Celem obchodów Roku Jana Heweliusza 2011 ku czci urodzin wybitnego Gdańszczanina jest jak najpełniejsze ukazanie jego umiejętności i znaczenia dla współczesnej nauki, kultury i dziedzictwa narodowego.
Obchody Roku Heweliusza 2011 odbywać się będą na wielu płaszczyznach i kierowane będą do bardzo zróżnicowanych grup docelowych. Obchody będą wypadkową współdziałania (a zatem wielką próbą dojrzałości) instytucji miejskich, podmiotów biznesowych oraz organizacji pozarządowych, co wymagać będzie ogromnej determinacji i bardzo dobrej organizacji.
"Dla Gdańska i współczesnej Europy jest to bardzo ważna postać, świat nauki wciąż korzysta ze spuścizny jaką nam pozostawił. Rok Jana Heweliusza powinien być okazją do zapoznania się z jego geniuszem" - potwierdza Prezydent Miasta Gdańska - "przed nami ciekawy rok!" - dodaje.
Rok Heweliusza to cztery kategorie działania: edukacja, nauka, kultura i nowe formy, realizowane przez podmioty kulturalne, edukacyjne i naukowe zarówno podlegające Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku jak i samodzielne organizacje. Ideą takiego rozwiązania jest możliwie jak najpełniejsze zintegrowanie działań na terenie całego Miasta oraz monitorowanie jakości poszczególnych aktywności w ramach projektu.
"Poprzez cykl imprez naukowo-kulturalnych skierowanych do różnych grup społecznych i angażujących liczne środowiska, chcemy współtworzyć Rok Heweliusza, przyczyniając się do popularyzacji idei "potęgi umysłu wielkiego Gdańszczanina". To początek budowania platformy multidyscyplinarnej, która ma być spoiwem do działania dla wielu instytucji, miejscem wymiany wiedzy, a zarazem rozrywką." - mówi Koordynator Obchodów Roku Jana Heweliusza, Grzegorz Szczuka.
MIEJSKA GALERIA HEWELIUSZOWSKA
Przestrzeń miasta Gdańska wypełni się inspiracjami Heweliuszowskimi. Prezentowane będą dzieła wielkiego mistrza, nadesłane prace konkursowe nawiązujące do Roku Heweliusza wszystko po to, aby zainteresować mieszkańców miasta dokonaniami naukowca.
SZLAK KULTUROWY
Program zakłada równorzędny udział czterech partnerów, którzy przeprowadzą w swoich siedzibach zajęcia dla uczniów. Składać się będzie z zamkniętych etapów, rozbitych na niezależne segmenty tematyczne, które traktować należy jako wzajemnie się uzupełniające. Szlak kulturowy przygotowany we współpracy z:
• Biblioteką Gdańska PAN,
• Muzeum Historycznym Miasta Gdańska,
• Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną,
• Centrum Hewelianum
Dla klas szkolnych zostaną zorganizowane wycieczki piesze. Ścieżka dydaktyczna przebiegać będzie na trasie:
• Biblioteka Gdańska PAN (starodruki Jana Heweliusza)
• Ulica Jana Heweliusza
• Skrzyżowanie Korzennej i Heweliusza - tablica pamiątkowa (miejsce, w którym stały nieistniejące już dziś kamienice astronoma)
• Ratusz Starego Miasta (miejsce urzędowania Heweliusza jako ławnika)
• Pomnik Jana Heweliusza i malowidło Niebo Północne nawiązujące do jego dzieła
• Kościół pw. św. Katarzyny (grób Jana Heweliusza)
• Róg ul. Grobla IV i Straganiarskiej (miejsce urodzin Jana Heweliusza)
• Kościół św. Jana (miejsce chrztu)
• Filia Gdańska WiMBP przy ulicy Mariackiej 42
• Ratusz Główny
• Centrum Hewelianum
JUBILEUSZOWY KONCERT im. JANA HEWELIUSZA "GWIAZDY NA GDAŃSKIM NIEBIE"
KONCERT CASSANDRY WILLSON - amerykańskiej wokalistki nagrywającej płyty nieprzerwanie od 1986 roku, zdobywając za nie liczne nagrody, między innymi nagrody Grammy ("New Moon Daughter" oraz "Loverly") i wielkie uznanie. Obecnie Cassandra Wilson jest niekwestionowaną divą wokalnego jazzu i wielką gwiazdą światowej estrady. Koncert odbędzie się 30 stycznia 2011 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance.
HEVELIUS 2011 - WYKŁAD I PROJEKCJA FILMU Z ODKRYCIA GROBU HEWELIUSZA
"Jan Heweliusz - gdańszczanin i europejczyk" - wykład prof. Andrzeja Zbierskiego na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. "Interesujące, jak człowiek, który będąc z pochodzenia Niemcem, przesiąkł europejską kulturą Gdańska, miasta I Rzeczypospolitej. Określał siebie obywatelem świata Polskiego: 'civis Orbis Poloniae'. Interesujące, jak ten mieszkaniec pogranicza kultur potrafił wzbogacić swoją twórczość różnorodnością". Prof. Andrzej Zbierski polski archeolog, autor licznych opracowań dotyczących archeologii Gdańska, emerytowany dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego, honorowy prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, honorowy prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, harcmistrz. W latach 1955-1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku. W latach 1991-2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Odnalazł i przebadał grób Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.
W ramach cyklu "Hevelius 2011" Uniwersytetu Gdańskiego przez cały rok (z wyjątkiem wakacji) odbywać się będą wykłady poświęcone postaci Heweliusza. Na podobny cykl odczytów i ekspozycji zaprasza także Biblioteka Gdańska PAN - "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i polskiej nauki".
ZEGAR PULSAROWY
Inauguracja zegara pulsacyjnego 21 października 2011 roku w Kościele św. Katarzyny. Wykonanie:
MHMG, Eko-Elektronik, OO. Karmelici, PTA.
Nie ma takiego zegara nie tylko w Polsce, ale na świecie. - podkreśla dr inż. Grzegorz Szychliński zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w Muzeum Zegarów Wieżowych. - To będzie zegar, który wykorzystuje impulsy z gwiazdy pulsar. To jest najbardziej doskonały impuls czasowy jaki w tej chwili znamy - dodaje.
Zegar, który powstanie w niczym nie będzie przypominał znanych nam obecnie czasomierzy. Jak wyjaśnia Szychliński w zasadzie będzie to antena astronomiczna skierowana w pulsar, zestawiona ze specjalistycznym urządzeniem elektronicznym, przerabiającym sygnał gwiazdy, w końcu przetwarzające go w sekundowy sygnał.
WYSTAWA "JAN HEWELIUSZ I GDAŃSK JEGO CZASÓW"
"W Gdańsku studiował, przy ul. Korzennej miał swój dom. Tu założył rodzinę. Patrzył w gwiazdy, tworzył swoje konstrukcje. Zasiadał w Radzie Miejskiej. W latach osiemdziesiątych odkryto grób tego światowej sławy gdańszczanina." Na wystawę historyczną "Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów" zaprosi Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
ŚWIĘTO MIASTA - "GWIAZDY W GRODZIE HEWELIUSZA"
Obchody Święta Miasta w 2011 zarówno dla jego mieszkańców jak i odwiedzających je gości, będą wyjątkowe i niepowtarzalne. Ideą obchodów będzie skonfrontowanie świadomości społecznej gdańszczan, Polaków, europejczyków z osobą Heweliusza. Przypomnienie jego aktywności naukowej, społecznej, rzemieślniczej i zasług dla Miasta Gdańska. Płaszczyzną porozumienia będzie muzyka podana w atrakcyjnej i widowiskowej oprawie, wykonana na najwyższym poziomie przeplatana z opowieściami o Heweliuszu podanymi w nowoczesnej formie.
Koncert "Gwiazdy w grodzie Heweliusza" będzie mieszanką rozrywki, nauki i sztuki wizualnej wypełnioną symboliką liczb.