4. HumanDoc Film Festival Kino w Teatrze na Plaży Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

4. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH HumanDOC.

Organizatorzy Sopot Film Festival'u, DKF Kurort oraz Teatr na Plaży zapraszają na trójmiejskie pokazy festiwalu HumanDoc.

MFF HumanDOC to pierwsze wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej łączące sztukę filmową z postawą twórców wrażliwych na sprawy społeczne i międzynarodowe. Festiwalowe filmy to unikalne połączenie kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, debat i dyskusji na tematy globalne. Filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu w Polsce możemy na zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

Festiwal w grudniu odbędzie się w całej Polsce, a Sopocie w jego ramach zaprezentowanych zostanie 6 filmów, w tym nagrodzony Oskarem dokument Ocalić twarz.

Szczegółowy repertuar i opisy filmów

czwartek | 12.12.2013 | godz. 18.00
WITAJCIE NIGDZIE, reż. Kate Ryan / USA, Bułgaria 2012 / 80'

wstęp 8 zł

Romowie stanowią dziś największą i najbardziej wykluczoną mniejszość etniczną w Europie. Są ofiarami ekstremalnego rasizmu, walczą o dostęp do mieszkań, edukacji i równych szans na rynku pracy. Film opowiada historię romskiej społeczności w Sofii, stolicy Bułgarii. Jej członkowie mieszkają w starych wagonach kolejowych, bez łazienek i jakiejkolwiek infrastruktury sanitarnej. Zostali tam umieszczeni przez burmistrza ponad 10 lat temu i nadal mają nadzieję, że rząd spełni swoje obietnice o lepszych warunkach mieszkalnych. Jednak z roku na rok ich sytuacja się pogarsza. Społeczność walczy o przetrwanie, wykorzystując swoje bardzo ograniczone zasoby. Dokument Witajcie nigdzie opowiada historię ich zmagań o nowe domy, lepszą przyszłość dla dzieci i o własne miejsce na świecie, stawia podstawowe pytanie: jak można pokonać uprzedzenia i biedę.

czwartek | 12.12.2013 | godz. 20.00
ZACHOWAĆ TWARZ, reż. Sharmeen Obaid Chino, Daniel Junge / USA, Pakistan 2012, 52 min, oraz
BAŃKA ZŁUDZEŃ, reż. Hans Petter Moland, 2012, 60 min

wstęp na blok 10 zł

Zachować twarz to dokument nakręcony w Pakistanie, poświęcony kobietom - ofiarom ataków z użyciem kwasu. Bohaterkami filmu są dwie kobiety, Zakia i Rukhsana, które przeżyły takie napaści i stają przed wyzwaniami, jakie niosą rekonwalescencja oraz podejmowana przez nie walka o sprawiedliwość. W marcu w Pakistanie samobójczą śmiercią zginęła Fakhra Younas, która doznała straszliwych ran po ataku kwasem w maju 2000 roku. Jej odpowiedzialny za atak mąż został przez sąd uniewinniony. Nie są to odosobnione przypadki, wiele z nich nie zgłasza się władzom. Ograniczona dostępność rekonstrukcyjnych operacji plastycznych powoduje, że ofiary noszą swoje fizyczne i psychiczne blizny do końca życia. Oprawcy, którzy stają przed wymiarem sprawiedliwości, najczęściej mężowie, czy inne osoby znane ofierze, jeśli w ogóle są skazywani, otrzymują zwykle minimalne kary.

Bańka złudzeń to historia ukryta za historią - zglobalizowana ekonomia powoduje, że narodom, firmom i osobom prywatnym coraz trudniej jest bronić się przed nieprzewidywalnością rynków finansowych. Ekonomiczny efekt motyla sprawia, że wszyscy jesteśmy tak samo narażeni na niebezpieczeństwo. W tym dokumencie wyruszymy z Norwegii na podróż po świecie, aby zbadać mechanizmy rządzące bańkami i krachami oraz dyskutować na temat trendów i wizji przyszłości.


wtorek | 17.12.2013 | godz. 20.00
NIEPOKORNI KOCHANKOWIE oraz
BASTOY, WYSPA WIĘŹNIÓW

Wstęp na blok obu filmów 10 zł

Niepokorni Kochankowie - historia pary nowożeńców z Indii, którzy ryzykują życie, uciekając przed swoimi rodzinami, potępiającymi ich związek. Tradycja zabrania zawierania małżeństw z osobami spoza własnej kasty czy grupy religijnej. Pomocy udziela im grupa aktywistów znana, jako "Komandosi miłości".

Bastoy, wyspa więźniów - Od osadzonych w norweskim więzieniu Bastoy mężczyzn oczekuje się, że wezmą odpowiedzialność za samych siebie. Nie ma tutaj kamer czy cel, a więźniowie mogą nawet uprawiać hazard. Filozofia tego miejsca opiera się na przekonaniu wodza indiańskiego Niedźwiedzie Serce, że człowiek traktowany jak zwierzę istotnie się nim staje.


środa | 18.12.2013 | godz. 20.00
TYMCZASEM W MAMELODI

Wstęp 10 zł

Codzienne życie południowoafrykańskiej rodziny z szaleństwem ostatniego mundialu w tle. Państwo Mtsweni mieszkają w ubogim Mamelodi pod Pretorią. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to dla miejscowych nie tylko chwilowa ucieczka od codziennych obowiązków i trosk, ale i nadzieja na wielkie zmiany. Pogodna filmowa opowieść.

Informacja o biletach

Bilety 8-10 zł za jeden blok
Karnet na wszystkie pokazy: 20 zł
Karnet jednodniowy (12.12.2013): 12 zł