Teatr Gdynia Główna zaprasza na pokaz trzech przedstawień podsumowujących projekt pn. " Zaczyniania Teatralne. Peron -1". Widowie obejrzą 3 spektakle poświęcone jednemu dramatowi Antona Czechowa - "Mewie".
3 x Mewa
w oparciu o "Mewę" Antoniego Czechowa
Pokaz odbędzie się 8 sierpnia o godz. 19.
Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek.
Dwudziestu trzech uczestników, czternaście dni, trzy reżyserki, trzy spektakle, jeden dramat - Mewa Czechowa.
Zaczyniania Teatralne. Peron -1 to projekt, w którym uczestnicy podczas Zajęć Mistrzowskich pracują nad spektaklami w oparciu o "Mewę" Czechowa. Przez dwa tygodnie intensywnych zajęć trzy grupy "zaczynią" dwa spektakle dramatyczne i jeden taneczny. Trio reżyserskie tworzą charyzmatyczne kobiety - Ewa Ignaczak (Polska), Loreta Vaskova (Litwa), Anna Johansson (Szwecja).
W ramach projektu odbywają się codzienne pokazy "work-in-progress" oraz wspólne dyskusje na temat dotychczasowych postępów w pracy każdej z grup. Całość zwieńczą trzy pokazy premierowe dla trójmiejskiej publiczności w Teatrze Gdynia Główna.
Zajęcia mistrzowskie
Anny Johansson opierają się na improwizacji, w której punktem wyjścia jest "uchwyć, co widzisz". Kiedy otwierasz oczy, przestrzeń inspiruje Cię wystarczająco do ruchu. Chodzi tu również o stworzenie przestrzeni, w której ruch może się wydarzyć. Anna uczy techniki release, partnerowania i kontakt improwizacji.
Loreta Vaskova wraz ze swoją grupą pracować będzie nad spektaklem "Nina i Treplew".
Zajęcia mistrzowskie
Ewy Ignaczak będą bazowały na wypracowaniu wspólnego języka z grupą. Po precyzyjnym zapoznaniu się z tekstem zaadaptowanego scenariusza, wnikliwa i twórcza praca sceniczna zaowocuje powstaniem spektaklu. Reżyser traktuje aktora jako równoważnego twórcę dzieła. Wykorzystując jego potencjał indywidualny, i na podstawie wnikliwej obserwacji przetwarza jego predyspozycje.
Pokazy podsumowujące projekt "Zaczynania teatralne. Peron -1":
godz. 19
SKRIK
na podstawie "Mewy" Antoniego Czechowa
Reżyseria: Anna Johansson
Obsada: Żyvile Beniusyte, Baha Ciach, Karolina Gaffke, Julianna Graczyk, Przemysław Jurewicz, Iwona Konecka, Beata Kulgajuk, Joanna Niewiadomska, Migle Paraniauskaite, Lech Piszczatowski, Marta Pylińska
Reżyserka o spektaklu:
Tym, co czyni ten konkretny projekt tak interesującym, jest to, że praca będzie się wywodzić ze znanego tekstu, z którego zaczerpniemy wiedzę o postaciach. Zatem tekst stanie się elementem kluczowym w stworzeniu ruchu - chcę żebyśmy poznali postaci dramatu i dotarli do źródła relacji między nimi. Po czym przetransformujemy te źródła w fizyczność.
godz. 20
NINA
na podstawie "Mewy" Antoniego Czechowa
Reżyseria: Loreta Vaskova
Obsada: Marta "Nana" Cwujdzińska, Agata Grzymała, Wojciech Jaworski, Anna Kwaśniewska- Komorowska, Adrianna Lisiewska, Anna Siek
Reżyserka o spektaklu:
Pomysł na ten spektakl zrodził się po tym, jak zadałam sobie pytanie, która postać w "Mewie" Czechowa jest mi najbliższa. Poza tym odkąd powstał tekst dramatu, postaci Niny i Trieplewa stały się wymarzonymi rolami młodych aktorów. Więc jednym z zadań jest spełnienie tych marzeń. Spektakl "Nina" opowie o dwojgu młodych ludzi - pisarzu i aktorce, którzy odkryją, iż ich prawdziwa kreatywność ukryta jest w ich młodości. W ośmiu scenach spektakl pokaże wczesne lata młodości pełne frustracji. Użyte zostaną sceny duetów Niny i Trieplewa, skonfrontowane ze scenami w których inne postaci mówią o wydarzeniach w życiu pary. Taki zabieg uczyni spektakl bardziej współczesnym i umożliwi odnalezienie odpowiedzi na pytanie czym jest kreatywność.
godz. 21
DZIWNA SZTUKA
na podstawie " Mewy" Antoniego Czechowa
Reżyseria: Ewa Ignaczak
Asystent reżysera: Alessandra Cali
Obsada: Ida Bocian, Malina Chojecka, Patrycja Golec, Agata Mieniuk, Małgorzata Polakowska, Luba Zarembińska
Reżyserka o spektaklu:
Pierwsza moja myśl była skoncentrowana na parze Niny i Trieplewa oraz zależności matka- syn. Po rozmowach z aktorami, przemyśleniach dotyczących przestrzeni oraz samego Czechowa doszłam do wniosku, że chciałabym opowiedzieć historie o braku. Czyli o kondycji ludzkiej, kondycji wpisanej w samotność, w indywidualny byt, brak rozwoju. Nie opowiadam o konkretnej parze, ale raczej o idei, czy jej braku , którymi ludzie są opętani.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.