Oana Cătălina Chițu - "BUCHAREST TANGO"
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
Niepowtarzalna, wielkomiejska atmosfera krótko trwającego międzywojnia oraz wytworna, zapożyczona z Francji architektura przyniosły Bukaresztowi miano małego lub bałkańskiego "Paryża".Jedną z mniej znanych składowych owego mitu, wciąż nostalgicznie wspominaną przez coraz mniej już liczne grono osób, stanowiło tango. Ten muzyczny gatunek spotkał w bałkańskiej metropolii nadzwyczaj żyzny grunt.
Koncert Bucharest Tango pomyślany został jako hołd złożony Bukaresztowi tamtym czasów. Interpretowane przez Cătălinę Chitu "Tangos à la Romanesque" łączą dawną zmysłowość z odmiennymi, współczesnymi emocjami. Także sam skład Trio (gitara: Diego Romero, akordeon: Dejan Jovanovic) odzwierciedla w pewien sposób kosmopolityczny klimat, jaki panował kiedyś w rumuńskiej metropolii.
Oana Cătălina Chițu urodziła się w mołdawskim Humulești, gdzie na świat przyszedł także genialny bajkopisarz Ion Creangă. W 1991 roku wyjechała do Berlina, gdzie studiowała śpiew w Schöneberg School of Jazz Music pod kierunkiem Vereny Rein i Anette Kamp. Wraz z serbskim akordeonistą Dejanem Jovanoviciem założyli zespół "Romenca" i skupili się na zróżnicowanym bałkańskim repertuarze. Wydany w 2009 roku album "Bucharest Tango" (niemiecki producent Asphalt Tango, na którego liście znalazła się także romska orkiestra "Fanfare Ciocarlia") w krótkim czasie przyniósł Chitu miedzynarodową rozpoznawalność. Interpretuje ona rumuńskie tanga z lat 20. i 30., wplatając w nie elementy folkloru i jazzu. W 2013 roku ukazał się "Divine", album poświęcony repertuarowi wielkiej rumuńskiej divy Marii Tănase.
Urodzony w Buenos Aires Diego Romero to jeden z najciekawszych gitarzystów i kompozytorów nowego pokolenia muzyków argentyńskich. Studiował grę na gitarze w Conservatorio de Música Isaías Orbe. Dzielił scenę z takimi sławami jak Raul Lavie, Nacha Guevara, Adriana Varela. Charakteryzuje go muzyczna wszechstronność, która obejmuje różne gatunki muzyczne z Argentyny i Ameryki Łacińskiej. W 2019 roku rozpoczął współpracę z artystami berlińskimi, w tym Chitu i Jovanovicem, i poszerzył dotychczasowy repertuar o tradycję bałkańską i romską.
Dejan Jovanovic urodził się w Obrenovac w Serbii w rodzinie muzyków. Na akordeonie nauczył się grać w wieku dziewięciu lat. Uczęszczał do Liceum Muzycznego im. K.Stankovica (Belgrad), pobierał lekcje muzyki w Szkole Muzycznej im. J.J.Zmaja (Obrenovac), studiował grę na akordeonie klasycznym w Konserwatorium Muzycznym im. H.Eislera (Berlin). Występuje z własnym zespołem oraz jako gość w różnych grupach muzycznych na całym świecie.