stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark" to przedsięwzięcie, które pod szyldem dobrej zabawy, młodości i tolerancji łączy ludzi i pokolenia. Jest okazją do autopromocji początkujących twórców, jak również narzuca ton kreując muzyczne trendy w mniejszości ukraińskiej.

lis 28

czwartek, g. 19:30

Gdynia,
bilety 90 zł
Kup bilet
sty 11

sobota, g. 19:00

bilety 58 - 131 zł
Kup bilet
Jarmark jest jednocześnie wizytówką Ukrainy w Polsce, pokazuje bogactwo form i wariacji nowych możliwości ekspresji powstających na kanwie żywej kultury ludowej.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


JarmaRock 2014 - Czas jedności
14-15 listopada 2014 roku
Klub B90
(Stocznia Gdańska, ul. Elektryków, wjazd od ul. Nowa Wałowa)


PROGRAM:
piątek, 14.11.2014, godz. 19.30 - V Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem "Młoda Muza"
Pamięci Вohaterów Niebiańskiej Sotni oraz poległych obrońców Ukrainy
Koncert dziecięcy - zespół JarmaRoczok (Gdańsk)
Koncert poezji śpiewanej - zespół Bezimenni (Przemyśl)
Spektakl muzyczny "Gdzie oczy poniosą" - Teatr Nawpaky (Gdańsk)
Koncert grupy Odyn v kanoe (Lwów)
Afterparty - DJ MaRBoH

sobota, 15.11.2014, godz. 19.00 - Koncert Główny "Czas jedności"
wystąpią zespoły:
Sova (Gdańsk)
Veres (Olsztyn)
Kryvoda (Przemyśl)
Coolбаба (Wrocław-Gdańsk)
Veve (Kijów)
Afterparty - DJ MaRBoH


Organizatorzy:
Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski w Gdańsku
Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej

ZAPRASZAMY!

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy jest najważniejszym przedsięwzięciem kulturalnym organizowanym w Gdańsku przez Oddział Pomorski Związku Ukraińców w Polsce oraz Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej.
Podczas dwóch dni Jarmarku występują młodzieżowe teatry i zespoły wokalno-instrumentalne mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz gwiazdy sceny muzycznej z Ukrainy.
Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja kultury ukraińskiej w Polsce, wspieranie artystycznego ruchu amatorskiego mniejszości ukraińskiej oraz budowanie przyjaznych relacji polsko-ukraińskich, zwłaszcza wśród młodzieży, która ma okazję do dialogu i wzajemnego poznawania się.
Nazwa "jarmark" odnosi się do różnorodności prezentowanych form twórczości młodych artystów, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i inspiracje.
Tegoroczny Jarmark będzie nawiązywał do dwusetnej rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki, wydarzeń na kijowskim Euromajdanie oraz walce narodu ukraińskiego o europejskie wartości i integralność terytorialną Ukrainy.

Patronat honorowy wydarzenia objęli Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Myron Jankiw.
Projekt "Ukraiński Jarmark Młodzieżowy" finansowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji RP, Województwo Pomorskie oraz Miasto Gdańsk.
Patronat medialny: Radio Gdańsk, portal trojmiasto.pl, portal ukraiński harazd.net, tygodnik Nasze Słowo.

Informacje o zespołach i spektaklach

VeVe - Vopli Vidopliassowa (Kijów). Ukraiński punk-rock z domieszką folk-rocka



Gwiazdą tegorocznego Jarmarku będzie legendarna grupa VeVe, jeden z najbardziej znanych ukraińskich zespołów na świecie. Jego liderem jest charyzmatyczny Ołeh Skrypka -wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista (gra na gitarze, trąbce, akordeonie) oraz autor tekstów. Grupa powstała w 1986r. w Kijowie i od razu znalazła uznanie zdobywając nagrodę na rock-festiwalu. Od tego czasu VeVe koncertuje w całej zachodniej Europie, Rosji, Estonii, także w Izraelu, Kanadzie i USA. W latach 1991-1996 Ołeh Skrypka wraz ze swoim zespołem muzycznym mieszkał i grał we Francji. Po powrocie na Ukrainę muzycy wydają kolejne płyty i kręcą teledyski.

W 2004 roku Oleh Skrypka zostaje jednym z organizatorów ukraińskiego festiwalu muzyki alternatywnej - "Krajina Mrij" (Kraina Marzeń), a w 2006 roku inicjuje pierwszy na Ukrainie rockowy projekt RockSicz, gdzie jednocześnie na trzech, ogromnych, plenerowych scenach odbywają się koncerty najlepszych ukraińskich zespołów rockowych z całej Europy. RockSicz to wydarzenie nie tylko nakłaniające do dobrej zabawy, to również miejsce rozpowszechniania ekologicznych idei oraz wartości liberalizmu, wolności i demokracji.

Obecnie Skrypka włącza się w akcje wsparcia batalionów Gwardii Narodowej w strefie Akcji Antyterrorystycznej występując razem z muzykami na zaimprowizowanych scenach przed żołnierzami ukraińskimi, którzy walczą przeciw rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Klimat muzyki Vopli Vidopliassova to zdecydowanie mieszkanka energetycznego punk-rocka z dynamicznym i żywiołowym ukraińskim  folkiem. Koncerty grupy wnoszą dużo pozytywnej energii. Często nagrania koncertowe są lepsze niż studyjne, co pokazuje, że muzycy VeVe są świetnymi improwizatorami. Teledyski zespołu swym klimatem przypominają  filmy serbskiego reżysera Emira Kosturicy. Ołeh Skrypka ma ogromne poczucie humoru i świetny kontakt z publicznością. W swojej muzyce miesza klimaty innych kultur - począwszy od muzyki bałkańskiej po rytmy hinduskie bądź cygańsko-francuski romans miejski, a także żywiołowy folk huculski. Można go śmiało określić ukraińskim Goranem Bregowitzem, który lubi eksperymentować, gdyż każda płyta VeVe jest inna, a przy tym oryginalna oraz niepowtarzalna.

Niektóre z płyt CD to Krajina Mrij (1994), Muzika (1997), Mamaj (2001), Chio chio san (2009), Czudowyj swit (2014).
W 2000 roku zespól zagrał na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Operze Leśnej w Sopocie, a w 2010 r. Ołeh Skrypka uświetnił 34. Ukraiński Jarmark jako DJ w muzycznym projekcie Ethno Disco.

Skład zespołu:
Ołeh Skrypka - vocal, akordeon guzikowy, saksofon, trąbka, gitara
Jewhen Rohaczews'kyj - gitara, vocal
Serhij Sachno - perkusja, vocal, bębny
Ołeksij Melnyczenko - gitara basowa

https://www.vopli.com.ua

Odyn v kanoe (Lwów)



Nazywają siebie kosmonautami i naprawdę niepodobni są do innych. Trochę melancholii, duchowości, filozofii oraz niedomówienia w tekstach - główne składniki ich muzycznych recept. Twórczość grupy to monolog, który zmusza słuchacza do przeżywania muzyki myślenia, odczuwania, przeprowadzania analogii do własnych uczuć i odkryć...
Zespół powstał w 2010 roku we Lwowie, jego nazwa wywodzi się od indiańskiego imienia, które tłumaczy się "jeden w canoe". Dewizą grupy jest tworzyć muzykę prostą, przez co silną i żywą w brzmieniu.

Skład zespołu:
Iryna Szwajdak - vokal
Ustym Pochmurs'kyj - gitara
Olena Dawydenko - perkusja
https://www.facebook.com/odynvkanoe?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=zqHTx40gqm8

COOLБАБА (Wrocław-Gdańsk)

"Coolбаба " to nowy zespół w ukraińsko - łemkowskim środowisku założony przez Oksanę Terefenko, utalentowaną wokalistkę i aktorkę. Oksana ma na koncie niezliczoną ilość występów na scenie festiwalowej i konkursowej, odnosi także sukcesy jako aktorka (m.in. zagrała tytułową rolę w filmie "Olena" Elżbiety Benkowskiej nominowanym do Złotej Palmy w Cannes). Towarzyszą jej muzycy z całej Polski, w tym dwóch byłych członków zespołu LemON, z którym koncertowali na największych scenach oraz nagrali debiutancką - platynową - płytę. Grupa tworzy muzykę rockową z elementami funky, odchodzi od wszechobecnego w środowisku folku i jedynie inspiruje się wschodnim klimatem i tradycją, a więc większość utworów to autorskie kompozycje. Teksty pisane są w językach ukraińskim i łemkowskim, niektóre utwory opierają się o ukraińską poezję.

VERES (Olsztyn)



Folk-rockowy zespół założony w 2010 roku przez grupę przyjaciół w Internacie przy Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie. W związku z licznymi zobowiązaniami muzycznymi skład zespołu ukształtował się na stałe dopiero pod koniec 2011 roku i nie zmienił się do dziś. Z racji wspólnych zainteresowań wschodnią muzyką oraz pochodzeniem niektórych członków zespół postanowił wykonywać muzykę ukraińską, co zostało odebrane z dużym entuzjazmem wśród znajomych jak i nieznajomych ludzi podchodzących z gratulacjami po koncertach.
Zespół Veres w swojej kilkuletniej karierze zagrał ponad 100 koncertów na dużych i małych scenach oraz w klubach w całej Polsce.

Muzyka wykonywana przez Veres powinna być określona szeroko pojętym folk-rockiem, co doskonale słychać na naszej płycie - od ciężkich gitarowych brzmień, poprzez skoczną muzykę do tańca, aż do romantycznych ballad.
https://www.facebook.com/veresband/timeline

KRYVODA (Przemyśl)
Zespół został założony w Przemyślu w październiku 2011 r., ale pełen skład udało nam się osiągnąć stosunkowo niedawno. Gramy folk-metal, a swoimi kompozycjami próbujemy nawiązywać do muzyki ludowej z terenów Rusi-Ukrainy. Naszym celem było połączenie elementów folklorystycznych z ciężkimi riffami muzyki metalowej. Ten pozorny kontrast widać również w instrumentarium - rolę prowadzącą pełni sopiłka, a towarzyszy jej klasyczny metalowy skład. W większości wykonujemy własne kompozycje, chociaż w repertuarze mamy także aranżacje pieśni ludowych.

BEZIMENNI (Przemyśl)
Zespół "Bezimenni" powstał w maju 2012 r. w Przemyślu. Grupa wykonuje własne utwory, a teksty zaczerpnięte są głównie z twórczości Wasyla Stusa oraz innych ukraińskich poetów.
Po raz pierwszy zespół wystąpił na scenie Narodnego Domu w Przemyślu biorąc udział w festiwalu im. Jarosławy Popowskiej, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Zagrał również na święcie Nocy Iwana Kupały w Przemyślu i na Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym w 2012 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=5U4izScONqU
Muzyka zespołu łączy poezję śpiewaną, liryczny dźwięk skrzypiec oraz mocne brzmienie gitary elektrycznej, co w całości daje niepowtarzalny efekt. Od 2014 roku do zespołu dołączyła pianistka.

SOVA (Gdańsk)
SOVA - nowy gdański zespół ukraiński. Nazwa zespołu zainspirowana jest poezją Tarasa Szewczenki. Dlatego w repertuarze zespołu ważną rolę odgrywa twórczość  - poezja Szewczenki, do której zespół napisał kilka melodii m.in.: "Sowa", "Wołochy" oraz wykonuje pieśń zespołu Hamalija  "I mertwym i żywym". Oprócz tego zespół przygotował jeszcze inne utwory oparte na motywach ukraińskich i ukraińskiej muzyce rockowej.
Sova - to zespół o charakterystycznym brzmieniu. W skład grupy wchodzą muzycy z różnych nie tylko ukraińskich zespołów. Poszukiwanie nowego brzmienia ukraińskich melodii zakończyło się na klasycznym rockowym składzie ze skrzypcami - solo instrumentem.

V Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem "Mołoda Muza"

Spektakl muzyczny "Gdzie oczy poniosą" (Світ за очі) to kompilacja niezależnych od siebie piosenek aktorskich w reżyserii Oksany Terefenko. Przedstawienie opowiada historie osób znajdujących się w różnych życiowych sytuacjach. Skupia się na emocjach wywołanych problemami dotykającymi ludzi niezależnie od czasów w których żyją. Pozwala nam dostrzec w poczynaniach bohaterów nasze własne zachowania, których możemy nie być świadomi. Sceneria nie przypadkowo budzi skojarzenia z sytuacją na Ukrainie. Ma pomóc nam uświadomić sobie, że walczący o wolność na Ukrainie nie są odlanymi z brązu bohaterami lecz ludźmi z krwi i kości, przeżywającymi uniesienia, rozterki i dylematy. Scenografia z każdym kolejnym utworem nabiera innego wymiaru. Klamrą spinającą spektakl w całość jest pierwszy i ostatni utwór nawiązujący do wydarzeń na Majdanie. Część utworów pochodzi z albumu "Rok Legendy Ukrainy" (2004) zespołu "Fata Morgana", reszta jest autorstwa Ołeny Karpenko, Wiktora Harasymczuka, Witalija Radysza oraz W. Ruraka. Większość tekstów to poezja Tarasa Szewczenki.

Grupa Teatralna Navpaky powstała w 2012 roku w Gdańsku. W granych przez nich spektaklach, na przekór tradycji i zwyczajom, patetyczność i wzniosłość zastąpiona została poczuciem humoru, galowe stroje - ubraniami z życia codziennego, a martyrologiczna tematyka młodzieżową energią. Zespołem kieruje Oksana Terefenko, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Oksana zagrała tytułową rolę w krótkometrażowym filmie" Olena" Elżbiety Benkowskiej, nominowanym do nagrody Złotej Palmy na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2013 r.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 zł
  • Bilet ulgowy
    15 zł
piątek - 15/30 zł
sobota - 50/70 zł
karnety pt/sb - 60/80 zł.