stat
Impreza już się odbyła

'45. Koniec wojny w 45 eksponatach

27 lipca - 30 września 2024, g. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

16 września 2024 - 18 stycznia 2025

Wstęp wolny
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wystawę czasową '45. Koniec wojny w 45 eksponatach, która została otwarta 6 maja 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wystawa pokazuje wydarzenia roku 1945 poprzez 45 specjalnie dobranych eksponatów, pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. Jej celem jest przedstawienie polskiego doświadczenia końca wojny. Ma ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Zostanie również szeroko uwzględniona perspektywa społeczna: migracje ludności, codzienność, pauperyzacja, odradzanie się życia.

Otwarcie wystawy 6 maja 2015 r. Fot. Roman Jocher Więcej zdjęć ()

Otwarcie wystawy 6 maja 2015 r. Fot. Roman Jocher

Fot. Roman Jocher

Otwarcie wystawy 6 maja 2015 r. Fot. Roman Jocher

Fot. Roman Jocher


-Na wystawie znajduje się 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków, - mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej - Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy.


Samochód terenowy GAZ 67 używany w Armii Czerwonej. Więcej zdjęć ()

Samochód terenowy GAZ 67 używany w Armii Czerwonej.

Fot. Roman Jocher

Samochód terenowy GAZ 67 używany w Armii Czerwonej.

Fot. Roman Jocher


Eksponaty zostały podzielone na grupy tematyczne, z którymi zwiedzający mogą zapoznawać się w dowolnej kolejności. Będą to m. in: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon ze statku "Wilhelm Gustloff", zatopionego w styczniu 1945 r., radziecki samochód terenowy GAZ 67, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich, polskich, pamiątki po jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - Antonim Pajdaku - porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie oraz po żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne - gen. Aleksandrze Krzyżanowskim "Wilku" i Jachnie Wasiłojć-Smoleńskiej "Jachnie". Oprócz artefaktów na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.
Sztandar 6 Pułku Artylerii Ciężkiej Więcej zdjęć ()

Sztandar 6 Pułku Artylerii Ciężkiej

Fot. Roman Jocher

Sztandar 6 Pułku Artylerii Ciężkiej

Fot. Roman Jocher


Układ przestrzenny wystawy został dostosowany do sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności o powierzchni ponad 450 m², a plastyczna aranżacja łączy ze sobą nowoczesne formy wizualne z tradycyjną ekspozycją.

Wystawę można oglądać do 15 września 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku pl. Solidarności 1 w sali wystaw czasowych na parterze.
Wstęp w godzinach otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności.
www.ecs.gda.pl
Wstęp:
w cenie biletu na wystawę stalą ECS lub bilet normalny: 5 zł, bilet ulgowy 2,5 zł
Wystawę można oglądać on-line na www.muzeum1939.pl/koniec_wojny