stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Co roku widzowie FPFF - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych. Zapraszamy na 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Największe wydarzenie dedykowane polskiej kinematografii odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku w Gdyni.

16 - 30 listopada 2024, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł


Pokaz najnowszego filmu Filipa Bajona "Kamerdyner", zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 17 września 2018 roku o godzinie 19.00. Uczestnicy uroczystej inauguracji w Teatrze Muzycznym w Gdyni zobaczą również kilkuminutową animację "Masterclass", wyprodukowaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Obecnie na program Festiwalu składają się: trzy sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.in. "Czysta klasyka", czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, "Polonica", czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne "Gdynia dzieciom" czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

Szesnaście fabularnych filmów pełnometrażowych zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 43. FPFF. Będą one rywalizować o Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz o pozostałe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W Konkursie Inne Spojrzenie, w którym przyznawany jest Złoty Pazur, znalazło się osiem filmów.

W Konkursie Głównym są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i trzy drugie filmy twórców. W Innym Spojrzeniu - sześć debiutów i dwa drugie filmy. Siedem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zgodnie z Regulaminem FPFF pierwszych dwanaście filmów do Konkursu Głównego wybrał specjalnie powołany Zespół Selekcyjny, a cztery pozostałe dodał Komitet Organizacyjny wraz z Dyrektorem Festiwalu.

Prezentujemy wyniki festiwalowej selekcji.

KONKURS GŁÓWNY 43. FPFF:
1. "7 uczuć", reżyseria: Marek Koterski (premiera)
2. "Autsajder", reżyseria: Adam Sikora
3. "Dziura w głowie", reżyseria: Piotr Subbotko (debiut)
4. "Eter", reżyseria: Krzysztof Zanussi
5. "Jak pies z kotem", reżyseria: Janusz Kondratiuk
6. "Kamerdyner", reżyseria: Filip Bajon (premiera)
7. "Kler", reżyseria: Wojciech Smarzowski (premiera)
8. "Krew Boga", reżyseria: Bartosz Konopka (drugi film, premiera)
9. "Pewnego razu w listopadzie", reżyseria: Andrzej Jakimowski
10. "Twarz", reżyseria: Małgorzata Szumowska
11. "Wilkołak", reżyseria: Adrian Panek (drugi film, premiera)
12. "Zimna wojna", reżyseria: Paweł Pawlikowski
13. "Fuga", reżyseria: Agnieszka Smoczyńska (drugi film)
14. "Juliusz", reżyseria: Aleksander Pietrzak (debiut)
15. "Ułaskawienie", reżyseria: Jan Jakub Kolski (premiera)
16. "Zabawa, zabawa", reżyseria: Kinga Dębska (premiera)

KONKURS INNE SPOJRZENIE 43. FPFF:
1. "53 wojny", reżyseria: Ewa Bukowska (debiut)
2. "Dzień czekolady", reżyseria: Jacek Piotr Bławut (debiut)
3. "Jeszcze dzień życia", reżyseria: Damian Nenow, Raúl de la Fuente (debiut)
4. "Moja polska dziewczyna", reżyseria: Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek (debiut)
5. "Monument", reżyseria: Jagoda Szelc (drugi film)
6. "Nie zostawiaj mnie", reżyseria: Grzegorz Lewandowski (drugi film, premiera)
7. "Nina", reżyseria: Olga Chajdas (debiut)
8. "Okna, okna", reżyseria: Wojciech Solarz (debiut)

W programie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych znalazły się filmy szczególnie związane z miastem, które od lat jest gospodarzem najważniejszego spotkania ludzi polskiej kinematografii.

Od Buczkowskiego, Wajdy i Kawalerowicza po Smarzowskiego i Komasę - festiwalowa sekcja "100 Lat Niepodległości" obejmuje kilkanaście filmów, fabularnych i dokumentów. Będzie je można oglądać w Gdyńskim Centrum Filmowym, na Scenie Nowej Teatru Muzycznego oraz w nowo otwartym Konsulacie Kultury w Gdyni. Wybrane tytuły (opatrzone poniżej gwiazdką) zostaną dodatkowo zaprezentowane również w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W programie sekcji "100 Lat Niepodległości" są również cztery krótkometrażowe filmy w reżyserii Marka Brodzkiego z cyklu "Polska Niepodległa", będącego drugą odsłoną cyklu edukacyjnego "Historia w ożywionych obrazach" wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Są to ekranizacje wybranych dzieł malarskich, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Więcej informacji o filmach.

W sekcji pozakonkursowej "Filmy z Gdyni" zaprezentowane zostaną: dokumentalny hołd dla miasta zmontowany ze zdjęć amatorskich, zrealizowany przez Gdyńską Szkołę Filmową, najnowszy film jednego z jej absolwentów, a także dwa dokumenty, w których produkcję zaangażowały się Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Gdyński Fundusz Filmowy. Więcej informacji o filmach.

Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji "KFF na fali" znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja. Więcej informacji o filmach.

W roku pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń Marca '68 program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbogacił się o dodatkową sekcję filmową, która przywoła historyczne wydarzenia.

Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu powrócić do wypadków, jakie miały miejsce w 1968 roku w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W sekcji "Pół wieku po Marcu" zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów. Więcej informacji o filmach.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Zakwalifikowało się do niego 26 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz licznych producentów, w tym w ramach programu "30 minut" Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Więcej informacji o filmach.

Informacja o biletach

KARNET NORMALNY – 220 zł

KARNET ULGOWY – 170 zł – przeznaczony dla uczniów i studentów do 26 roku życia, osób powyżej 60 lat oraz osób niepełnosprawnych za okazaniem ważnego dokumentu uprawniającego do zniżki przy odbiorze karnetu.
https://system.festiwalgdynia.pl/

Sprzedaż karnetów odbywa się poprzez stronę internetową system.festiwalgdynia.pl i trwa do 14 września 2018 roku włącznie. Od 15 września 2018 zakupu karnetów można dokonywać wyłącznie w kasach festiwalowych w Centrum Gdynia Waterfront (Multikino).

Przeczytaj także