13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny w całym kraju. Miał on zakończyć protesty społeczne. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi, wozy bojowe i pojazdy opancerzone. Zbliża się 43. rocznica tamtych wydarzeń. Gdynia uczci ofiary stanu wojennego podczas oficjalnych miejskich uroczystości.
Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Przeciwko strajkującym wystawiono ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice wyjechały czołgi. Mieszkańców ogarnął strach, niepewność, niepokój o bliskich. Działaczy opozycji aresztowano i osadzano w ośrodkach odosobnienia. Działania sił MSW i wojska były wyjątkowo brutalne. Do lat 90. w wyniku represji, ciężkich pobić czy ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.
W piątek, 13 grudnia zaplanowano oficjalne, miejskie uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 43 lat i ofiary stanu wojennego. Tradycyjnie wezmą w nich udział samorządowcy, działacze NSZZ "Solidarność" i mieszkańcy, dla których pamięć tych dni jest wciąż żywa.
Obchody rozpoczną się o godz. 17:45 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2 od widowiska słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. W tym samym miejscu o godz. 18:00 zostanie odprawiona msza święta. Po jej zakończeniu zaplanowano przemarsz ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i Pułaskiego przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Tam, o godz. 19:20, odbędzie się dalsza część uroczystości. Nie zabraknie wspólnej modlitwy i przemówień okolicznościowych. Na koniec uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem.