Spektakl słowno-muzyczny pt.: „25 lat temu”
z wykorzystaniem piosenek Jacka Kaczmarskiego,
zorganizowany z okazji 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Kościół oo. Franciszkanów w Gdyni - 13 grudnia 2006, godz. 20.00
(sala byłego Dolnego Kościoła)
Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego jest organizatorem spektaklu słowno-muzycznego pt.: „25 lat temu” o charakterze upamiętniającym 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, bazując na twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich bardów, Jacka Kaczmarskiego. W spektaklu wezmą udział przyjaciele i artyści, którzy wspierają działalność Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego:
- Jacek Kleyff z własnym repertuarem, który zaśpiewa m. in. „Źródło”, „Bosch -1978”, „Schulz - 1975”, „Nocnoautobusowa”, „Znaki”, „Już” - Jacek Bończyk zaśpiewa utwory artysty, m.in..: „Nasza klasa”, „Przejście Polaków przez Morze Czerwone”, ”Prośba”, „Manewry”, „Starzy ludzie w autobusie”, „Zbroja”, „Arka Noego”, „Mucha w szklance lemoniady”, „Między nami”, „Siedem grzechów”, ”Powrót” - Ryszard Ronczewski, aktor, zaprezentuje wiersze Jacka Kaczmarskiego: „Raport o stanie samobójstw”, „Wróżba”, „List do redakcji „Prawdy”, - Eliza Banasik, gimnazjalistka z Gdańska, laureatka II nagrody na tegorocznym Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” wykona utwory Jacka Kaczmarskiego, m.in. „Kołysanka 1982”, „Źródło” oraz „Mury”. Spektakl poprowadzi wieloletni przyjaciel Jacka Kaczmarskiego – Wojciech Stronias.
Artysta zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku – w Trójmieście spędził ostatnie lata swego życia. Tu też powstało wiele jego ostatnich utworów, m.in. wiersze zawarte w tomiku poezji pt.: „Tunel”, napisane tuż przed śmiercią.
Jednym z ostatnich koncertów, zanim choroba nowotworowa uniemożliwiła mu śpiewanie, był koncert, który odbył się właśnie w Gdyni 13 grudnia 2001 roku zorganizowany z myślą o upamiętnieniu wprowadzenia stanu wojennego. Wśród tłumu wielbicieli piosenek Jacka Kaczmarskiego było obecnych wielu gości honorowych, m.in. Prezydent Miasta Gdyni, Pan Wojciech Szczurek.
Spektakl ten zapewni cykliczność imprezom kulturalnym, pielęgnującym pamięć o 13 grudnia z wykorzystaniem twórczości Jacka Kaczmarskiego, a tym samym miasto Gdynia przyczyni się do przedstawienia wartościowego wydarzenia kulturalnego. W roku ubiegłym odbył się koncert o podobnym charakterze – wystąpił Jacek Kleyff.
Mieszkańcy Trójmiasta, w tym należy zwrócić szczególną uwagę na młodzież, będą mogli zapoznać się z niekomercyjnym i niewątpliwie cennym gatunkiem muzyki, jakim jest poezja śpiewana oraz politycznie zaangażowana twórczość Jacka Kaczmarskiego.
Między blokami wykonawców:
- prezentacja multimedialna zawierająca dokumenty związane ze stanem wojennym,
- promocja płyty „Świadectwo” – odtworzenie video-clipu tytułowego utworu, nawiązującego do stanu wojennego oraz sprzedaż płyt.
U schyłku roku 1981, podczas trasy koncertowej we Francji, zaskakuje Kaczmarskiego stan wojenny. Przebywając na emigracji koncertuje m. in. w USA, Kanadzie, Australii, RPA, Izraelu oraz w większości krajów Europy. Występuje na rzecz podziemnej „Solidarności“, bierze udział w licznych akcjach charytatywnych.
W roku 1984 zostaje członkiem Redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium z własnym, cieszącym się ogromnym powodzeniem w kraju, programem pt. „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego". Pisze też komentarze polityczne prowadząc wiodącą audycję tego radia „Fakty, Wydarzenia, Opinie“. W tym samym czasie wydawane nielegalnie w podziemiu kasety z utworami Kaczmarskiego krążą po całym zniewolonym kraju.
Po powrocie do Polski w roku 1990 Kaczmarski wyrusza w triumfalną trasę koncertową. Wypełnione po brzegi sale udowadniają, że Barda nie zapomniano. Trasa staje się wielką patriotyczną demonstracją, a zarazem hołdem złożonym Poecie za jego wkład w obalenie totalitarnego ustroju, za nadzieję, jaką niosły jego utwory pozwalając godnie przetrwać mroczny okres stanu wojennego.