14 sierpnia, dokładnie w rocznicę rozpoczęcia strajków w Stoczni, do Gdańska przyjedzie specjalny wagon Pamięci. Jedzie on przez cały kraj śladami polskiego lata '80. Uczestnicy projektu artystyczno - edukacyjnego wyruszyli 17 lipca z Lublina, w rocznicę strajku w lubelskiej lokomotywowni. W czasie podróży pytają o znaczenie wolności w życiu człowieka. Spotykają się zarówno z tymi, którzy brali udział w wydarzeniach związanych z Solidarnością, ale także z osobami młodszymi. Wszystkie wypowiedzi są dokumentowane - w ten sposób powstanie tzw. fotografia Polski z roku 2010. Podczas podróży wagon zatrzymał się w 14 miejscowościach: Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Białymstoku, Olsztynie. 14 sierpnia uczestnicy projektu dotrą do Gdańska. Przez całą sobotę na peronie 5 dworca Gdańsk Główny będzie można oglądać wystawy poświęcone wydarzeniom sprzed 30 lat, a także fotograficzne portrety osób, które odwiedzały wagon i rejestrowały swoje wspomnienia związane z Solidarnością.
O godzinie 11.00 na Placu Kobzdeja w Gdańsku uczestnicy projektu wagon Pamięci przekażą Europejskiemu Centrum Solidarności materiały z podróży z 2005 i 2010 roku, a także powielacz Janusza Krupskiego, działacza opozycji demokratycznej, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.
Tuż po przekazaniu pamiątek rozpocznie się Gra miejska PRLka organizowana przez gdańskich harcerzy. Na niecałe 3 godziny Gdańsk zamieni się w planszę do gry. Grupy uczestników wyposażonych w mapy wyruszą w miasto, by zdobywać Solidary, czyli symboliczną walutę solidarności, a w konsekwencji doprowadzić do wspólnego celu - jakim będzie obalenie komunizmu. Gra miejska zakończy się o godz. 14.00 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, gdzie harcerze razem z uczestnikami projektu wagon Pamięci i gdańszczanami wykonają pamiątkowe zdjęcie Portret Polaków 2010.
O godzinie 17.00 Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wernisaż wystawy prac Andrzeja Jana Piwarskiego pt. Ślady - Nadzieje 1970-1980-2010. Andrzej J. Piwarski, będąc świadkiem Grudnia 1970, namalował ŚLADY, które odsłaniają tragizm tamtych wydarzeń. NADZIEJE natomiast to cykl obrazów, dla których inspiracją był Sierpień 1980 i związane z nim oczekiwania. Artysta, jak wielu Polaków w tamtym czasie, aktywnie zaangażował się w rozwój struktur Solidarności.
Kulminacją dnia będzie o godz. 19.00 premiera filmu pt. Była w moim życiu Solidarność według scenariusza i w reżyserii Pawła Zbierskiego. Jak opowiada reżyser - w swoim filmie podjąłem temat wyświechtany i często wywołujący u odbiorcy odruch sprzeciwu. Temat solidarności. Trudno jednak nie podejmować tematu, który jest moim najbardziej intensywnym przeżyciem biograficznym. Film jest pytaniem o współczesną Europę, a także o solidarność, jako wartość, która nie dzieli ludzi, ale łączy. 3 lata trwającą produkcję realizowano na Białorusi, w Polsce, Brukseli, Rzymie, Oxfordzie i w Pradze. Po filmie odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu, w tym Aleksandrem Milinkiewiczem- liderem białoruskiej opozycji.
30. rocznica rozpoczęcia strajków w Stoczni Gdańskiej
PROGRAM
11.00 Plac Kobzdeja w Gdańsku
- przekazanie ECS powielacza Jana Krupskiego
- rozpoczęcie Gry Miejskiej PRLka
14.00 Plac Solidarności
- zakończenie Gry Miejskiej PRLka
- pamiątkowe zdjęcie Portret Polaków 2010
17.00 Ratusz Głównego Miasta Gdańska
- wernisaż wystawy prac Andrzeja Jana Piwarskiego pt. Ślady - Nadzieje 1970-1980-2010
19.00 Kino Kameralne w Gdańsku
- premiera filmu pt. Była w moim życiu Solidarność według scenariusza i w reżyserii Pawła Zbierskiego