stat
Impreza już się odbyła
lis 10

niedziela, g. 16:00

Wstęp wolny
gru 7

sobota, g. 11:00

Gdańsk,
bilety 16 zł
W trakcie 34. FPFF w Gdyni odbędzie się premiera wyjątkowego projektu multimedialnego "39/89 Zrozumieć Polskę" Łukasz Rostkowskiego, znanego też jako L.U.C.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Przy okazji 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 20-tej rocznicy uzyskania suwerenności przez Polskę, L.U.C - Łukasz Rostkowski, ujawnia swój najnowszy projekt muzyczny. Album, odbiegający tematyką od wcześniejszych płyt, pozwala w przejmujący i bardzo osobisty sposób przeżyć podróż przez pół wieku walki z totalitaryzmami lat 1939-1989.

L.U.C oddał w pełni głos postaciom z historii, rozpoczynając od słynnych słów Józefa Becka, przez Stefana Starzyńskiego, Władysława Gomułkę, aż po Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego czy Lecha Wałęsę. Muzyka stanowi tu tło, buduje niezwykły klimat potęgujący przekaz głosów z przeszłości. Bezpośrednią łączność z teraźniejszością zapewnia im skratching w wykonaniu Dawida Szczęsnego.

Nie jest to typowy krążek muzyczny, raczej słuchowisko składające się z wybranych cytatów obudowanych doskonałym muzycznym tłem. Polecam wygodnie usiąść i posłuchać tej płyty w ciszy i skupieniu, na możliwie dobrych słuchawkach. Potraktujcie to jak film - proponuje autor.

Jak bywa w przypadku twórczości L.U.C'a, muzyka na płycie jest trudna do sklasyfikowania i niezwykle barwna. Tym razem jednak realizowana z wyjątkowym rozmachem - od klasyki, przez muzykę filmową, aż po jazz i trip-hop. Słuchając autentycznych głosów wydobytych z Archiwum Polskiego Radia, wplecionych w estetykę muzyki XXI wieku za pomocą gramofonów i elektroniki, odkrywamy na nowo szokujące fakty wspomnianego okresu.

To niezwykła lekcja historii - bez mentorstwa, czy subiektywnego komentarza, a oddana do wysłuchania, zmusza do przemyśleń. Proponuje wyprawę w odmęt minionego półwiecza i zmierzenie się ze stereotypowym pojmowaniem historii: Musimy pamiętać. Nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości, a także by docenić ten piękny bajzel, w którym przyszło nam żyć. W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się zidiociałe postaci z kreskówek i tandetne amerykańskie kino akcji, nasza fascynująca legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi. Nadszedł czas, by z dumą pochwalić się tą historią w duchu atrakcyjnych możliwości XXI wieku. Osobiście sądzę, bowiem, że ten fragment historii mógłby stać się najlepszym polskim towarem eksportowym - mówi o idei płyty L.U.C.

Projekt jest pierwszym etapem realizacji pełnometrażowego filmu muzycznego, który będzie połączeniem kronik i archiwalnych materiałów dokumentalnych z efektami specjalnymi i animacją. Wyjątkowo, proces twórczy został odwrócony i nie przebiega od scenariusza do muzyki, lecz od muzyki do scenariusza. Film powstanie w studio postprodukcyjnym Platige Image, a za realizację odpowiedzialni będą L.U.C oraz Marcin Kobylecki.

Obiektywny, sensacyjno-dramatyczny scenariusz napisała historia. Będzie to opowieść o jednym z najbardziej znaczących zwycięstw w dziejach współczesnej Europy, zamykającym erę okrucieństwa i niesprawiedliwości. Jak zapowiadają autorzy - nie chodzi tu tylko o martyrologię i wstrząsające fakty, ale przede wszystkim o ukazanie w nowoczesny sposób heroizmu i solidarności Polaków, którzy poddani wyniszczeniu poprzez zbiorowy mord inteligencji, skłócaniu, podżeganiu i fałszowaniu historii - PRZETRWALI I ZWYCIĘŻYLI. Co równie ważne, dokonali tego w 1989 r. nie "ogniem i mieczem", ale na drodze dialogu. W opowieści tej, w ślad za płytą L.U.C'a, drastyczne sceny złamane zostaną humorystycznym absurdem i głupotą - żywymi do dziś akcentami PRL-owskiej rzeczywistości.

Nowoczesna, bazująca na dokonaniach kultury popularnej, forma jest dla artysty sposobem na zainteresowanie filmem zarówno polskiego jak i zagranicznego odbiorcy. Młodemu pokoleniu ukaże trudną historię naszego kraju w sposób przystępny, atrakcyjny i pozbawiony niebezpiecznych uproszczeń. Starszym pozwoli spojrzeć na wydarzenia, w których uczestniczyli, z innego punktu widzenia.

1 września, w 70-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej ukaże się pierwszy singiel z płyty, ujawniający dwa utwory. Oficjalna premiera albumu odbędzie się na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od tego momentu będzie on dostępny w sklepach muzycznych w całym kraju.

W październiku planowana jest trasa koncertowa, którą zakończy koncert 11.11.2009 r., w trakcie kolejnej edycji festiwalu ALL ABOUT FREEDOM w Gdańsku.

Partnerem Strategicznym projektu jest Europejskie Centrum Solidarności, zaś instytucją wspierającą Instytut Pamięci Narodowej.

L.U.C o projekcie:

Polecam wygodnie usiąść i posłuchać niniejszej płyty w ciszy i skupieniu, na możliwie dobrych słuchawkach. Potraktujcie to jak film. Zawarty na płycie materiał daje jedynie nikły blask z płomienia piekła, jakim był okres 1939-1989 dla Polaków. Pierwszym impulsem do zrealizowania tej płyty były wypowiedzi Stefana Starzyńskiego, które kilka lat temu usłyszałem w radiu. Potem kolejne setki impulsów, współpraca z Platige Image i niezwykła rocznica zmobilizowały mnie do działania. To także mój skromny wstęp do produkcji muzyki filmowej, która mnie fascynuje. Bardzo wielu tekstów, które powinny się tu znaleźć nie udało mi się zdobyć ze względu na barierę materialno-prawną.

Mimo wszystko to największa i najważniejsza rzecz, jaką dane było mi tworzyć. Kiedy pierwszy raz przesłuchałem w Archiwum Polskiego Radia wszystkie nagrania, zostałem zmiażdżony ich autentycznością i magią. Teksty te poruszyły mnie tak bardzo, że czuję jakbym naprawdę przez chwilę podróżował w czasie. Wiedziałem, że projekt ten będzie przygodą - nie sądziłem jednak, że aż tak poruszającą.

Membrany mikrofonów zarejestrowały świat sprzed ponad pół wieku. Zarejestrowały drganie krtani Polaków, płaczących, przerażonych i nieustraszonych. Ryzykujących życiem. Niestety również tych, których fatalna siła ZSRR ściągnęła na ciemną stronę mocy. Zarejestrowały fakty tak niewiarygodne, że przez pół roku nie mogłem znaleźć tytułu dla tego albumu. Ostatecznie myślę, że nie ma słów, które by godnie opisały ten czas. Dziś dźwięki te stają się częścią mojej muzyki. Cofając się do tych czasów czuję ciężar cierpień rodaków. Czasem myślę, że nie jestem godny, by wykorzystać te głosy. Przekonało mnie do tego jednak zdanie jednego ze świadków wspominających II Wojnę Światową - "umarli głosu nie mają", co nie zwalnia żywych od obowiązku pamiętania. Dziś, projektem tym także walczę - o pamięć i zrozumienie.

Musimy pamiętać. Nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości, a także by docenić ten piękny bajzel, w którym przyszło nam żyć.

Tworzymy ten projekt po to, by pomóc ludziom na całym świecie zrozumieć i docenić Polskę.

W czasach, kiedy największymi bohaterami stają się zidiociałe postaci z kreskówek i tandetne amerykańskie kino akcji, nasza fascynująca legenda 39/89 przestaje istnieć w świadomości młodych ludzi. Nadszedł czas, by z dumą pochwalić się tą historią, w duchu atrakcyjnych możliwości XXI wieku. To ma być atrakcyjne w wyglądzie, jak amerykańskie ekranizacje najlepszych komiksów, przy czym zmiażdży je jak traktor ślimaki po deszczu swoją historią. Historią, która wydarzyła się naprawdę. To ma być nasza duma i towar eksportowy na świat - zadośćuczynienie za 200 km półtorapasmowych autostrad i blokowiska, które niszczą psychikę japońskich turystom, wymiotując na obiektywy ich aparatów.

Trzymajcie kciuki za projekt. Walka trwa.

Specjalne podziękowania dla Instytutu Pamięci Narodowej i Europejskiego Centrum Solidarności za wsparcie dla mojej sztuki. Dziękuję również, za zaufanie i za to, że daliście mi wiarę w sens próby łączenia rozrywki z misją. Łukasz L.U.C Rostkowski

Marcin Kobylecki/Platige Image o projekcie

Nie chcemy robić kolejnego historycznego wykładu. To będzie raczej muzyczny dokument zrobiony w estetyce teledysku.

W filmie spotka się kilka różnych technik realizacyjnych - dokument, animacja komputerowa, efekty specjalne i nowoczesna teledyskowa narracja. Animacja połączy i ubarwi materiały archiwalne oraz poprowadzi widza przez całą historię. Tak jak muzyka L.U.C'a jest dopełnieniem archiwalnych nagrań tak animacja będzie wizualnym komentarzem do dokumentalnych materiałów.

Film ma wywoływać skrajne emocje - od poruszenia i łez po śmiech. Chcemy stworzyć opowieść, którą można z powodzeniem pokazać zarówno w Polsce jak i na świecie, gdyż opowiada o uniwersalnej potrzebie wolności. Daje nadzieję na wygraną wbrew wszelkim politycznym kalkulacjom.

L.U.C (Łukasz Rostkowski) ur. w 1981 r. Producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, wokalista i reżyser wideoklipów. Swoją twórczość rozpoczął nagle w 2002 r. bez jakiegokolwiek wykształcenia muzycznego.

W roku 2003 założył alternatywny projekt KANAŁ AUDYTYWNY, który za nowatorską mieszankę gatunków nominowany został do wielu polskich nagród kulturalnych, m.in. głównej nagrody Polskiej Akademii Muzycznej - Fryderyka w 2005 r. czy Ślizgerów, Brylantów Dolnośląskich.

Z wykształcenia magister prawa, porzucił aplikację adwokacką, by oddać się swojej największej pasji - muzyce, tekstom i filmowi.

To także autor kilkunastu wideoklipów. Artysta w wyjątkowy sposób łączy muzykę z obrazem i słowem dlatego już od pierwszego nakręconego teledysku przez kilka lat pod rząd otrzymywał nominację lub główną nagrodę - YACHA - na festiwalu polskich wideoklipów w Gdyni.

Od 2006 roku L.U.C wydał 3 solowe albumy - Haelucenogenoklektyzm, Homoxymoronomaturę oraz PLANET LUC - album multimedialny, którym artysta przekroczył surowe bariery gatunków i połączył różne dziedziny sztuki w jedno dzieło. W grudniu 2008 roku L.U.C za ten właśnie przełomowy album został nominowany do Paszportów Polityki, kilkakrotnie do Fryderyków i wielu innych nagród.

W latach 2006-2008 zrealizował z Telewizją Polską 4 koncerty m.in. nominowane do Gwarancji Kultury.

Pisząc muzykę autorską, a także do filmów i spektakli współpracował m.in. z Janem i Marią Peszek, Leszkiem Możdżerem, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, Jackiem Borusińskim, Fokusem i Rahimem (ex Paktofonika), Igorem Pudło (Skalpel) i wieloma innymi wybitnymi artystami. Jednocześnie jest on wyznawcą filozofii "podaj dalej" i wspierany przez autorytety promuje debiutantów takich jak KIRK, ŃEMY, czy PMX.

PLATIGE IMAGE: jest czołowym i wielokrotnie nagradzanym, studiem postprodukcyjnym w Polsce. Specjalizuje się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacjach cyfrowych efektów specjalnych oraz kompozycji obrazu na potrzeby produkcji reklamowych i fabularnych. Na swoim koncie ma realizację reklam telewizyjnych, czołówek programów i teledyski. Studio jest zaangażowane w produkcję filmów animowanych.
Studio Platige Image zrealizowało nominowany do Oskara film "Katedra" Tomka Bagińskiego oraz "Sztukę spadania", zdobywcę nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) a także najnowszy film reżysera pt. "Kinematograf".

Firma Platige Image zrealizowała materiały filmowe na potrzeby gry "Wiedźmin", której producentem jest firma CD Projekt RED.

Studio poszerza swoją działalność tworząc projekty specjalne. Do ostatnich należą wizualizacja koncertu Krzysztofa Pendereckiego "Siedem Bram Jerozolimy", wieńczącego jubileusz 75-lecia światowej sławy kompozytora jak również wizualizacja baletu "Tristan" w reżyserii Krzysztofa Pastora.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku - jest instytucją kultury łączącą funkcje naukowe, kulturalne i edukacyjne z nowoczesną placówką muzealną oraz archiwum, dokumentującym działania ruchów demokratycznych i wolnościowych w najnowszej historii Polski i Europy. Dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności jest Maciej Zięba OP. Głównym zadaniem Europejskiego Centrum Solidarności jest zachowanie pamięci o moralnym przesłaniu Solidarności - największego wolnościowego ruchu w historii XX wiecznej Europy - i twórcze przekazanie jej dziedzictwa potomnym, ze szczególnym naciskiem na ukazanie jego aktualności i uniwersalizmu.

Pierwszy z tych celów ECS realizować będzie poprzez nowoczesne interaktywne muzeum pokazujące, jak wydarzenia, które zapoczątkował strajk w Stoczni Gdańskiej, uruchomiły efekt domina- demontaż systemu komunistycznego w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Także poprzez wystawy stałe i czasowe, nawiązujące do przesłania Solidarności. Służyć mu mają również multimedialne archiwum i biblioteka gromadzące i zabezpieczające dziedzictwo Solidarności. Część muzealną Europejskie Centrum Solidarności chce otworzyć w 2012 r.

Drugi cel, skierowany w przyszłość, to przekazanie dziedzictwa Solidarności kolejnym pokoleniom. Europejskie Centrum Solidarności już dziś organizuje warsztaty dla młodych ludzi z całej Europy i seminaria dla młodzieży polskiej. Stanowią one cykl edukacyjny nawiązujący do wartości Solidarności. ECS przygotowuje ofertę szkoleniową dla nauczycieli i liderów samorządowych. Jako instytucja kultury, Europejskie Centrum Solidarności kreuje wydarzenia kulturalne i inspiruje twórczość artystyczną, organizuje koncerty i festiwale: Festiwal Solidarności i All About Freedom Festival.

Europejskie Centrum Solidarności zaczęło formalną działalność 7 stycznia 2008 roku w tymczasowej siedzibie przy ul. Doki 1 gdzie dawniej mieściła się Dyrekcja Stoczni Gdańskiej. W miejscu tym, firma będzie funkcjonowała do czasu przeniesienia się do nowego budynku ECS, który w 2012 roku ma zostać oddany do użytku na terenie Młodego Miasta (dawny teren Stoczni Gdańskiej).
www.ecs.gda.pl

Festiwal All About Freedom - to cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalno-artystyczne prowokuje do debaty na temat różnych wymiarów i granic wolności. Festiwal ma trzy moduły: Film, Muzyka, Teatr. Towarzyszą mu debaty z udziałem mistrzów z każdej z tych dziedzin, jak również wykłady wybitnych autorytetów życia publicznego. Program zakłada całościowy, szeroki dialog o wolności we współczesnym świecie. Projekt planowany jest jako wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, a w przyszłości międzynarodowym, które na stałe wpisze się w kalendarium najważniejszych festiwali. Służy temu historycznie uwarunkowane powiązanie Gdańska z walką i troską o wolność, którą ECS promuje jako wartość nadrzędną dla wszystkich ludzi na świecie.
www.aaff.pl