stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pod koniec listopada zaproszone przez organizatorów ukraińskie zespoły i soliści zarejestrowali swoje występy na scenie klubu B90 w Gdańsku, a 12 grudnia, po montażu przygotowanym przez profesjonalne studia filmowe i dźwiękowe, zobaczymy w Internecie wideo-relację z JarmaRock FEST programem.

cze'25 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
lip'25 18-19

piątek - sobota

bilety 307 - 520 zł
Kup bilet
Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, największe ukraińskie wydarzenie muzyczno-teatralne i młodzieżowe odbędzie się miesiąc później niż zwykle i w nietypowym dla wszystkich formacie online.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Głównym celem festiwalu jest promocja kultury ukraińskiej w Polsce, wspieranie artystycznego ruchu amatorskiego, młodych twórców i zespołów, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i czerpią z niej inspiracje, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji - "Ide Nove" (Idzie Nowe). Nowy jest bowiem format wydarzenia, debiutujący artyści i inna oprawa sceniczna. Będzie pięknie, magicznie i kolorowo!

Wśród wykonawców po raz pierwszy na jarmarkowej scenie zobaczymy i usłyszymy Susannę Jarę z Krakowa - wokalistkę, kompozytorkę, autorkę tekstów; zespół "Hylla" z Legnicy, który łączy ludowe pieśni z muzyką elektro i trans oraz etno grupę "Michalove" z Michałowa k. Słupska. W nowych rockowych aranżacjach wystąpią zespoły "Rybońka" i "Hanna" z Gdańska, a gorącą energię na scenę wniesie "Coolbaba" z Wrocławia, czyli Oksana Terefenko, wokalistka, jednocześnie scenarzystka i reżyserka festiwalu. Gwiazdą internetowego wydarzenia będzie polsko-ukraiński zespół DAGADANA, który umiejętnie łączy muzykę jazzową, elektro i etno.

Nowością imprezy będą pokazy taneczne, ale nie tańce ludowe, a artystyczno-akrobatyczne impresje w wykonaniu Oriany Dobrowolskiej i Oleny Hawran. Nie zabraknie też aktorek z Teatru Navpaky, które tradycyjnie wcielą się w role Tekli i Paraski komentując na bieżąco to, co będzie się działo na scenie. Koncerty poprowadzi również tajemniczy gospodarz, który zna wszystkie zakamarki muzycznego klubu B90.

Wydarzeniem towarzyszącym jest Forum Fest (przestrzeń dyskusji). Będą to dwa panele o kulturze ukraińskiej w czasie pandemii, które poprowadzą dziennikarki Katarzyna Komar-Macyńska i Mariana Kril. W ramach Młodej Muzy (przestrzeni muzyki alternatywnej i teatru) aktorzy z Navpaky będą recytować wiersze młodych poetów i poetek. ArtBox (przestrzeń sztuki) stanie się okazją do pokazania twórczości Vasyla Netsko - pochodzącego z Ukrainy gdańskiego artysty malarza.

Organizatorem JarmaRock FEST jest Związek Ukraińcow w Polsce Oddział Pomorski w Gdańsku oraz Fundacja Teatru Navpaky.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy w Gdańsku - Łewa Zacharczyszyna. Realizowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego i dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bezpłatna transmisja koncertów na kanale JarmaRock FEST w serwisie YouTube oraz na stronie internetowej https://jarmarockfest.com/

Wydarzenia towarzyszące do obejrzenia na profilu JarmaRock FEST na FB.

Program 44. JarmaRock FEST
12 grudnia 2020 (SOBOTA)
18:00 cz. I Koncert "Mołoda Muza"
Wystąpią: RYBOŃKA, MICHALOVE, HANNA,
Ola Kotowska (Teatr Navpaky), Anna Petrecka (Teatr Navpaky)
20:00 cz. II Koncert "Ide Nove"
Wystąpią: SUSANNA JARA z zespołem, HYLLA, COOLБАБА, DAGADANA
Oriana Dobrowolska (taniec), Olena Hawran (taniec), Jurij Zabijaka (Teatr Navpaky)
TRANSMISJA https://jarmarockfest.com /
Wydarzenia towarzyszące:

7.12.2020 PONIEDZIAŁEK
19:00 Teatr Navpaky
Czytanie współczesnej poezji
https://www.facebook.com/JarmaRockFEST/

8.12.2020 WTOREK
19:00 Forum FEST Kultura w pandemii
Panel I (w języku ukraińskim)
Kultura na ekranie. Formy prezentacji kultury w Ukrainie w czasie pandemii
Uczestnicy: Rymma Ziubina, Walerij Hładuneć
Moderatorka: Mariana Kril
TRANSMISJA NA ŻYWO: 
https://www.facebook.com/JarmaRockFEST/


9.12.2020 ŚRODA
19:00 Vasyl Netsko- prezentacja
https://www.facebook.com/JarmaRockFEST/

10.12.2020 CZWARTEK
19:00 Forum FEST Kultura w pandemii
Panel II (w języku ukraińskim)
Kultura w kontakcie. Integracja kulturą w czasie izolacji - czy to możliwe?
Uczestnicy: Daria Antoszko, Jełyzaweta Nahorna, Grzegorz Suchanicz, Piotr Jarmoła
Moderatorka: Katarzyna Komar - Macyńska
TRANSMISJA NA ŻYWO:
https://www.facebook.com/JarmaRockFEST/

11.12.2020 PIĄTEK
19:00 Teatr Navpaky
Czytanie współczesnej poezji
https://www.facebook.com/JarmaRockFEST/






Wykonawcy
RYBOŃKA (Lwów-Gdańsk)
"Rybońka" - zespół muzyczny z Gdańska, który prezentuje autorskie piosenki Kseni Kysyłyczyn o szerokim spektrum emocji łączące różne gatunki muzyczne. Są to i zmysłowe piosenki pełne smutku czy cichej radości, jak i bardziej energiczne kompozycje. Muzycy nie boją się eksperymentować z brzmieniem i nadają duże znaczenie tekstom. Na tegorocznym JarmaRockFEST grupa występuje w innym, bo ukraińsko-polskim składzie. Niezmienną pozostaje autorka i liderka zespołu, pochodząca ze Lwowa, Ksenia Kysyłyczyn.

MICHALOVE (Michałowo, pomorskie)
Rodzinne trio "Michalove" wprowadza słuchaczy w świat tradycyjnych, ginących pieśni ludowych. W swoich kompozycjach zespół przywołuje pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia oraz przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych. "Michalove" swoją transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów i akordeonu łączą ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Swoje inspiracje czerpią głównie z ukraińskich pieśni wielogłosowych, ale również z pieśni z różnych stron Polski, Białorusi, Bałkanów. Zespół poszerzył swoją działalność jako stowarzyszenie prowadząc warsztaty artystyczne i audycje muzyczne na terenie województwa pomorskiego. W listopadzie 2019 r. trio
"Michalove" zdobyło I miejsce na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie.

HANNA (Ługańsk- Gdańsk)
"Hanna" to polsko-ukraiński zespół muzyczny założony przez wokalistkę i kompozytorkę Hannę Tiekuczewą, która kilka lat temu musiała opuścić rodzinne miasto Antracyt koło Ługańska. Muzyka, którą tworzy, łączy i przeplata melancholijne melodie, motywy etniczne oraz brzmienia elektroniczne. Wszystko to jest podkreślone potężnym brzmieniem gitar, wokalem oraz tekstami pisanymi z głębi duszy. Swoimi utworami muzycy pragną przekazać piękną opowieść o mroku, szczęściu i miłości ubraną w romantyczny i niepowtarzalny wschodnioeuropejski klimat, tworząc muzykę, przy której nikt nie zostanie obojętny.

SUSANNA JARA z zespołem (Kraków)
Susanna koncertuje i tworzy od dziecka. Była członkiem ponad trzydziestu różnych zespołów, chórów, projektów. Zagrała blisko tysiąc koncertów w Polsce i za jej granicami (Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina, Belgia, Słowacja, Czechy, Austria). Można ją usłyszeć na kilkudziesięciu wydaniach muzycznych. Gra na skrzypcach, wiolonczeli, bandurze, lirze korbowej, cymbałach i instrumentach perkusyjnych wykorzystując je w niekonwencjonalny sposób. Śpiewa i tworzy w wielu językach: polskim, cerkiewnosłowiańskim, ukraińskim, łemkowskim, rosyjskim, angielskim, słowackim. Dysponuje ponad czterooktawowym głosem, posiada niezwykłe wyczucie harmonii i rytmu. Urodziła się w Poczajowie na Ukrainie, w Polsce mieszka od 1992 roku. W 2013 r. wydała debiutancki album "Wesna, wesnoju". Znalazły się na nim autorskie piosenki Susanny oraz ludowe pieśni z Karpat w oryginalnych, wielogłosowych aranżacjach. W 2017 wydała płytę z muzyką do spektaklu z pieśniami Anny German. W tymże roku ukazał się kolejny autorski album z ludowymi pieśniami z Karpat "Rusyn Takes".
Repertuar Susanny jest bogaty i różnorodny, od surowych ludowych pieśni (zarównoświeckich jak i religijnych) poprzez piosenkę estradową, improwizację, jazz aż po skomplikowane koloraturowe pieśni Karola Szymanowskiego.

HYLLA (Legnica)
Zespół powstał w celu wyruszenia w muzyczną podróż ścieżkami swoich przodków. Muzyka, którą tworzy, jest oparta na pieśniach Łemków, Bojków i Hucułów. Członkowie zespołu pragną, żeby muzyka, którą prezentują słuchaczom, była motywacją dla podróży duchowej i refleksji.

COOLБАБА (Wrocław)
"Coolбаба" to zespół, założony przez Oksanę Terefenko, wokalistkę, aktorkę i reżyserkę. Oksana ma na koncie niezliczoną ilość występów na scenie festiwalowej i konkursowej, odnosi także sukcesy jako aktorka (m.in. nominacja do Złotej Palmy w Cannes). Grupa tworzy szeroko pojętą muzykę rockową, odchodzi od wszechobecnego w środowisku folku jedynie inspirując się wschodnim klimatem i tradycją, w związku z czym większość utworów to autorskie kompozycje. Teksty pisane są w językach ukraińskim, łemkowskim i polskim, a niektóre utwory opierają się o ukraińską poezję.

DAGADANA
"DAGADANA" - polsko-ukraiński zespół muzyczny założony w 2008 roku, znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Podczas częstych występów zagranicznych przekracza granice pomiędzy narodami, sceną, a publicznością, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę. Zespół zagrał na takich legendarnych festiwalach jak Glastonbury (UK), Virada Cultural (Brazylia), Shanghai World Music (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), Open'er czy PolandRock Festival (dawniej Przystanek Woodstock, Polska). Jest laureatem nagrody Fryderyka 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Oriana Dobrowolska
Od 4 lat Oriana Dobrowolska jest instruktorką pole dance, a od 2 lat prowadzi również własną szkołę w rodzinnym mieście Morągu. W 2018 r. zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski IPSF w kategorii pole sport, a rok później IV miejsce w kategorii pole sport elite. Od 2019 r. należy do gdyńskiego zespołu Akrobatycznego Teatru Mira-Art, z którym występuje między innymi w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Dla Oriany pole dance jest bardzo wymagającą dyscypliną taneczną i sportową, która przerodziła się w pasję rozwijającą świadomość ciała, sylwetkę, a także charakter.

Olena Hawran (Kraków)
Przygoda Oleny Hawran z akrobatyką i tańcem na szarfie zaczęła się ponad 10 lat temu z grupą "Ocelot" z Legnicy, z którą wielokrotnie występowała w Polsce i za granicą, między innymi w Szwajcarii i Niemczech (Stuttgart, Monachium). Akrobatka uczestniczyła również w przedstawieniu ,,Sen nocy Letniej'' w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, a także występowała w Teatrze Palladium w Warszawie. Ostatnio wzięła udział w rewii na lodzie
,,Magic Story on Ice'' występując w wielu miastach w Polsce. Obecnie studiuje w Krakowie i prowadzi zajęcia z szarf. Taniec na szarfach oraz akrobatyka dają jej poczucie wolności, a także są jej ogromną pasją od wielu lat.

TEATR NAVPAKY
Teatr Navpaky został założony w 2012 r. i działa w siedzibie gdańskiego koła ZUwP. Łączy
tradycję z nowoczesnością; w jego repertuarze jest kilkanaście różnorodnych przedstawień - dramaty, komedie, spektakle muzyczne, bajka da dzieci, pantomima. Teatr tworzą ukraińscy studenci i absolwenci gdańskich szkół wyższych pod kierunkiem Oksany Terefenko, absolwentki Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Navpaky to jedyny ukraiński teatr w Polsce. W 2019 roku na festiwalu OFF-Północna w Łodzi spektakl "Svit za ochi" (premiera na JarmaRock FEST w 2015) został uznany przez widzów za najlepsze festiwalowe wydarzenie, a reżyserka Teatru Navpaky i jednocześnie wokalistka zespołu Coolбабa, aktorka Oksana Terefenko - za największą osobowość.

Vasyl Netsko
Urodził się w 1977 roku w Białej Górze koło Lwowa. Jest ukraińskim artystą malarzem,
mistrzem sztuki ludowej, ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii i
Projektowania, studiował na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Jest także
utytułowanym sportowcem, uprawia kulturystykę. Od 2015 r. mieszka, pracuje i tworzy w
Polsce. Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz rzeźbą. Jego inspiracją
są emocje związane z codziennym życiem, otaczającą naturą oraz filozofia i kultura wschodu.
W jego pracach można odnaleźć także inspiracje ukraińską kulturą, tradycją i folklorem.
Artysta brał udział w wielu wystawach i konkursach. W 2014 r. został laureatem XVIII
Międzynarodowego Salonu Jesiennego "Wysoki Zamek" w Pałacu Sztuki we Lwowie.
Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców "Przystanek Sztuka" w Straszynie.
Portfolio https://www.st-przystaneksztuka.pl/tworcy/item/1601-vasyl-netsko