stat
Impreza już się odbyła

4,5 filmu na 45lecie GAK

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Z okazji 45 rocznicy powstania Gdańskiego Archipelagu Kultury zapraszamy na pokazy filmów o jubileuszach i obchodzących jubileusz. Jako pierwszy pokażemy film "Urodziny" w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego wyprodukowany przez Wajda Studio, Studio "Młodzi i Film" im. A. Munka przy SFP i TVP w koprodukcji z Kreativą i przy współfinansowaniu PISF.

w każdy wtorek (do 24.09), g. 19:30

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdą środę (do 27.09), g. 12:00

bilety 12 zł
23 marca pokażemy także filmy: "Dr Jekyll i Mr Hyde" z 1912 roku oraz 45-letni "Pali się moja panno" Milosa Formana. Świętowanie nieodzownie kojarzy się z muzyką. W sobotę zapraszamy na: "Passione" Johna Turturro - muzyczny pejzaż współczesnego Neapolu, miasta różnorodnego i pulsującego dźwiękami z różnych zakątków świata oraz film Emira Kusturicy "Czarny kot, biały kot" rozbrzmiewający muzyką romską.

Bilety
Na filmy: "Urodziny" i "Dr Jekyll i Mr Hyde" wstęp wolny
"Pali się moja panno" - 5 zł
"Passione" i "Czarny kot, biały kot" - 5 zł za dwa filmy


PIĄTEK, 23 MARCA
GODZ. 17:30
"Urodziny", Maciej Sobieszczański, 2011

Szymon ma trzydzieści lat, dziewczynę, której zbytnio nie kocha i życie, które mogłoby być udane. Urodziny ojca, który niegdyś był "mistrzem świata" a teraz traci resztki swojej wielkości uświadamiają mu, że staje się coraz bardziej do niego podobny i jeżeli nic się nie wydarzy, nastąpi katastrofa. "Urodziny" to pełna ironii adaptacja opowiadania Etgara Kereta o tym, jak trudno jest dzisiaj dorosnąć i dlaczego warto spróbować. To także opowieść o rodzicach, którzy przestają być autorytetami a stają się ludźmi. I o przemocy, która czasem potrafi uzdrawiać.

scenariusz i reżyseria: Maciej Sobieszczański
produkcja: Wajda Studio, Studio "Młodzi i Film" im. A. Munka przy SFP, TVP
koprodukcja: Kreativa
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

"Dr Jekyll i Mr Hyde"
- pierwsza znana ekranizacja popularnej noweli Roberta Louisa Stevensona i jeden z pierwszych horrorów filmowych na świecie w reżyserii Luciusa Hendersoba. Rolę Dr Jekylla i Mr. Hyde zagrał James Cruz - późniejsza gwiazda filmów niemych. Film powstał w 1912 roku i przywołuje klimat miasta sprzed 100 lat. Czy chciałybyśmy i chcielibyśmy żyć w takim świecie?

Film dotykający tematyki naukowej jest wstępem do otwarcia półki bookcrossingowej, które odbędzie się 26 marca, a tematem przewodnim będzie literatura fantastycznonaukowa.

GODZ. 18:15
"Pali się moja panno", Milos Forman, 1967
Jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. Trwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie.

Jest to gorzka komedia o ludzkich niedostatkach. Ponieważ wszystko co się dzieje wokół strażackiego balu w podkarkonoskiej wsi na pierwszy rzut oka może się wydać zabawne, nie mniej jednak ogólny wydźwięk pozostaje gorzki.


SOBOTA, 24 MARCA
GODZ. 18:00

"Passione"
, John Torturro, 2010

"Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów" - mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta.

"Passione" to mariaż klasycznego filmu dokumentalnego z szeregiem muzycznych impresji, które nadają filmowi niepowtarzalnego czaru i rytmu. Narracja prowadzona jest za pomocą obrazowych odsłon, w których pojawiają się kolejni przedstawiciele neapolitańskiej sceny muzycznej. Tempo całości wybijają poszczególne dźwięki, melodie i słowa. Na tej bazie, krok po kroku wyłania się wizerunek Neapolu - klimatycznego miasta z cudowną i niezapomnianą atmosferą, niejednolitego i skomplikowanego. Przez kolejne stulecia miasto przeżyło najazdy Arabów, Normanów, a nawet Amerykanów. Z każdej z tych kultur przyswoiło jakiś element i właśnie na tym zmiennym podłożu wyrosła jedyna w swoim rodzaju, przepełniona paradoksami, muzyczna tradycja.

GODZ. 19:30
"Czarny kot, biały kot", Emir Kusturica, 1998
Jak w każdym filmie Emira Kusturicy muzyka przepełnia cały film. To połączenie komedii, kryminału i melodramatu. Kusturica opowiedział historię społeczności romskiej zamieszkującej osadę naddunajską. Próba zaaranżowania małżeństwa, uciekająca panna młoda, gangsterzy, świętujący podwójne wesele biesiadnicy składają się na brawurową akcję filmu. Świadkami wydarzeń są dwa koty: czarny i biały.