stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

JarmaRock FEST to dwudniowa muzyczno-teatralna impreza z prawie czterdziestopięcioletnią tradycją. Przyciąga rzeszę miłośników kultury ukraińskiej z całej Polski i z zagranicy. To muzyczny kalejdoskop etno, folku, rocka, ska, reggae, funku, jazzu, popu oraz projektów teatralnych w wykonaniu ukraińskich artystów z Polski i z Ukrainy. To też miejsce debat (Forum FEST) i ArtBox, czyli przestrzeni dla artystów z innych dziedzin sztuki, którzy prezentują swoją pracę na żywo podczas koncertów.

lis 15-16

piątek - sobota

Gdańsk,
bilety 100 - 200 zł
przedsprzedaż 189 zł
Kup bilet
cze'25 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
Jubileuszowa 45-ta edycja odbędzie się w Klubie B90 na żywo, z udziałem publiczności. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjny program. To ma być naprawdę szczególny i pełen wrażeń JarmaRock FEST z odwołaniem się do korzeni, tradycji i tożsamości, gdyż nasza kulturowa przeszłość tworzy współczesność, czyniąc ją bogatszą, ciekawszą oraz jaskrawszą, a nas wyróżnia spośród innych, inspiruje i dodaje niepowtarzalności.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


PROGRAM:
PIĄTEK 19.11.2021
19:00 - OTWARCIE KLUBU B90
20:10 - Vira Kholodon-Duda
21:10 - Hylla
22:40 - Gordiy Starukh
00:00 - Intrade

SOBOTA 20.11.2021
18:00 - OTWARCIE KLUBU B90
18:40 - SHOW: Teatr Navpaky i Przyjaciele
19:10 - Wernyhora
20:40 - Tołhaje
22:05 - The Ukrainian Folk (30-lecie Zespołu)
23:50 - ZEMLA
01:00 - DJ Ventyk


Wydarzenia towarzyszące:
ArtBox - twórcza przestrzeń, w której artystki różnych dziedzin sztuki zaprezentują swoją pracę na żywo (w czasie trwania koncertów)

ForumFest'21 - Panel I
20.11.2021, 15:00 Luks Sfera
Under30: nowe pokolenie ukraińskich aktywistek w Polsce
Mają mniej niż 30, więc nie mogą pamiętać ani Ukrainy Radzieckiej ani Polski Ludowej. Wychowywały się w szalonych latach 90., a swoją aktywność społeczną zaczynały mniej więcej w drugiej dekadzie dwutysięcznych. Wolność, niepodległość i możliwość swobodnego rozwoju traktują jak powietrze. To pokolenie, któremu łatwiej. Ale czy na pewno? Jakimi są dzisiejsi, dzisiejsze społeczni aktywiści/stki, pracownicy/czki III sektora? Co ich zachwyca, motywuje, dla kogo działają, czego się obawiają? Jakie wydarzenia z przeszłości ich uformowały a z jaką perspektywą patrzą się w przyszłość?

Panelistki

Ivanna Kyliushyk - działaczka społeczności ukraińskiej, badaczka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski.

Lesia Shykiriava - absolwentka uniwersytetu "Akademia Ostrogska", specjalizacja "Kulturoznawstwo", obecnie studentka studiów magisterskich programu The Graduate School for Social Research, IFiS PAN.

Ksenia Onyszkanycz-Przybyła - nauczycielka języka ukraińskiego w Krakowie, logopedka, skrzypaczka, miłośniczka karpackiej kultury, związana z zespołem pieśni i tańca "Osławiany" z Mokrego (powiat sanocki).

Katarzyna Kowalska-Krzemińska - z zawodu IT project manager, z wykształcenia finansistka, jej pasją od zawsze jest literatura. Niemal 10 lat związana z Przestrzenią Słowa Łemkowskiej Watry w Zdyni (Zjednoczenie Łemków).

Kasia Komar-Macyńska (moderatorka) - koordynatorka ForumFest przy festiwalu Jarmarok w Gdańsku, redaktorka tygodnika mniejszości ukraińskiej "Nasze Słowo", animatorka społeczna i kulturalna w Domu Ukraińskim w Przemyślu.

ForumFest'21 - Panel II
20.11.2021, 16:00 Luks Sfera


Liderzy i przemiany: Po co dzisiejszej młodzieży ZUwP?
Podczas Konferencji z okazji 30-lecia Związek Ukraińców w Polsce, która odbyła się w połowie października tego roku, na pierwszy plan wysunęła się kwestia udziału młodych ludzi w działalności organizacji. To nie pierwszy i nie ostatni raz, gdy wysławia się potrzebę i pozostaje ona bez odzewu. Dlaczego? Czy to tylko jednostronne mrzonki starszego pokolenia o romantycznym przekazaniu pałeczki? Czy może, mimo wszystko, realna chęć stworzenia przestrzeni dla innowacyjnej działalności? Jak pracować z młodzieżą oraz w zespołach międzypokoleniowych? Co Związek Ukraińców może dać młodym? I na odwrót - czym młodzi mogą wzbogacić doświadczenie swoich starszych kolegów/koleżanek z organizacji?

Właśnie o tym porozmawiamy z nowo wybranym przewodniczącym ZUwP, Mirosławem Skórką.

Міrosław Skórka - z wykształcenia filozof. Od 2013 roku dyrektor Programu Study Tours to Poland Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zarządzanej obecnie przez Fundację Liderzy Przemian. Członek Zarządu Fundacji Liderzy Przemian. Od kwietnia 2021 roku Prezes Związku Ukraińców w Polsce. Igor Horków (moderator) - absolwent programu "Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Współzałożyciel i członek Inicjatywy Przemyślan "Wspólnie na 100", koordynator lokalny "Objazdowego Festiwalu Kina dokumentalnego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie" w Przemyślu, przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

ForumFest'21 - Panel III
20.11.2021, 17:00 Luks Sfera

To oni odkrywają Ukrainę! Pozytywne zmiany w ukraińskiej przestrzeni społecznej i kulturalnej. W ciągu ostatnich lat krajobraz działań społecznych i kulturalnym w Ukrainie zmienił się nie do poznania. Stało się to m.in. dzięki nowym programom grantowym i współczesnym strategiom fundraisingowym. Młodzi ukraiński managerzy chociaż dopiero rozwijają skrzydła już sprawiają, że my jako odbiorcy ich działań, widzimy, odczuwamy i poznajemy Ukrainę na nowo. Gdzie znajduje się klucz do realizacji sukcesu. Czy leży na ulicy i wystarczy się schylić aby go zdobyć czy niestety, pod drodze przyjdzie uderzyć głową w niejedną ścianę? Spróbujemy dowiedzieć się również w jaki sposób wycieczki i ekspedycje po terytorium Ukrainy wpłynęły na ich rozumienie słów: jestem Ukraińcem, jestem Ukrainką.

Paneliści:
Bohdan Lohvynenko - pisarz, dziennikarz, bloger, manager kultury, działacz społeczny, podróżnik.

Khrystyna Dubnytska - z wykształcenia architektka, z zawodu managerka ds. komunikacji projektu "Stezhkamy predkiv", przewodnicząca organizacji "Vyriy".

Roman Strekhaliuk - historyk, koordynator projektu "Stezhkamy predkiv", współzałożyciel organizacji "Vyriy"; starszy pracownik naukowy w Twierdza "Tustań".

Ivan Kysloshchuk (moderator) - dziennikarz, działacz kulturalny, redaktor prowadzący portalu "UAinKraków.pl"



Regulaminy:
1. FAQ - Health Pass Tickets: https://tickets.b90.pl/pl/content/7/faq-health-pass-tickets
2. Regulamin internetowego systemu sprzedaży biletów: https://tickets.b90.pl/pl/content/1/regulamin
3. Regulamin klubu B90 i Imprezy masowej: https://b90.pl/pl/regulamin

Informacja o wykonawcach

TOŁHAJE:

Zespół został założony w 2000 r. W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej - szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady. Nazwa "tołhaje" oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, grasują̨ po folkowej scenie muzycznej, mieszając style i gatunki, tworząc ciekawe aranżacje ludowych pieśni.
Koncertowali na wielu scenach w Polsce i w Europie (Czechy, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania czy Węgry), zjednując sobie sympatię publiczności i jurorów. Ich osiągnięcia to m.in.:
płyta z muzyką z serialu "Wataha" otrzymała najważniejszą muzyczną nagrodę w Polsce - "Fryderyk"
singiel "Ziele" (2014) trafił na Listę Przebojów "Trójki" Polskiego Radia.
I miejsce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych "Eurofolk Na Pograniczach" (Sanok);
II miejsce na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja";
Folkowy Fonogram Roku 2002 za płytę "A w Niedziela Rano" - nagrodą ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu;
nominacja płyty "A w niedziela rano" do nagrody "Fryderyk" w kategorii "Etnofolk" w 2004 r.

WERNYHORA

sanocki zespół world music/folk działający od 2019 r. Grupa w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają głównie do muzycznych tradycji polsko- ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat (od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę). Zespół za swoją interpretację muzyki Bojków otrzymał I nagrodę Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (2021), a także Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności Festiwalu "Mikołajki Folkowe" (2020). W 2021 r. Wernyhora wystąpiła na scenach tak znakomitych festiwali jak Ethno Port Poznań, EtnoKraków Rozstaje, Turniej Muzyków Prawdziwych (Szczecin).

THE UKRAINIAN FOLK

Grupa powstała w 1990 r. we Lwowie. Wcześniej znana pod nazwą "RUCH". Repertuar to ukraińskie utwory ludowe we własnej aranżacji oraz autorskie kompozycje. Zespół wydał kilka płyt: "Ne zabuwaj" (2011), "15 lat minęło" (2005), "Mriji" (2010), "Za potokom" (2019). Zespół brał udział w programie muzycznym Must Be The Music Polska. Wielokrotnie gościli w programach telewizyjnych. Zagrali na przystanku Woodstock, od lat wspierają WOŚP. Koncertowali w Niemczech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Czechach, Ukrainie. Podczas 45. JarmaRock FEST razem z The Ukrainian Folk będziemy świętowali ich jubileusz 30-lecia, więc będzie się działo!

ZEMLA

Projekt ZEMLA to muzyczne spotkanie dwóch artystów: ukraińskiej wokalistki Lesji i producenta muzycznego z Polski - Toma Horna. Główną cześć repertuaru stanowią ludowe pieśni ukraińskie według własnych aranżacji. ZEMLA to połączenie etnicznych klimatów z nowoczesnym elektronicznym brzmieniem.

GORDIY STARUKH

Rzeźbiarz, wokalista, multiinstrumentalista, uczestnik ukraińskiej edycji telewizyjnego programu "The Voice", autor i wykonawca własnych utworów, kompozytor oraz lutnik (zajmuje się budową lir korbowych), który w swojej twórczości wykorzystuje tradycję kobziarzy - ludowych śpiewaków akompaniujących sobie na kobzie. Gordiy Starukh przenosi dawne piosenki w teraźniejszość, wzmacniając je potężnym elektronicznym brzmieniem oraz groove. Wśród wielu instrumentów wykorzystywanych przez Gordiya na scenie szczególną uwagę trzeba zwrócić na własnoręcznie zrobioną lirę korbową, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. Swoją twórczą drogę zaczął jako muzyk uliczny we Lwowie, później był się członkiem kilku zespołów, między innymi "Joryj Kłoc" - dobrze znanego widzom JarmaRock FESTu.

HYLLA

Zespół powstał z potrzeby wyruszenia w muzyczną podróż ścieżkami przodków. Hylla to połączenie elektroniki z motywami etnicznymi. Inspiracje czerpie u źródeł archiwalnych korzystając z nagrań oraz pieśni zebranych w trakcie etnograficznych ekspedycji po regionach łemkowskim i bojkowskim, Nadsania, Chełmszczyzny, a także od autentycznych pieśniarzy i muzyków będących skarbnicą folkloru w najczystszej, pierwotnej formie. Pieśni, które wykonują, opowiadają o miłości, tęsknocie, nadziei, radości, pięknie i delikatności otaczającego nas świata. Współczesne aranżacje i nieszablonowe podejście do materii dźwiękowej pozwalają każdemu ze słuchaczy odnaleźć coś, co sprawi, że muzyka tradycyjno-etniczna staje się ciągle aktualna i ciekawa. Jest swoistym łącznikiem ze światem, o którym niechcący zapomnieliśmy w pogoni za codziennością. Na początku tego roku ukazał się ich debiutancki album dostępny na platformach streamingowych.

VIRA KHOLODON - DUDA

Pochodzi z obwodu charkowskiego na Ukrainie. Już w dzieciństwie, idąc za przykładem babci, zaczęła śpiewać. Brała udział w licznych konkursach i festiwalach na Ukrainie, a także poza jej granicami. W ukraińskiej edycji programu X- Factor otrzymała od jurorów 4 x tak! Na JarmaRock FEST wystąpi razem z gitarzystą Pawłem Siewierskim.

INTRADE

założony w 2020 roku zespół eventowy. W skład zespołu wchodzą Jarosław Klinkiewicz (założyciel, akordeon, wokal), Paweł Basałyga (skrzypce, wokal), Michał Gorzyński (klawisze, wokal). W swoim repertuarze zespół posiada wiele aranżacji piosenek łemkowskich, słowackich, ukraińskich, polskich.

TEATR NAVPAKY

Teatr Navpaky został założony w 2012 r. i działa w siedzibie gdańskiego koła ZUwP. Łączy tradycję z nowoczesnością; w jego repertuarze jest kilkanaście różnorodnych przedstawień - dramaty, komedie, spektakle muzyczne, bajka da dzieci, pantomima. Teatr tworzą ukraińscy studenci i absolwenci gdańskich szkół wyższych pod kierunkiem Oksany Terefenko, absolwentki Studium Wokalno Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Navpaky to jedyny teatr w Polsce ze stałym repertuarem w języku ukraińskim. Niektóre sztuki grane są z synchronicznie wyświetlanymi polskimi napisami, co stwarza niepowtarzalną okazję do kontaktu z kulturą ukraińską polskiemu odbiorcy. Spektakle dramatyczne i muzyczne zachwycają wielogłosowym, białym śpiewem. Teatr Navpaky z udziałem innych artystów przygotował SHOW na otwarcie sobotniego koncertu głównego 45.JarmaRock FEST.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 80 zł
  • Przedsprzedaż
    69 - 89 zł
Ceny biletów w przedsprzedaży on-line:
do 18.11.2021
sobota 69 zł
karnet piątek-sobota 89 zł

Ceny biletów w dniu koncertów:
piątek 30 zł
sobota 80 zł
karnet piątek-sobota 100 zł
https://tickets.b90.pl/
Bilety do nabycia także 19-20 listopada w kasie klubu B90
Dzieci i młodzież szkół podstawowych - wstęp wolny ( za okazaniem legitymacji)
Uwaga: obowiązują limity osób niezaszczepionych i zaszczepionych. Osoby zaszczepione powinny przynieść paszport covidowy (wydruk lub skan w telefonie).