stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Grudniowy 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się on-line. Wszystko wskazuje na to, że z powodu nowych obostrzeń związanych z pandemią platforma internetowa będzie jedyną przestrzenią wydarzeń festiwalowych.

22 - 27 września 2025

Gdynia
Na platformie on-line dostępne będą wybrane filmy konkursowe oraz dodatkowe materiały multimedialne. - W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie możemy, niestety, pokazać on-line szerokiej publiczności wszystkich filmów z Konkursu Głównego. Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy Festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych - mówi Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

Pokazy filmowe on-line filmów udostępnionych platformie festiwalowej będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Platforma festiwalowa umożliwi ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, da też dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych. Wkrótce ogłoszony zostanie pełny program.



Liczba akredytacji, uprawniających do korzystania z platformy on-line, będzie ograniczona. Ich sprzedaż rozpocznie się 15 listopada. Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej.

- Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego Festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny Festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z Festiwalem - mówi Tomasz Kolankiewicz, Dyrektor Artystyczny FPFF.

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:
"25 lat niewinności" (reż. Jan Holoubek, debiut),
"Amatorzy" (reż. Iwona Siekierzyńska, debiut),
"Bliscy" (reż. Grzegorz Jaroszuk, drugi film),
"Jak najdalej stąd" (reż. Piotr Domalewski, drugi film),
"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" (reż. Maciej Kawulski, drugi film),
"Magnezja" (reż. Maciej Bochniak, drugi film),
"Mistrz" (reż. Maciej Barczewski, debiut),
"Sala samobójców. Hejter" (reż. Jan Komasa),
"Sweat" (reż. Magnus van Horn, drugi film),
"Śniegu już nigdy nie będzie" (reż. Małgorzata Szumowska/Michał Englert),
"Tarapaty 2" (reż. Marta Karwowska, drugi film),
"Zabij to i wyjedź z tego miasta" (reż. Mariusz Wilczyński, debiut),
"Zieja" (reż. Robert Gliński) oraz "Żużel" (reż. Dorota Kędzierzawska).


Filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych:
"Alicja i żabka",
"Chodźmy w noc",
"Cztery filiżanki kawy lub trzy",
"Czuły Film",
"Dalej jest dzień",
"Dobre, eleganckie chłopaki",
"Green",
"Hern",
"Hi, How Are You?",
"Kamień",
"Kattowitz",
"Lato 43",
"Maria nie żyje",
"Masza",
"Mother Dear",
"Noamia", "Ondyna",
"Ostatni gwizdek",
"Ostatnie dni lata",
"Prawdziwe uczucia",
"Problem",
"Równonoc",
"Sukienka",
"Uderzenie",
"Uległość",
"Wenus z Willendorfu"
"Wyraj"