stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

39 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej 01.07.2016

Tegoroczny 39 Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 1 lipca i potrwa do 9 września. Koncerty odbywają się w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak co roku 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

lis 30

sobota, g. 19:00

bilety 50 zł
ulgowy 40  zł
Program Festiwalu

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


01.07 Chór Kameralny "441 Hz" dyr. Anna Wilczewska, Andrzej Szadejko - organy

CHÓR KAMERALNY "441 Hz" powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem Chóru Kameralnego "441 Hz" jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.

Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. Zdobył: GRAND PRIX, statuetkę Sopockiej Mewy, dwie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zwyciężył w kategorii Muzyka świecka, uzyskując ZŁOTY DYPLOM na 12. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT 2016; dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu "Slovakia Cantat" w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na 46. Ogólnopolskim Festiwalu "Legnica Cantat" (2015), Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta (2014). Chór Kameralny "441 Hz" otrzymał również Nagrodę Grand Prix X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2014), a także Złoty Medal i I Miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2013), I Miejsce w kat. "A" (chóry o wysokim poziomie artystycznym) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009) oraz Złoty Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).

Zespół posiada również wydawnictwa płytowe: nagranie, które zostało zrealizowane podczas koncertu dyplomowego studenta Kompozycji - Krzysztofa Zimmermanna, zostało wydane w 2007 roku na płycie z okazji 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast w 2012 roku została wydana płyta z Koncertu Serioso-Giocoso, zawierająca kompozycje współczesne, charakteryzujące się nowatorskim językiem muzycznym. W 2014 została wydana nakładem wydawnictwa DUX płyta zatytułowana "Modern Choral Masterpieces".

W marcu 2013 zespół był chórem warsztatowym podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Współczesnej Muzyki Chóralnej w Gdańsku, które poprowadził prof. BartBouckaert z Belgii. Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego "Antyhona", który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar - Wschód Kultury. W listopadzie 2013 roku Chór "441 Hz" brał udział w warsztatach "Głos w akcji" i wraz ze znakomitym zespołem wokalnym Neue Vocalsolisten ze Stuttgartu prawykonał kompozycję Karola Nepelskiego.

Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).


ANDRZEJ SZADEJKO urodzony w 1974 roku w Gdańsku, studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.

W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza. W roku 2002 obronił przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2012 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu.Był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia).Uczestniczył aktywnie w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii, prowadzonych przez wybitnych organistów europejskich (ok. 30 kursów). Jest finalistą i laureatem wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą (Rumia, Gdańsk, Warszawa, Odense/DK, Brugge/B).Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce i innych krajach europejskich (Szwajcaria, Czechy, Dania, Holandia, Szwecja, Włochy, Niemcy, Finlandia, Norwegia) a także w USA. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku (patrz www.organy.gda.pl). Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN jako koordynator projektu Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.

Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE (www.goldbergensemble.eu), z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych. Płyta "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol I" otrzymała nagrodę czytelników Gazety Wyborczej w kategorii muzyki klasycznej - SZTORM 2008, a płyta "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol. II oraz "Johann Balthasar Christian Freislich - Passio Christi" były nominowane do tej nagrody w roku 2010 i 2012. W roku 2011 ukazała się kolejna płyta z tej serii z kantatami wielkopostnymi. A w 2013 płyta "Johann Balthasar Christian Freislich - Passio Christi" była nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej - FRYDERYK 2013. W roku 2014 kolejna płyta z tej serii "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol V Kantaty Wielkanocne" została ponownie nominowana do nagrody FRYDERYK 2014.

W 2008 roku renomowana wytwórnia niemiecka Motette-Psallite wydała jego dwupłytowy album solowy z premierowymi nagraniami utworów organowych dwóch uczniów J.S.Bacha działających w Gdańsku i Rydze - Friedricha Mohrheima i Gottlieba Müthela. Łącznie do tej pory ukazało się 12 płyt CD, w których występuje jako solista bądź dyrygent.

W roku 2011 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka poświęcona twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha, działających nad Bałtykiem p.t. "Styl i Interpretacja w utworach organowych Friedricha Christiana Mohrheima (1719?-1780) i Johanna Gottfrieda Müthela (1728-1788). Zagadnienia wykonawcze i stylistyczne muzyki organowej w regionie południowego Bałtyku w osiemnastym wieku". Książka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książek Naukowych we Wrocławiu. W tym samym roku nakładem wydawnictwa muzycznego Polihymnia w ramach Stypendium Marszałka Województwa dla Młodych Twórców ukazało się wydanie własnego utworu Missa Brevis na chór 8-głosowy a'cappella.

W roku 2015 w ramach programu "Muzyczne Białe Plamy" w Instytucie Muzyki i Tańca zrealizował opracowanie naukowe dotyczące basso continuo, kontrapunktu, improwizacji i kompozycji na bazie manuskryptu z 517 fugami gdańskiego organisty Daniela Magnusa Gronaua, którego wydanie w wersji obcojęzycznej angielsko-niemieckie jest przygotowywane do druku w wydawnictwie akademickim Akademii Muzycznej w Gdańsku

Szczegóły festiwalu dostępne są również na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej
pod adresem: https://bazylikamariacka.gdansk.pl/
oraz na oficjalnym fanpage'u: www.facebook.com/bazylikamariacka
pdf

Sponsor festiwalu- Grupa Energa.