stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

45. MFMOChiK | Zespół Wokalny "Minimus", Sławomira Raczyńska, Eugeniusz Wawrzyniak

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który na stałe wpisał się w tradycję muzyczną Gdańska. Jest to jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Gdańska jak i tych, którzy do stolicy Pomorza przybywają letnią porą.

lis 23

sobota, g. 14:00

bilety 25 zł
ulgowy 18 zł
Przed nami 45. edycja festiwalu, koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Zespół Wokalny "Minimus"
dyr. Sławomira Raczyńska
Eugeniusz Wawrzyniak - organy /Belgia/

Program:

J.P. SWEELINCK (1562 - 1621) Balletto del granduca - Variations on dance tunes
D. BUXTEHUDE (1637 - 1707) Prelude in G minor Bux 149

Alonso Lobo (1555-1617) Lamentiones Ieremiae Prophetae, cz. I

Marek Raczyński (*1982) Dominus illuminatio mea

Wacław z Szamotuł (ca.1524 - ca.1560) Ego sum pastor bonus

Klaudia Pasternak (*1980) Ave vere

G.F. HAENDEL (1685 - 1759) Arrival of the Queen of Sheba (Sinfonia from Solomon) arr. Eugeniusz Wawrzyniak

J.S. BACH (1685 - 1750) Allein Gott in der Höh' sei Ehr BWV 662a
Prelude and Fugue in D minor, BWV 539

John Tavener (1944-2013) The Lamb

Josef Rheinberger (1839-1901) Abendlied Op. 69/3

Marek Raczyński (*1982) Christe, qui lux es et dies

Gustav Holst (1874-1934) Nunc Dimittis

ZESPÓŁ WOKALNY MINIMUS powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok. Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie wiele prawykonań chóralnych utworów a cappella oraz dzieł wokalno-instrumentalnych. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów.

Zespół Wokalny Minimus nagrał trzy płyty CD, wydaną w 2014 roku "Nie tylko kolędy" z nowatorskimi opracowaniami kolęd, premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie "Media Vita" z 2017 r. oraz najnowszą, "Wacław reimagined" (2020 r.) zawierającą współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł.

Minimus to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.
ZESPÓŁ WOKALNY MINIMUS:
soprany: Marta Jodko, Maria Mordas, Maria Urbanek, Teresa Wosicka
alty: Agata Góra, Sławomira Raczyńska
tenory: Bartosz Adamczewski, Marek Raczyński
basy: Stanisław Bręczewski, Szymon Ratajczak

SŁAWOMIRA RACZYŃSKA ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w dwóch specjalnościach: Dyrygentury Chóralnej w klasie dyrygowania prof. dra hab. M. Gandeckiego i Oboju Barokowego w klasie mgra Marka Niewiedziała. Od 2016 r. jest wykładowcą macierzystej uczelni na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej. Pełniła również funkcję asystenta dyrygenta Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu (2016-2021). Jest laureatką II nagrody XII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych. Od 2011 r. pracuje jako nauczyciel chóru i zespołów wokalnych w Poznańskiej Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W 2010 roku założyła Zespół Wokalny Minimus, w którym pełni funkcję kierownika artystycznego i dyrygenta. Z prowadzonymi zespołami zdobyła wiele nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych. Jako oboistka, współpracowała z orkiestrami barokowym w całej Polsce, m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową, zespołem MACV Warszawskiej Opery Kameralnej, czy Polską Orkiestrą XVIII wieku.

EUGENIUSZ WAWRZYNIAK jest polskim organistą mieszkającym od roku 1989 w Belgii. Po ukończeniu poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów profesora Romualda Sroczyńskiego studiował w Konserwatorium Królewskim w Liège i w Brukseli. W 1991 r. zdobył Dyplom Premier Prix. Koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Luksemburgu, Finlandii, we Wloszech oraz kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych (New Haven - Connecticut ; Los Angeles - California, Nowy Jork - katedra św. Patryka, Long Island - katedra św. Agnieszki, Broadway - kościół św. Malachego - koncert dla środowisk twórczych Nowego Jorku) oraz wielokrotnie w Polsce na najważniejszych krajowych festiwalach organowych.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 45 zł
Bilety w cenie: 45/30 PLN do nabycia online oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.