41. JarmaRock FEST B90 Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

41. JarmaRock FEST

JarmaRock FEST - impreza z czterdziestoletnią tradycją. Wciąż jest trendy i top. Przyciąga rzesze miłośników muzyki ukraińskiej z całej Polski i z zagranicy. Muzyczna mieszanka folku, rocka, ska, reggae, funky, popu i country w wykonaniu artystów z Polski i Ukrainy z legendarną grupą SKRIABIN na czele.

JarmaRock to jednak coś więcej niż tylko przegląd zespołów, to festiwal z duszą, energią, artystyczną oprawą, niespodziankami, rodzinną, przyjazną atmosferą niepowtarzalnym klimatem. I przesłaniem, które w tym roku nawiązuje do 70-tej rocznicy Akcji Wisła - POWERtajmo!

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


PROGRAM:
piątek 17 listopada MOłODA MUZA


19:00 Otwarcie bram

19:30 JarmaRoczok (Gdańsk)
20:10 Hanna Tiekuczewa - laureatka konkursu JarmaRock Talent
21:00 Sasha Boole (Czerniowce, Ukraina)
22:15 HarazD (Górowo Iławeckie)
23:50 DJ Danny V. Northsiders
04:00 zakończenie

sobota 18 listopada KONCERT GŁÓWNY

18:00 Otwarcie bram

18:30 Show na otwarcie 41. Jarmarock FEST
19:00 JarmaRock Band i Goście - koncert POWERtajmo
20:50 Coolбаба (Wrocław-Gdańsk)
22:10 S K R I A B I N (Kijów)
00:25 Nadija (Szprotawa)
01:30 DJ Danny V. Northsiders
04:30 zakończenie

Wydarzenie towarzyszące: Forum FEST u.a.
sobota 18 listopada

10:00 warsztaty "Migranci-mniejszość. Jak na siebie patrzeć? Jak ze sobą pracować?" - ECS
14:30 panel dyskusyjny "Tożsamość młodzieży ukraińskiej w Polsce. Kim jesteśmy i dlaczego?" - sala BHP
16:30 panel dyskusyjny "Dwa brzegi, jedna rzeka. Stosunki między młodymi Ukraińcami z Polski i z Ukrainy" - sala BHP
https://www.facebook.com/JarmaROCKFEST/Organizatorzy:
Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski w Gdańsku
Fundacja Teatru Navpaky

41. JarmaRockFEST dofinansowano ze środków Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego

Informacja o wykonawcach i koncercie POWERtajmo

SKRIABIN - legendarny ukraiński zespół rockowy, który powstał w roku 1989 na Ukrainie. Założycielem i liderem grupy był Andrij Kuźmenko, znany bardziej pod pseudonimem Kuźma Skriabin - wybitna postać i idol milionów Ukraińców.
Początkowo muzycy grali w stylu zbliżonym do elektro, czy new romantic; po 2003 roku bardziej kierowali się w stronę pop rocku. Do 2015 r. Skriabin wydal ponad 30 płyt w stylu pop-rock, pop, new romantic, synth pop, post punk, nowa fala, techno, rave, dark wave, rock alternatywny, rock.

Ze swym liderem - Kuźmą, zespół dał ponad 2 tysiące koncertów, występował na festiwalach niemal w całej Europie, w USA i Kanadzie. W 2003 roku zagrał na 27. Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym w Gdańsku, koncertował także w Warszawie, Rzeszowie i Górowie Iławeckim (Ekołomyja) .

Po tragicznej śmierci Andrija Kuźmenki w 2015 roku zespół ogłosił, że nie zamierza więcej wydawać nowych płyt, lecz będzie wykonywał stare utwory Kuźmy, które śpiewa cała Ukraina
Po 2015 roku jako wokalista z zespołem współpracował Jewhen Hałycz, frontman zespołu O'Torvald, którego gościliśmy na zeszłorocznym JarmaRock FEST, ale do stałej współpracy zostali zaproszeni Jewhen Tołoczny - finalista projektu Voice of Ukraine oraz Olha Lizgunowa - była back wokalistka zespołu Skriabin.

Na koncertach SKRIABIN brzmi tak samo przekonująco, jak za czasów Kuźmy, gdyż zespół gra dalej jego pieśni.

Skład grupy:
Olha Lizhunowa - vokal
Jewhen Tołoczny - vokal
Ołeksij Zwołynski - gitara
Wadym Kolisniczenko - perkusja
Kostiantyn Hlitin - gitara basowa

https://youtu.be/aqFxXkKEifs
https://youtu.be/erQDCGK2Xic

Sasha Boole - wokalista folk i country, kompozytor, multiinstrumentalista pochodzący z Czerniowiec (Ukraina). Przez ostatnie 4 lata Sasha koncertował na ponad 300 scenach w całej Europie. Jest autorem soundtracku do ukraińskiego filmu dokumentalnego "Dustarts" nagrodzonego na międzynarodowych festiwalach filmów niezależnych w Londynie i Los Angeles. Sasha to jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej. Ale nie chodzi o folk w tradycyjnym swetrze i z kobzą, lecz o ten z whisky, opowieściami i ciągłą podróżą. Artysta gra na gitarze, banjo i harfie. Jego muzyka wypływa z amerykańskiego folku. To pierwotne, nieco brudne brzmienie.

www.youtube.com/watch?v=CFDvh0ghi08

N A D I J A
Muzyka, którą grają, to mieszanka stylów muzycznych takich jak folk - rock - funk - ska oraz reggae. Ich utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich i mniejszości etnicznych, które każdy z nich reprezentuje. Teksty piosenek pisane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Potrzeba tworzenia muzyki z domieszką folku wypływa z korzeni oraz przywiązania do tradycji. Mieszanka gustów muzycznych tworzy jedną energetyczną całość.

Skład zespołu:

Andrzej Kajfasz -wokal główny
Paweł Basałyga -skrzypce, wokal
Radek Koźba -gitara elektryczna
Fabian Krawczyk -gitara basowa
Maciej Hass -perkusja

www.youtube.com/watch?v=m7McF6A9TB8

"Coolбаба" to zespół założony przez Oksanę Terefenko, wokalistkę i aktorkę. Oksana ma na koncie niezliczoną ilość występów na scenie festiwalowej i konkursowej, odnosi także sukcesy jako aktorka (m.in. nominacja do Złotej Palmy w Cannes). Towarzyszą jej muzycy z całej Polski, w tym dwóch byłych członków zespołu LemON, z którym koncertowali na największych scenach oraz nagrali debiutancką - platynową - płytę.Grupa tworzy szeroko pojętą muzykę rockową, odchodzi od wszechobecnego w środowisku folku, jedynie inspirując się wschodnim klimatem i tradycją, w związku z czym większość utworów to autorskie kompozycje. Teksty pisane są w językach ukraińskim i łemkowskim, niektóre utwory opierają się o ukraińską poezję.

Skład grupy:
Oksana Terefenko - wokal
Adam Horoszczak - gitara
Bohdan Wołoszczakiewicz - gitara
Demian Gela - bas
Marcin Tokarski - perkusja

www.youtube.com/watch?v=E7XFrSEYZno

HarazD
Początki zespołu sięgają 2011 roku. W skład grupy wchodzą w większości absolwenci ukraińskiego liceum w Górowie Iławeckim. Ich muzyka opiera się głównie na ukraińskim folku z domieszką rocka i ska. Muzycy grają głównie ludowe utwory ukraińskie we własnej aranżacji, ale w nowym repertuarze zespołu można usłyszeć także autorskie kompozycje. Zespół HarazD zagrał wiele koncertów, m.in. wystąpił w Giżycku ("Dni ukraińskiej kultury"), Bytowie ("Bytowska Watra"), Górowie Iławeckim("E-kołomyja"), Zdyni (Watra Łemkowska), czy Gdańsku na JarmaRock FEST.
Jak sami mówią, nazwa zespołu pochodzi z języka ukraińskiego i oznacza tyle co "OK" "wszystko w porządku" i świadczy to o tym, że bardzo dobrze się ze sobą dogadujemy, lubimy wspólnie tworzyć coś nowego, w zespole panuje bardzo pozytywna i przyjazna atmosfera, którą pragniemy przekazać ze sceny wszystkim naszym odbiorcom. 

Skład zespołu:
Piotr Jarmoła - akordeon wokal
Pawel Jarmoła - gitara
Mateusz Kuźmiak - perkusja, wokal
Michał Dydyk - klawisze, wokal
Piotr Gnes - gitara basowa, wokal

www.youtube.com/watch?v=SzNOVYUMryI

Hanna Tiekuczewa
Laureatka konkursu JarmaRock Talent, pochodzi z miejscowości Antracyt k. Ługańska. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie śpiewu i fortepianu oraz studia ze specjalnością nauczyciel muzyki. Była członkiem grupy rockowej i chóru, występowała też jako solistka. Teraz mieszka i uczy się w Gdańsku.

JarmaRoczok
Zespół wokalno-instrumentalny pod kierunkiem Oresta Michalika. W skład grupy wchodzą dzieci i uczniowie z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego przy SP 57 w Gdańsku. Wykonują ukraińskie pieśni ludowe i utwory kapeli folkowej Chutir.

Koncert POWERтаймо/ POWERtajmo

Koncert galowy POWERtajmo nawiązuje do 70-tej rocznicy Akcji Wisła, która miała skazać na zapomnienie kulturę polsko - słowacko - ukraińskiego pogranicza, a przesiedloną na ziemie zachodnie i północne ludność - na rozproszenie i asymilację. Społeczność ta mozolnie odbudowywała porwane więzi rodzinne, swoje tradycje i kulturę. Dzisiaj trzecie pokolenie po Akcji Wisła jest świadome swoich korzeni i czerpie inspirację z tradycji zarówno łemkowskiej, bojkowskiej, jak i ukraińskiej.Sobotni specjalny i wyjątkowy Koncert POWERtajmo (powracajmy) ma pokazać, że powrócić na ziemie ojcowskie można nie tylko fizycznie, czy mentalnie, ale i artystycznie.

Wykonawcy koncertu POWERtajmo powracają w pieśniach, muzycznych klimatach na ziemie przodków: na Łemkowszczyznę, Bojkowszczyznę, Nadsanie. Powracają z niebywałą mocą (POWER), w nowoczesnych aranżacjach, które ludowym pieśniom nadają nowego blasku i świeżości.

Pomysłodawczynią i reżyserką tego Koncertu jest Oksana Terefenko, nowe aranżacje przygotował młody, utalentowany kompozytor i muzyk Patryk Walczak, a do wykonania utworów zaproszeni zostali wokaliści i instrumentaliści różnych formacji z całej Polski. Przygotowanie Koncertu stało się niepowtarzalną okazją do spotkania i współpracy Łemków, Bojków, Ukraińców i Polaków.

Koncert galowy z wykonawcami z różnych grup muzycznych jest kontynuacją pomysłu zeszłorocznego, bardzo udanego Koncertu Jubileuszowego Legendy & Orkiestra pod dyrekcją Darii Pełeńskiej. Podobnie jak na 40. JarmaRock FEST, zespołem JarmaRockBand pokieruje Patryk Walczak, a w jego składzie znajdą się :

Michał Trzpioła - gitary
Łukasz Rylski - gitara basowa
Kamil Rylski - bębny
Patryk Walczak - akordeon

Na scenie zaprezentują się następujący soliści:
Justyna Hubiak - Wodohraj
Daria Pełeńska - Kadarka, Teatr Navpaky, Dobroto
Ewa Mandryk - Kadarka, Teatr Navpaky, Dobroto
Andrzej Olejnik - Kyczera, LemON
Justyna Bluj - śpiewaczka operowa, Bezimenni
Mirek Dziubina - Dollars Brothers, Sereńcza, Łemkowyna, Wereteno
Andrzej Kajfasz - Lastiwoczka, Nadija
Michał Czura - The Ukrainian Folk, Bilyj Bereh, Berkut, Semen, Chata Wuja Bena, HarazD
Paweł Basałyga - Kyczera, Nadija

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 - 90 zł
Ceny biletów w przedsprzedaży do 16.11.2017:
piątek 15 zł (ulgowe), 30 zł (normalne)
sobota 49 zł (ulgowe), 69 zł(normalne)
karnety pt - sb 59 zł (ulgowe), 79 zł (normalne)
Ceny biletów w dniu koncertów:
piątek 15 zł (ulgowe), 30 zł (normalne)
sobota 60 zł (ulgowe), 80 zł (normalne)
karnety pt - sb 70 zł (ulgowe), 90 zł (normalne)
Bilety i karnety ulgowe przeznaczone są dla studentów i młodzieży szkolnej za okazaniem legitymacji przed wejściem na imprezę.
Bilety do nabycia także 17-18 listopada w kasie klubu B90.
Bilety on-line :
http://www.b90.pl/koncerty/jarmarock-fest-41-ukrainski-jarmark-mlodziezowy/