stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

45. MFMOChiK | Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski, Bogusław Grabowski i Maciej Sikała

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który na stałe wpisał się w tradycję muzyczną Gdańska. Jest to jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Gdańska jak i tych, którzy do stolicy Pomorza przybywają letnią porą.

sty 19

niedziela, g. 18.00

bilety 45 zł
Kup bilet
Przed nami 45. edycja festiwalu, koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia.

Wystąpią

Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent
Bogusław Grabowski - organy
Maciej Sikała - saksofon
Program
Bonifacio Graziani (1604-1664) Alma Redemptorismater

DomenicoMassenzio (1586-1657) Ave Regina Caelorum

Bogusław Grabowski & Maciej Sikała | Mater Sanctissima I - improwizacje na saksofon i organy

Andrzej Panufinik 1914-1991 Song to the virgin Mary

Bogusław Grabowski & Maciej Sikała | Mater Sanctissima II - improwizacje na saksofon i organy

Andrzej Koszewski 1922-2015 Zdrowaś Królewno Wyborna , Angelus

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest wybitnym, profesjonalnym zespołem chóralnym dysponującym niepowtarzalną barwą, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niespotykanie szerokim repertuarem. Sława chóru, który sięga wyżyn estetycznych, dotarła nie tylko do najważniejszych sal koncertowych w Polsce, ale także do wielu znaczących ośrodków muzycznych w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis powstał w 1978 roku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego, który był jego pierwszych dyrektorem artystycznym. W roku 1983 kierownictwo artystyczne nad zespołem przejął brat założyciela - Jan Łukaszewski. Zespół dokonał blisko 700 prawykonań, wśródktórych były dzieła Henryka Mikołaj Góreckiego, Wojciecha Kilara i KrzysztofaPendereckiego. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch,Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Juliusz Łuciuk, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki,Paweł Łukaszewski, a także kompozytorzy zagraniczni. Zespół cieszy się od lat opinią wszechstronnego chóru o unikatowej barwie głosów, co otworzyło zespołowi możliwość współpracy z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Akademie für Alte Musik Berlin, Venice Baroque Orchestra oraz z tak wybitnymi dyrygentami chóralnymi, jak: Eric Ericson, Uwe Gronostay czy Stephen Layton.

JAN ŁUKASZEWSKI jest znakomitym dyrygentem, cenionym pedagogiem oraz wybitnym organizatorem życia muzycznego. Od roku 1983 prowadzi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis , z którym dokonał blisko 700 prawykonań, nagrał kilkaset audycji radiowych i telewizyjnych oraz ponad 80 płyt, które były 22 razy nominowane, a pięciokrotnie nagrodzone Fryderykiem oraz dwukrotnie wyróżnione Orphée D'or - nagrodą Academie du Disque Lyrique. Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w niemal we wszystkich krajach Europy, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest uznanym jurorem w konkursach muzycznych w Polsce, a także w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Francji oraz Niemczech. Jest jurorem a jednocześnie dyrygentem prawykonań utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

Bogusław Grabowski (organy) i Maciej Sikała (saksofon) rozpoczęli współpracę w 2007 roku próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Niedługo potem zaczęli koncertować, spotykając się z bardzo pozytywnymi recenzjami ze strony słuchaczy. Wielokrotnie zapytywani o nagrania prezentowanej muzyki, zdecydowali się na nagranie płyty. Pierwsza The Colours of Space została nagrana w 2009 r. Duet składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, a wręcz precedensem w muzyce. Jednak w takim znakomitym wydaniu ten zestaw nie tylko nie razi, ale wręcz brzmi fantastycznie! Co więcej - artyści wspólnie i jednocześnie improwizują, co również jest rzeczą niezwykłą. Dlatego każdy ich koncert - a zagrali ich już setki - jest jedyny i niepowtarzalny. Bez względu na to gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy - uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę.

Mater Sanctissima jest drugą płytą, w całości poświęconą tematyce Maryjnej. I, podobnie jak pierwsza, w całości została nagrana w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

MACIEJ SIKAŁA ur. w 1961 r . w Gdańsku. Muzyk jazzowy , saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku (od 2013r) i Bydgoszczy (od 2012r) a także na Uniwersytecie w Zielonej Górze w latach 2004-2007. Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy tj: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.

Nagrał ponad 60 płyt w tym sześć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki". Prowadził trzykrotnie zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i kilkunastokrotnie w Nysie oraz czterokrotnie w Chodzieży a ostatnio także w Puławach i Kielcach. Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii, na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Meksyku, Belgii, Indiach, Anglii, we Włoszech.

Obecnie prowadzi swój Septet Trio (Sebastian Frankiewicz - perkusja, Wojciech Pulcyn - kontrabas) oraz współpracuje m.in. z zespołami Kuby Stankiewicza, Wojciecha Majewskiego, Jacka Rodziewicza, a także w kwartecie złożonym z wykładowców Akademii Muzycznej - Piotr Biskupski, Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nadolny oraz z zespołem QYAVY. Od grudnia 2019 roku współpracuje z Anną Marią Jopek.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 45 zł
Bilety w cenie: 45/30 PLN do nabycia online oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.