muzeum Miasta Gdyni.
Ponadto, obok oficjalnego otwarcia dwóch wystaw (plenerowej, przy Kolegiacie w Gdyni, ukazującej przede wszystkim historię Solidarności Walczącej w Polsce oraz drugiej wystawy, prezentowanej już od 18 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni i poświęconej w pierwszej kolejności dziejom Solidarności Walczącej w Trójmieście), dziękczynnej mszy świętej oraz części artystycznej, zostaną w trakcie obchodów wręczone po raz pierwszy w historii specjalne odznaczenia - "Krzyże Solidarności Walczącej" - którymi zostanie uhonorowanych ok. 60 osób zasłużonych dla ruchu Solidarności Walczącej.
Honorowy patronat nad uroczystościami objął przed katastrofą Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, a także Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź oraz prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska. Wstęp wolny.
Szczegółowy program obchodów 25-lecia Solidarności Walczącej w Trójmieście:
16 maja 2010 (niedziela) - Kolegiata Gdyńska (ul. Armii Krajowej 26) oraz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
godz. 9.15 - msza św. w Kolegiacie Gdyńskiej; oficjalne otwarcie przez dr Kornela Morawieckiego wystawy plenerowej na przykościelnym placu (współtworzonej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie), przedstawiającej działania Solidarności Walczącej; przejście do Muzeum Miasta Gdyni.
godz. 10.45 - oficjalne otwarcie wystawy "Wolni i solidarni" w Muzeum Miasta Gdyni przedstawiającej historię i działalność Solidarności Walczącej w Trójmieście
godz. 11.00-13.00 - konferencja naukowa, część I
• "Geneza powstania Solidarności Walczącej" - dr Kornel Morawiecki
• "Początki SW w Trójmieście" - Andrzej Kołodziej
• "Solidarność Walcząca w Trójmieście w aktach SB" - Arkadiusz Kazański (IPN)
• "Prasa Solidarności Walczącej w Trójmieście" - Jan Olaszek (IPN)
• "Solidarność Walcząca w Trójmieście w ramach Solidarności Walczącej" - dr Grzegorz Waligóra (IPN)
• "Solidarność Walcząca widziana z zewnątrz - przedstawicielstwo za granicą" - Ewa Kubasiewicz-Houee
godz. 13.00 - wręczenie odznaczeń (Krzyże Solidarności Walczącej)
godz. 13.30 - recital fortepianowy Bogdana Czapiewskiego
godz. 14.15-15.15 - przerwa
godz. 15.15-18.15 - konferencja naukowa, część II
• "Solidarność Walcząca w Trójmieście jako zaplecze opozycji
" - Marek Czachor
• panel dyskusyjny: "Miejsce Solidarności Walczącej w Trójmieście pośród organizacji opozycyjnych " - dr Sławomir Cenckiewicz, Marek Czachor, Mariusz Roman, Roman Zwiercan
• "Przygotowanie do stawiania czynnego oporu. Grupa Zakładowa SKP w Gdyni" - Edward Frankiewicz, Roman Jankiewicz, Andrzej Kołodziej, Roman Zwiercan
• dyskusja
18.15 - część artystyczna w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni
19.00 - zakończenie