4. Wycieczka rowerowa po pracy Gdańsk Oliwa Sprawdź!
stat
Impreza odwołana

4. Wycieczka rowerowa po pracy

Olivia Business Centre i Grupa Rekreacyjna 3miasto zapraszają na cykl bezpłatnych wycieczek rowerowych i pieszych po pracy w ramach akcji #Oliwa Jakiej Nie Znacie. Wycieczki adresowane są do tych wszystkich, którzy w środku tygodnia mają ochotę aktywnie podsumować dzień, w czwartki w godzinach popołudniowo-wieczornych, po pracy. We wrześniu i październiku, zapraszamy zarówno rowerzystów jak i miłośników wypadów pieszych. Od listopada, przez całą jesień i zimę przerzucamy się już tylko na wędrówki, które pokonamy po zmroku przy blasku księżyca oraz latarek czołówek. Ideą wycieczek jest aktywny wypoczynek połączony z poznaniem ciekawostek krajoznawczych lasów trójmiejskich w obrębie Gdańska Oliwy i okolic.

W czwartek, 29 października, na rowerach po pracy spotkamy się już w tym roku ostatni raz. Do tematu zapewne wrócimy na wiosnę przyszłego roku. Od listopada, cyklicznie w czwartki późnymi popołudniami, po oliwskich lasach będziemy wędrować. Celem będą różnorodne ciekawostki przyrodnicze i historyczne Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

1. Oto tematyka naszych wycieczek pieszych:

-24.09. Wzgórza, doliny i wąwozy Niedźwiedzie,
-08.10. Wędrówka do najgłębszego wąwozu,
-22.10. Dolina Wężowa, wijąca się niczym wąż,
-05.11. Punkty widokowe nad Doliną Czystej Wody,
-12.11. Strugi uchodzące do Potoku Oliwskiego,
-19.11. W poszukiwaniu najmniejszego i największego głazu,
-26.11. Głaz w wykopie oraz głaz na wzgórzu,
-03.12. Wąwóz Huzarów i Droga Mackensena,
-10.12. W poszukiwaniu tajemniczej Doliny Elfów,
-23.12. Najwyższe szczyty górujące nad ul. Polanki (w środę)
-30.12. Historia skoków narciarskich w Gdańsku Oliwie (w środę)

2. Cele zajęć:

- Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia,
- Promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Oliwy, Trójmiasta,
- Aktywizacja pracowników Olivia Business Centre i nie tylko.

3. Idea wieczornych wycieczek po pracy:

Zarówno podczas wycieczek rowerowych, jak i pieszych poznamy oliwskie zakamarki jakich dotąd nie znaliście. Pokonamy liczne szczyty gór i wzniesień, zajrzymy do ciemnych wąwozów i jarów.  Przemierzymy doliny, polany, miejsca powiązane z historią Gdańska. Zobaczymy przepiękną przyrodę, zarówno tą ożywioną w postaci różnych gatunków drzew, jak i nieożywioną przejawiającą się tajemniczymi głazami. Posłuchamy odgłosy żyjących tu zwierząt, a także szemrzące potoki i szelest opadających liści. Poznamy historie i legendy powiązane z ciekawymi miejscami, skrywającymi się w leśnej gęstwinie. Wszystko to pozwoli nam lepiej się poznać i zintegrować amatorów aktywnego wypoczynku.4. Do kogo skierowana jest trasa, jak się przygotować?

Wycieczka rowerowa adresowana jest do mieszkańców Oliwy, Trójmiasta, osób dorosłych, amatorów turystyki rowerowej gustujących w wycieczkach turystycznych połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Chcąc poznać oliwskie zakamarki pokonamy liczne wzgórza, będzie więc trochę w górę, jak i w dół, dlatego też na przejażdżkę warto wybrać rower z przerzutkami, najlepiej górski. Z uwagi na jesień i możliwość wystąpienia błota, warto założyć błotniki. Co do odzieży: najlepiej ubrać się na sportowo i tak, aby na zbiórce było lekko chłodno. Pierwsze wzniesienia z pewnością rozgrzeją wszystkich. Pamiętajcie jednak, że do tego typu aktywności najlepiej sprawdzi się odzież termoaktywna, czyli oddychająca, nie bawełna. Na czas wycieczki zabierz też ze sobą coś do picia !

5. Ciekawostki naszej trasy:

Wycieczkę rowerową rozpoczynamy i kończymy w tym samym miejscu, czyli z targowiska w Gdańsku Oliwie. Tematem bieżącej wycieczki są naturalne punkty widokowe, z których rozpościerają się malownicze krajobrazy na miasto. Na naszej trasie zatrzymamy się w trzech miejscach. Pierwszym punktem będzie szczyt Góry Schwabego, z którego rozpościera się ciekawy widok na Dolinę Radości i kawałek Starej Oliwy. Po przedostaniu się na górne tarasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i minięciu trójstyku miast Gdańska, Sopotu, Gdyni udamy się na krawędź morenową znajdującą się na wierzchołku Zajęczego Wzgórza, skąd będziemy mieli okazję podziwiać wspaniały widok na położony w dole Sopot i Zatokę Gdańską. Wisienką na torcie będzie wieża widokowa, która wznosi się ponad korony drzew, na szczycie Góry Pachołek. Stamtąd piękne widoki są nawet w nocy, czego oczywiście doświadczymy.

>>> Zobacz plan naszej wycieczki na mapie

Przy okazji wycieczki rowerowej poznamy także:

Znakowane szlaki turystyki rowerowej oraz pieszej przebiegające przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.

6. Dystans do pokonania:
- max. 28 km / suma przewyższeń: 620 m7. Tempo: turystyczne, ale bez zamulania

8. Należy pamiętać o:

- Sprawnym rowerze,
- Odpowiednich narzędziach do naprawy roweru w razie awarii,
- Przynajmniej jednej zapasowej dętce (o właściwym rozmiarze),
- Odpowiedniej odzieży adekwatnej do jesiennej pogody, 
- Dobrym oświetleniu, gdyż poruszamy się już po zmroku,
- Prowiancie na drogę i napojach (po drodze nie ma sklepów)
-A przede wszystkim dobrym humorze.

Ps. Kręcimy niezależnie od pogody !
- Jeśli boisz się że zmokniesz, weź ze sobą odpowiednią odzież
- Aby nie chlapało spod kół, sugerujemy założenie odpowiednich błotników

9. Świadczenia:

- Opieka przewodników na trasie (prowadzący i zamykający)
- Pomoc w naprawie roweru,  w razie awarii
- Apteczka pierwszej pomocy
- Pamiątkowe zdjęcia do 2-3 dni po wydarzeniu

10. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki:

Gdańsk Oliwa, Rynek Oliwski (plac targowiska)
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki
- Zbiórka o godz. 17:00
- Czas trwania wycieczki: max. 3 godziny

11. Rodzaj nawierzchni, jaki rower ?

Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej jazdy rekomendujemy rower górski, crossowy lub gravel z przerzutkami i oponą z protektorem przeznaczoną do jazdy w terenie. Osoby o słabszej kondycji mogą wybrać się na rowerze elektrycznym.

12. Zgłoszenia i warunki udziału:

Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
Każdy uczestnik wycieczki rowerowej akceptuje REGULAMIN UCZESTNICTWA

Wycieczkę prowadzą:

Krzysztof Kochanowicz i Marek Puchalski / Grupa Rekreacyjna 3miasto
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Olivia Business Centre