stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już po raz trzeci Festiwal Temperatury imienia Daniela Gabriela Fahrenheita spaja kulturę, sztukę i edukację przybliżając ją mieszkańcom Gdańska. Zajrzymy do warsztatów i pracowni artystycznych, przełamiemy bariery ścian politechnik, uniwersytetów i szkół, i zgłębimy tajniki nauki, artyzmu, magii.

sty 31

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
lut 15

sobota, g. 12:00

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 60 zł
Gościnnie zawita Jan Heweliusz prezentując wielki dorobek swoich odkryć. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentujemy kowalstwo artystyczne, pokazy edukacyjne dotyczące astronomii i temperatury. Rozgrzeją nas koksowniki, i zgłębimy tajemnice stali damasceńskiej. Zaprezentujemy temperaturę gwiazd oraz warsztaty konstrukcyjne: Zbuduj swoją własną mapkę nieba.

W astronomię zagłębimy się wraz z Janem Heweliuszem, prezentując Słońce - najbliższą nam gwiazdę, Układ Słoneczny, wielkości gwiazd, a także sposoby badania wszechświata. Od Słońca po krańce Galaktyk zaprezentujemy najpiękniejsze miejsca we wszechświecie. Efektem prac kowali będzie kuty herb Jana Heweliusza.

Wszystkie elementy nabiorą jeszcze bardziej magicznego uroku po zapadnięciu zmroku.

Daniel Gabriel Fahrenheit


Patronem całego festiwalu jest postać wielkiego inżyniera i odkrywcy Daniela Gabriela Fahrenheita, który przez swoje osiągnięcia jest znany na całym świecie. Kojarzony z drugą co do popularności skalą temperatury nazwaną od jego nazwiska skalą Fahrenheita, ale nie tylko. Jest to między innymi twórca pierwszych termometrów rtęciowych i odkrywca wielu zjawisk związanych z temperaturą. Postać Fahrenheita jest powodem do zainicjowania szerszego rozumienia temperatury jako pojęcia wykorzystywanego zarówno w sztuce jak i nauce.

Jan Heweliusz

Jan Heweliusz był jednym z największych astronomów XVII wieku i najsłynniejszym obywatelem Gdańska. Urodził się 28 stycznia 1611, a zmarł 28 stycznia 1687 roku. Między te dwie daty wpisało się godne i pracowite życie poświęcone przede wszystkim Uranii - muzie astronomii. W roku 1639 zbudował własne obserwatorium astronomiczne na dachach swoich trzech sąsiadujących ze sobą kamienic. Zgromadził w nim tyle instrumentów, że wkrótce zasłynęło ono jako jedno z najlepiej wyposażonych w Europie. Odwiedzali je uczeni oraz królowie - Jan Kazimierz i Jan III Sobieski. Heweliusz sam budował swoje instrumenty astronomiczne i sam pięknie je ozdabiał. Do swoich wielu lunet sam szlifował soczewki. Budował też liczne kwadranty, sekstanty i oktanty do pomiarów kątowych nieuzbrojonym okiem. Opisał działanie peryskopu i przewidział jego zastosowanie naukowe. Zasłynął również pośmiertnie dzięki publikacji jego Atlasu ciał niebieskich.

Kowalstwo artystyczne

Pokazy i warsztaty kowalstwa artystycznego. Dzięki kuźni Bartosza Nawackiego zobaczymy prawdziwy warsztat kowali i każdy z Państwa będzie mógł spróbować tej trudnej sztuki kowalstwa artystycznego.

Herb Heweliusza


Od wielu tygodni, stopniowo powstaje w pełni kuty herb Heweliusza. Podczas festiwalu zostanie on dokończony i po raz pierwszy ujrzy światło. Wraz z późniejszą grawerowaną tabliczką zostanie on przekazany na ręce Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Niech Rok Heweliusza zabłyśnie herbem.

Wielkie zimnooooo i wielkie gorącoooo


Po raz kolejny zaprezentujemy to co nieznane. Dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu skroplimy powietrze, magicznie zmniejszymy balony, uniesiemy się w powietrze dzięki lewitacji diamagnetycznej, a każdy najmłodszy zamrozi swój własny kwiat. Zniszczymy mit słynnych włamywaczy, a gdy już zgłębimy wielkie zimnoooo, to wielkie gorącooooo zawita i zmierzymy temperaturę tą najwyższą w naszych koksownikach.

Astronomia z Janem Heweliuszem i jego warsztaty konstrukcyjne


Zapraszamy na przygodę z Janem Heweliuszem i na jego warsztaty konstrukcyjne: Zbuduj swoją własną mapkę nieba. Zaprezentujemy Słońce - najbliższą nam gwiazdę, Układ Słoneczny, wielkości gwiazd, a także sposoby badania wszechświata. Od Słońca po krańce Galaktyk zaprezentujemy najpiękniejsze miejsca we wszechświecie.

Koksowniki


Ze względu na październikowe wieczorne chłody, specjalnie dla Państwa zainstalowane zostaną koksowniki. Są to majestatyczne budowle z cegły szamotowej, które dzięki właściwościom koksu potrafią osiągnąć ogromną temperaturę i przez cały czas ogrzeją wszystkich zmarzniętych. A po zapadnięciu mroku otoczą nas magią czerwieni żarzących się kamieni.

Lampiony radości


Gdy zmrok zapadnie zapalimy lampiony radości, które umocowane na sznurkach wesoło będą latać nad przestrzenią festiwalu na Targu Węglowym.

Od Słońca po krańce galaktyk

Nasze Słońce, tak nam bliskie, wszechpotężne i ogromne jest jedną z biliardów gwiazd. Zapraszamy na prezentację najpiękniejszych zakątków wszechświata.

Główna atrakcja festiwalu POKAZY KUCIA STALI DAMASCEŃSKIEJ


Ta najsłynniejsza stal, znane ze swojej posiada bardzo specyficzny sposób obróbki. Nasi gdańscy profesjonaliści kowalstwa artystycznego na Państwa oczach wykują stal damasceńską. Dziesiątki warstw, sypiące się iskry i magia rozżarzonego żelaza. Zapraszamy.

Odbiorcy


Odbiorcą jest każdy mieszkaniec Gdańska, turysta, dziecko, młodzież, dorosły, po prostu widz bezpośrednio zetknie się z sztukami artystycznymi. Nauka rzuci światło na procesy przeobrażające jedne materiały w inne, substraty w produkty użytku codziennego. Fizyka i chemia ukradkiem wkradnie się do świata tworzenia piękna form artystycznych i umysłu uczestników.

Harmonogram

14:00 - otwarcie III Festiwalu im. DG Fahrenheita
14:00 - 20:00
Heweliusz i jego wynalazki
Pokazy kowalstwa artystycznego
Pokazy edukacyjne
"Z astronomią za Pan Brat"
"Wielkie zimnoooooo i wielkie ciepłoooooo"
14:00 - Koksowniki - magia ciepła
15:00, 16:15, 17:30 - Pokazy specjalne: termit i wybuchające arbuzy
16:00 - Herb Heweliusza - kucie
18:00 - Kucie stali damasceńskiej: pokaz specjalny
18:30 - Lampiony radości
19:30 - Od Słońca po krańce Galaktyk - prezentacja
20:00 - Zakończenie festiwalu