stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

LGBT FILM FESTIVAL to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju.

16 - 30 listopada 2024, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
Na program festiwalu składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i widzów tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo. Pojawiają się również filmy z poprzednich lat, które nie trafiły do polskiej dystrybucji, ale wpisały się w kanon największych światowych produkcji LGBT. Festiwal jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, cieszącym się uznaniem widzów, dziennikarzy, osób związanych społecznie i kulturalnie ze środowiskiem LGBT. Inspiracją do dyskusji i wymiany poglądów. Pokazuje, że współczesne kino tego nurtu wychodzi poza seksualność człowieka, poruszając też inne, niezmiernie ważne, ale uniwersalne i bliskie każdemu z nas tematy. W repertuarze znajdą się m.in. takie tytuły jak CLOUDBURST, nieznana w Polsce komedia z fantastyczną rolą Olympii Dukakis - laureatki Oscara i Złotego Globu, a także niedopuszczony do dystrybucji w 1980 roku film ZADANIE SPECJALNE (Cruising) z Alem Pacino w roli głównej. Z tego filmu w 1980 roku wycięto 40 minut scen, które nigdy nie zostały pokazane publicznie. Próbę odkrycia, co znajduje się w tych wyciętych, nieupublicznionych fragmentach podjęli się reżyserzy James Franco i Travis Mathews. Tak powstał film INTERIOR. LEATHER BAR, który wywołał spore zamieszanie na tegorocznych festiwalach Sundance i Berlinale. Pokażemy również najbardziej pożądany przez organizatorów festiwali LGBTQ na całym świecie, film I DO. Obok Interior. LEATHER BAR w Bloku Filmów Dokumentalnych znajdzie się też nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dokumentu HOW TO SURVIVE A PLAGUE.

Program tegorocznej edycji został wzbogacony o Blok Filmów Krótkometrażowych, którego repertuar tworzą widzowie nadsyłający swoje propozycje filmowe. Poprzez oficjalną stronę festiwalu widzowie będą mogli głosować na: Najlepszy Film Festiwalu (dokument, fabuła); Najlepszy Film Krótkometrażowy.

PROGRAM / KINO ŻAK

19.04.2013
18:10 / BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH / 4 LGBT Film Festival / od 18 lat
20:00 / I DO / r. Glenn Gaylord / USA / 2012 / 4 LGBT FF / od 18 lat

20.04.2013
17:00 / ORCHIDS: MY INTERSEX ADVENTURE / r. Phoebe Hart / Australia / 2010 / dokument / 4 LGBT FF / od 18 lat
18:20 / BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH / 4 LGBT FF / od 18 lat
20:00 / MOSQUITA Y MARI / r. Aurora Guerrero / USA / 2012 / 4 LGBT FF / od 18 lat

21.04.2013
18:10 / FOUR / r. Joshua Sanchez / USA / 2012 / 4 LGBT FF / od 18 lat
20:00 / JAK PRZETRWAĆ ZARAZĘ / How to Survive a Plague / USA / 2012 / 4 LGBT FF / od 18 lat

22.04.2013
18:30 / WARIAZONE / r. Kiwa & Terje Toomistu / Estonia / 2011 / dokument / 4 LGBT FF / od 18 lat
19:45 / ZADANIE SPECJALNE / Cruising / r. William Fredkin /USA, Niemcy / 1980 / 4 LGBT FF / od 18 lat

23.04.2013
18:00 / CLOUDBURST / r. Thom Fitzgerald / USA, KANADA / 2011 / 4 LGBT FF / od 18 lat
20:00 / I WANT YOUR LOVE / r. Travis Mathews / USA / 2012 / 4 LGBT FF / od 18 lat

24.04.2013
18:10 / I AM NASRINE / r. Tina Gharavi / W.Brytania / 2012 / 4 LGBT FF / od 18 lat
20:00 / INTERIOR. LEATHER BAR / r. Travis Mathews, James Franco / USA / 2013 / document / 4 LGBT FF / od 18 lat

25.04.2013
18:00 / ROZBIERAJĄC IZRAEL: GEJE W ZIEMI OBIECANEJ / Undressing Israel: Gay Men In The Promised Land / r. Michael Lucas, Yariv Mozer / Izrael 2012/2013 / dokument / 4 LGBT FF / od 18 lat
19:15 / GAYBY / r. Jonathan Lisiecki / USA / 2012 / 89 min / 4 LGBT FF / od 18 lat


I DO
reżyseria: Glenn Gaylord ("Eating Out 3") / scenariusz: David W. Ross / zdjęcia: David Maurice Gil / muzyka: Jordan Balagot, Gabriel Isaac Mounsey ("Pachnidło") / obsada: Jamie-Lynn Sigler, Alicia Witt, Maurice Compte, David W. Ross, Jessica Tyler Brown i inni / USA / 2012 / 91 min.

Jedno słowo może zmienić wszystko. Jeśli jednak jesteś gejem czy lesbijką w Ameryce, to słowo może nie mieć większego znaczenia. W takim właśnie świetle widzimy skomplikowaną historię trójki bohaterów. Historii, która wpisuje się w amerykańską dyskusję na temat prawnego statusu małżeństw jednopłciowych. Jack, angielski gej pracujący w Ameryce traci pozwolenie na dalszy pobyt w Stanach. Aby pozostać w kraju, decyduje się na małżeństwo z przyjaciółką Ali. Sprawy się komplikują kiedy Jack zakochuje się w hiszpańskim architekcie Mano, a Ali występuje o rozwód.
Choć Mano jest obywatelem USA, ich małżeństwo nie wpłynie na sytuację prawną Jacka - kwestie imigracyjne reguluje prawo federalne, a związki jednopłciowe zawiera się zgodnie z prawem stanowym. Jeśli Jack nie ożeni się ponownie zostanie wydalony z kraju. Staje przed najtrudniejszą decyzją swojego życia...

CLOUDBURST
reżyseria i scenariusz: Thom Fitzgerald / zdjęcia: Tom Harting / muzyka: Jason Michael MacIsaac, Warren Robert / obsada: Olympia Dukakis, Brenda Fricker, Kristin Booth, John Dunsworth, Jeremy Akerman / USA, Kanada / 2011 / 93 min.

Stella i Dotty od 31 lat towarzyszą sobie w drodze przez życie, wspólnie cieszą się jego urokami i wspierają w trudnych chwilach. 
Kiedy pruderyjna wnuczka próbuje umieścić Dotty w domu spokojnej starości, kobiety wyruszają do Kanady, gdzie będą mogły wziąć ślub. Wszystko po to, aby nadal mogły być razem. Po drodze dołącza do nich młody autostopowicz Prentice, który jedzie do Nowej Szkocji odwiedzić umierającą matkę.

W ciepłym, humorystycznym klimacie "Cloudburst" porusza uniwersalne zagadnienia: dobrego życia, starzenia się, śmierci i miłości, a wszystko to widziane oczami niezwykłej trójki bohaterów. W jednej z głównych ról fantastyczna Olympia Dukakis - zdobywczyni Oscara i Złotego Globu.

ZADANIE SPECJALNE (Cruising)
reżyseria: William Friedkin / scenariusz: William Friedkin, Gerald Walker / zdjęcia: James A. Contner / muzyka: Jack Nitzsche / obsada: Al Pacino, Paul Sorvino, Karen Allen, Richard Cox, Don Scardino, Joe Spinell i inni / USA, Niemcy / 1980 / 102 min.

Młody policjant musi wejść w środowisko homoseksualne by zdemaskować bestialskiego mordercę. Steve staje się stałym gościem ich lokali i ma nadzieję, że uda mu się zwrócić uwagę podejrzanego..

I WANT YOUR LOVE
Reżyseria, scenariusz: Travis Mathews / zdjęcia: Keith Wilson / muzyka: Adam Finken, Chromatics / obsada: Jesse Metzger, Brontez Purnell, Ben Jasper, Keith McDonald, Jorge Rodolfo / USA / 2012 / 71 min.

GAYBY
reżyseria i scenariusz: Jonathan Lisiecki / zdjęcia: Clay Liford / muzyka: Giancarlo Vulcano / obsada: Jenn Harris, Matthew Wilkas, Mike Doyle, Anna Margaret Hollyman, Jack Ferver, Jonathan Lisiecki, Loius Cancelmi / USA / 2012 / 89 min.

MOSQUITA Y MARI
reżyseria i scenariusz: Aurora Guerrero / zdjęcia: Magela Crosignani / muzyka: Ryan Beveridge / obsada: Fenessa Pineda, Venecia Troncoso, Laura Patalano, Joaquin Garrido, Dulce Maria Solis, Omar Leyva / USA / 2012 / 85 min.

FOUR
reżyseria: Joshua Sanchez / scenariusz: Christopher Shinn, Joshua Sanchez / zdjęcia: Gregg Conde / muzyka: Bryan Senti / obsada: Wendell Pierce, Aja Naomi King, E.J. Bonilla, Emory Cohen / USA / 2012 / 75 min.

Noc. Święto Niepodległości. Na opuszczony parking podjeżdża samochód. June, młody chłopak, umówił się tutaj z Joe, o wiele starszym, czarnoskórym mężczyzną poznanym w internecie.

W tym samym czasie córka Joego, Abigayle, opiekuje się w domu chorą matką. Rozmawia przez telefon z Dexterem, który próbuje wyciągnąć ją na randkę.

"Four" to adaptacja nominowanej do Pulitzera debiutanckiej sztuki Christophera Shinna - historia o cierpieniu, które wiąże się z oszukiwaniem siebie i innych, brakiem porozumienia i bliskości z innym człowiekiem. Film otrzymał główną nagrodę nowojorskiego Urbanworld Film Festival 2012, a wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni za najlepsze role na Los Angeles Film Festival 2012.

I AM NASRINE

reżyseria i scenariusz: Tina Gharavi / zdjęcia: David Raedeker / muzyka: Christian Siddell / obsada: Micsha Sadeghi, Shiraz Haq, Christian Coulson, Nicole Halls / W.Brytania / 2012 / 88 min.

Rodzeństwo - Nasrine i Ali - mieszka w Teheranie i kiedy Nasrine ma kłopoty z policją, ojciec postanawia, że wraz z bratem wyjedzie do Wielkiej Brytanii. Dziewczyna buntuje się przeciw temu pomysłowi, nie chce porzucać dotychczasowego życia w Iranie. Jednak decyzja jest nieodwołalna. Wyruszają w podróż, która odmieni ich życie. Odnalezienie się w nowym, bardziej otwartym, choć niepozbawionym uprzedzeń świecie nie jest wcale łatwe. Nasrine idzie do szkoły, Ali chwyta się dorywczych prac. Powoli budują własną niezależność, pojawiają się pierwsze fascynacje, przyjaźnie, poczucie wolności. Niestety seria zdarzeń doprowadza do tragedii, po której Nasrine będzie musiała odnaleźć w sobie odwagę, by rozpocząć wszystko od nowa.


BLOK FILMÓW DOKUMENTALNYCH

HOW TO SURVIVE A PLAGUE
Dokument obsypany nagrodami Nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument.

ORCHIDS: MY INTERSEX ADVENTURE
reżyseria: Phoebe Hart / zdjęcia: Bonnie Hart, Phoebe Hart / muzyka: Biddy Connor, Davin Patterson / Australia / 2010 / 65 min.

Wielokrotnie nagradzany dokument pokazuje wewnętrzną podróż Phoebe Hart zmierzającą do odkrycia swojej interseksualnej tożsamości, czyli stanu określanego wcześniej terminem "hermafrodytyzm". Będąc nastolatką dowiedziała się, że urodziła się z 46 XY (męskimi) chromosomami. Próbuje zrozumieć swój przypadek i historie innych osób dotkniętych tym skomplikowanym i często wstydliwym syndromem. Wspólnie z siostrą Bonnie (która urodziła się z podobną cechą) oraz partnerem Jamesem, jedzie przez Australię i rozmawia z ludźmi, których codzienne życie, potyczki i zwycięstwa przypominają, ale i często znacznie różnią się od jej własnych. Podając w wątpliwość  sztywne konstrukcje gender, seksualności i normalności - często w niezwykle zabawny sposób. Ten film oferuje spojrzenie na zjawisko spod znaku interseks z pozytywnej perspektywy.

WARIAZONE
reżyseria i produkcja: Kiwa & Terje Toomistu / Estonia / 2011 / 58 min.

Waria (określenie powstałe z połączenia słów wanita - kobieta, pria - mężczyzna) same określają się jako trzecia płeć. Są dobrze znanym elementem kulturalnej mozaiki jaką stanowi Indonezja. W tradycyjnych kulturach wysp Waria cieszyły się pełną akceptacją. Aktualnie, w wyniku wzrostu popularności konserwatywnych ruchów religijnych i nietolerancji wobec tych, których przekonania lub zachowanie odbiegają od powszechnie przyjętego wzorca, zostały zepchnięte do strefy banitów, egzystujących na obrzeżach społeczeństwa.

ROZBIERAJĄC IZRAEL: GEJE W ZIEMI OBIECANEJ (Undressing Israel: Gay Men In The Promised Land)
reżyseria: Michael Lucas, Yariv Mozer / scenariusz: Michael Lucas / występują m. in. Eytan Fox, Michael Lucas, Eliad Cohen / Izrael / 2012-2103 / 46 min.

Tel Awiw - miasto, któremu bliżej do San Francisco, Londynu czy Paryża niż do Jerozolimy. Perła Bliskiego Wschodu. Unikatowy projekt byłego gwiazdora filmów porno - Michaela Lucasa, który tym razem stanął za obiektywem by uwiecznić jakże bogate życie gejowskiej społeczności tego niezwykłego miasta. Zmierzył się ze stereotypowym postrzeganiem tego regionu, pokazując, że społeczeństwo izraelskie jest otwarte, tolerancyjne, a równouprawnienie osób LGBT jest jednym ze standardów izraelskiej demokracji.

INTERIOR. LEATHER BAR.

reżyseria: Travis Mathews, James Franco / scenariusz: Travis Mathews / zdjęcia: Keith Wilson / obsada: Val Lauren, James Franco, Travis Mathews, Christian Patrick, Brenden Gregory / USA / 2013 / 60 min.


BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

(NIE)TYPOWA PARA ((A)Typical Couple)
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Maša Zia Lenárdič i Anja Wutej / Diamond Bones, Lovers / Słowenia / 2012 / 6 min.
Dwie dziewczyny. Związek, który niczym się nie różni od innych. Chwile radości, uśmiech i szczęście, które znają także pary heteroseksualne.

Jak mówią autorki filmu: "Ludzie muszą zobaczyć, że wspólne życie dwóch kobiet jest tak samo normalne i zwyczajne, jak ich heteroseksualnych przyjaciół; że to samo robimy i to samo czujemy. Nie jesteśmy wariatkami. Nasza codzienność to nie świat fantasy, choć być lesbijką jest... fantastycznie!".

Wyreżyserowany, nakręcony, zmontowany i wyprodukowany wspólnymi siłami przez dwie dziewczyny film "A Typical Couple", w którym obie także zagrały, zdobył nagrodę Audience Choice Award (ProFire Short Film Festival - Scotland 2012).

ŚWIATŁO (The Light)
reżyseria i scenariusz: Miron Wojdyło / zdjęcia: Maciej Grzybowski / muzyka i dźwięk: Miron Grzegorkiewicz / obsada: Karolina Dryzner (laureatka nagrody za najlepszy debiut aktorski na FPFF w Gdyni 1999), Karolina Porcari, Barbara Lauks, narrator: Jerzy Trela / Polska / 2012 / 28 min.

"Światło" to owoc współpracy absolwentów łódzkiej "Filmówki": Mirona Wojdyło, Przemysława Miękini i Macieja Grzybowskiego. Połączyła ich idea: zrealizować ambitny, bezkompromisowy film o charakterze eksperymentu. Powstał prezentowany na festiwalach całego świata "psychoanalityczny dramat lesbijko - wampiryczny z uświadomioną i nieco dewiacyjną skłonnością do filmowego autotematyzmu".

JAK MI NIE WYSZŁO
reżyseria: Natalia Kostenko / scenariusz: Natalia Kostenko, Przemysław Pilarski / zdjęcia: Katarzyna Średnicka / Polska / 2012 / 15 min.

Leżąc na kanapie u terapeuty, bohater - Przemek - opowiada o wybranych momentach ze swojego życia, które wywarły na nim silny wpływ. Miota się między podziwem dla własnego wyimaginowanego geniuszu a załamaniem z powodu tego, że nic mu w życiu nie wychodzi.  Od euforii do depresji. Od samozachwytu i pogardy dla zwykłych ludzi do napadów lęku i frustracji. Aż do zaskakującego finału...

ZDOBYĆ CODZIENNOŚĆ. HISTORIA GINO I MASSIMO.

reżyseria: Ewa Morawska, Alessandro Previti / zdjęcia i muzyka: Ewa Morawska / Polska / 2011 / 4 min.

Dla większości z nas życie codzienne jest czymś oczywistym. Niektórzy jednak muszą zawalczyć o swoją codzienność, muszą ją zdobyć. Gino i Massimo są razem ponad 30 lat. Mieszkają w jednej w najstarszych dzielnic Palermo, gdzie społeczność lokalna jest bardzo tradycyjna, gdzie nie jest łatwo otwarcie być gejem czy osobą transpłciową.

LALECZKA (Doll)
reżyseria i scenariusz: Natalia Kostenko / zdjęcia: Paweł Twardo, Łukasz Kołtunowicz / Polska / 20 min.

W filmie przedstawiono postać Ryszarda Czubaka, znanego w środowisku warszawskich artystów transwestyty.
Film nakręcony przez studentkę II roku Wydziału Reżyserii WSF.

2P2R
reżyseria: Filipe Afonso / występują: Alda Almeida, Ana Pinto, Filipe Afonso, Joao Vieira Torres / Portugalia / 2012 / 11 min.

Dwie prostytutki spacerują ulicami miasta narzekając na brak zainteresowania... Kiedy mija je chłopak, którego widzą często wracającego późną nocą do domu, jedna z nich prosi o jedzenie. Idzie razem z chłopakiem do jego domu, w którym ktoś na niego czeka...

Film prezentowany na wielu prestiżowych festiwalach: Queer Lisboa - (Portugalia - Lizbona 2012)
- Berlin Porn Film Festival - (Niemcy - Berlin 2012)
- 53 international Short Fiction Film Festival BRNO16 - (Czechy - Brno 2012)
- Bangalore Queer Film Festival (Indie - Bangalore 2013)
- Libercine - (Argentyna - Buenos Aires 2013)
- CineSLAM LGBTQ Short film festival (USA - Vermont 2013)



COLD STAR
reżyseria i scenariusz: Kai Stänicke, zdjęcia: Thomas Schneider, Sebastian Schaal, muzyka: Juliane Weissenborn, Florian Tippe, produkcja: Kai Stänicke / Niemcy / 2011 / 7 min.

Młody chłopak zostaje zmuszony do skoku z trampoliny. Jest oszołomiony i pełen strachu. Otrzymuje pomoc... Dziwne spotkanie budzi w nim nowe pragnienia. "Cold Star" to wezwanie do akceptacji tożsamości seksualnej, swojej oraz innych. Kai Stänicke to niezwykle utalentowany młody człowiek, jego filmy są zawsze faworytami na najbardziej prestiżowych festiwalach queer na świecie.

IT'S CONSUMING ME

reżyseria i scenariusz: Kai Stänicke / zdjęcia: Kevin Nerlich / muzyka: Florian Tippe / Niemcy / 2012

"Nie mogę się ruszyć. Chciałabym, ale nie mogę. Nie mogę się pozbyć myśli o tym, co mogłoby być. Tracę poczucie rzeczywistości."

ADULTS ONLY
reżyseria: Michael J. Saul / scenariusz i produkcja: Heath Daniels / zdjęcia: Jason Decker / USA / 2013 / 26 min.

Wspomnienia poprzedniego związku sprawiają, że Michael czuje się samotny. Noc spędzona w obskurnym miejscu z filmami porno otwiera przed nim nowe, nieoczekiwane możliwości...

TRUDNE DO POWIEDZENIA (Ha(r)d to say)
reżyseria, scenariusz, produkcja: Miguel Gabaldón / Hiszpania, USA / 2012 / 13 min.

Nowy Jork. Historia dwóch mężczyzn, którzy poznają się przypadkowo na ulicy i spędzają ze sobą resztę dnia. Znajomość zapowiada się bardzo obiecująco, ale w pewnym momencie wszystko się zmieni...  

Informacja o biletach

Bilety: 16 zł – normalne / 14 zł – studenci* i uczniowie* / 12 zł – seniorzy i KARTA DO KULTURY* / 8 zł – czł. DKF* i NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
Poniedziałki „za dyszkę”: 10 zł
Karnety LGBT FF: 80 zł i 40 zł – czł. DKF

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji, Karty, Karnetu przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnetu)

KINO ŻAK / Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197 / www.klubzak.com.pl / kasa@klubzak.com.pl / Tel. 58 344 05 73 w. 117

Przeczytaj także