Ukraiński festiwal JarmaRock FEST to dwudniowa muzyczno-teatralna impreza z czterdziestopięcioletnią tradycją. Przyciąga rzeszę miłośników kultury ukraińskiej z całej Polski i z zagranicy. To muzyczny kalejdoskop etno, folku, rocka, ska, reggae, funku, jazzu, popu oraz projektów teatralnych w wykonaniu ukraińskich artystów z Polski i z Ukrainy. To też miejsce debat (Forum FEST) i ArtBox, czyli przestrzeni dla artystów z innych dziedzin sztuki, którzy prezentują swoją pracę na żywo podczas koncertów.
46-ta edycja poświęcona będzie Ukrainie, która bohatersko zmaga się z rosyjską inwazją, broniąc swojej niepodległości i demokracji. Umieszczona na plakacie lalka-motanka od dawna w kulturze ukraińskiej pełni ważną funkcję - otacza opieką oraz chroni przed lichem, symbolizuje obronę narodu ukraińskiego i Ukrainy przed złem, które przyszło na ukraińską ziemię.
festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście
Podczas festiwalu na małej scenie klubu B90 odbędą się spektakle teatralne, a na dużej zaprezentuje się teatr tańca, wystąpią znani i popularni wokaliści oraz zespoły z Ukrainy z headlinerem KOZAK SYSTEM na czele. Specjalny koncert "My z Ukrainy" dedykowany będzie obrońcom Ukrainy i tym wszystkim, którzy pomagają i wspierają ją w tym trudnym czasie.
PROGRAM:
PIĄTEK "Mołoda Muza"
18:00 Otwarcie klubu B90
19:00 TEATR POWERNENNIA - spektakl "Dziewczyny ścinają warkocze" (mała scena)
20:25 DUET KASIA FESNAK & BARTEK WILK
21:10 Teatr Navpaky - prapremiera spektaklu "Szachrajki" (mała scena)
22:25 UKRAINIAN ART & DANCE Company - performance "Nowa rzeczywistość"
23:10 Pavlo Tabakov
00:05 YELKA & Inside The Sound
1:35 DJ MaRBoH
SOBOTA Koncert Główny
18:00 Otwarcie klubu B90
19:05 Maria Burmaka
19:55 Performance "Ja, Ukraina"
20:00 KONCERT "MY Z UKRAINY"
21:15 KOZAK SYSTEM
23:00 STANZA
00:30 SŁOWIANY
2:00 DJ MaRBoH
Wydarzenia towarzyszące:ArtBox w B90:Vita Andriievska, Veronika Stashevska, Sofia Diduk, Юлія Квітка (Panna Kvitka)
Forum FEST sobota, 19.11.2022 godz. 15.30 Europejskie Centrum Solidarności s. 3.19 "Konteksty ukraińskie: postrzeganie kultury ukraińskiej w Polsce i na świecie w czasie wojny" Paneliści: Maria Burmaka, Katarzyna Brodovska, Hanna Tiekuczewa, Pavlo Tabakov, prof. Igor Hałagida Moderatorka: Mariana Kril
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy Ołeksandra Płodystego. Dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski, Teatr Navpaky
Ceny biletów w przedsprzedaży on-line:
I i II pula - bilety wyprzedane
III pula do 17.11.2022
karnet piątek-sobota 119 zł
Ceny biletów w dniu koncertów:
piątek 50 zł
sobota 120 zł
karnet piątek-sobota 140 zł
Bilety do nabycia także 18-19 listopada w kasie klubu B90
Dzieci i uczniowie szkół podstawowych (na podstawie legitymacji) - wstęp wolny
Więcej informacji:
https://jarmarock-fest.com/home https://www.facebook.com/JarmaRockFEST/ https://www.facebook.com/events/1698304947236412
Informacja o wykonawcach
KOZAK SYSTEM Charyzmatyczny, szczery i niepodobny do nikogo innego zespół, który stał się fenomenem na ukraińskiej scenie muzycznej. Został założony w 2012 roku przez muzyków tworzących wcześniej grupę "Haydamaky". Wykonuje muzykę w stylu rock, ska, punk, reggae, rock kozacki oraz tradycyjną muzykę ukraińską i bałkańską. Od lutego 2022 frontman grupy - Ivan Lenyo służy w szeregach kijowskiej policji patrolowej, a pozostali muzycy zespołu zajmują się wolontariatem. Nie zapominają jednak o aktywności muzycznej. Oprócz stałych koncertów dla wojska na liniach frontu, w czasie wojny wydali trzy single - "Mamo", "Azov-stal" i "Molfar". KOZAK SYSTEM zagrał również wiele plenerowych koncertów charytatywnych w Ukrainie i Polsce, zbierając datki na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.
MARIA BURMAKAjest jedną z tych, którzy zapoczątkowali współczesną muzykę ukraińską. Tematyka jej utworów dotyczy zdobycia niepodległości przez Ukrainę i prawie wszystkich przełomowych wydarzeń historycznych. Artystka nagrała 11 płyt, w tym dwie dla dzieci. Zyskała popularność dzięki przebojom "Oj nie kwitnij, wiosno", "Nie bój się żyć", "Słońcem, niebem, deszczem". Aktualnie śpiewaczka pracuje nad projektem "Ulubieni klasycy" - od Szewczenka do Stusa. Po wybuchu wojny brała udział w wielu charytatywnych koncertach zbierając fundusze na Siły Zbrojne Ukrainy oraz na potrzeby humanitarne. Napisała kilka nowych piosenek, takich jak "Wróć żywym", "Zwycięstwo".
PAVLO TABAKOVGwiazda ukraińskiej sceny - wokalista, kompozytor, instrumentalista (gra na fortepianie, gitarze, akordeonie), autor 7 albumów muzycznych i musicali dziecięcych. Tworzy w gatunkach pop, pop-rock, jazz, crossove. Wraz z zespołem odbył z sukcesem 5 tras koncertowych po miastach Ukrainy. Koncertował i koncertuje za granicą: w USA, Kanadzie, Francji, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Włoszech, Danii, Australii, Azerbejdżanie.
Ukończył Wyższą Akademię Muzyczną we Lwowie. Jest zwycięzcą programu w ukraińskiej telewizji "Voice of Ukraine -2", popularnego projektu telewizyjnego "Szansa", półfinalistą "Ukraina ma talent". Od 2013 roku - artysta <
>.
STANZA
zespół, który powstał w 2009 roku. Gra w stylu alt-rock, modern-rock. "RAZEM DO ZWYCIĘSTWA!" - pod tym hasłem odbywają się ich koncerty!
Grupa aktywnie wspiera jednostki wojskowe i szpitale, uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych i koncertach. Wcześniej zespół można było usłyszeć na głównych scenach festiwali Pikenny Vests, Kovcheg, WOODSTOCK, SUMMER SOUND oraz innych.
YELKA & Inside The Sound
ukraiński zespół, który łączy stare autentyczne piosenki z nowoczesnymi aranżacjami. Styl zespołu to post-rock, pop-rock, electro-folk. Piosenki oparte są na starych ukraińskich pieśniach ludowych nagranych przez wokalistkę podczas ekspedycji w ramach projektu etnograficznego "Baba Jelka". Yelka wystąpi razem z grupą Inside The Sound, która reprezentuje styl instrumentalnego rocka, wydała dwa albumy studyjne. Muzycy łączą złożone partie techniczne i własną melodykę.
SŁOWIANY
polsko-ukraiński folk-rockowy zespół z Krakowa. Uczestnicy VIII edycji programu "Must Be the Music". Grupa powstała w 2012 roku. Muzycy zagrali mnóstwo koncertów w Polsce, Czechach, Szwajcarii i Ukrainie. Uczestniczyli w różnych programach telewizyjnych i festiwalach.
KASIA FESNAK & BARTEK WILK
oboje pochodzą z Przemyśla, a ich muzyczne drogi przecięły się kilka lat temu w Warszawie. Połączyła ich potrzeba tworzenia nowego muzycznego świata. Piosenki Kasi przypominające ludowe melodie uzupełnia rockowo-elektroniczny akompaniament Bartka.
Koncert MY Z UKRAINY
To koncert wyjątkowy, na który organizatorzy zaprosili artystów z Ukrainy przebywających w Polsce; znaleźli oni tu schronienie i swój nowy dom. W ich wykonaniu zabrzmią ukraińskie hity, autorskie piosenki, ale także słynne utwory muzyczne, które powstały podczas wojny. Aranżacje do tych utworów napisał Patryk Walczak - kompozytor, z którym JarmaRock FEST współpracuje od kilku lat. Z wokalistami zagra zespół muzyczny z kwartetem smyczkowym w składzie.
Na scenie zobaczymy całą plejadę wykonawców. Będą to Olena Kornilova, Yanina Perevyshko, duet Alexandra Reznyk i Eva Eismonotovych, Daiana Oravets, Vira Kholodon-Duda, Andrij Szymbra, Uliana Savchenko, Vlad Pelykh, Hanna Tiekucheva, duet Anastazja i Pavlo Tabakov, Iryna Danylchuk, Maria Burmaka oraz chór VYRIJ. Koncert poprzedzi muzyczny performans "Ja, Ukraina", autorski projekt do wiersza Krystyny Hruchowskiej z muzyką Patryka Walczaka.
Teatr POWERNENNIA
to najmłodszy z projektów stworzonych w Narodnym Domu w Przemyślu. Powstał w 2021 r. w formie teatru faktu, aby opowiedzieć wspomnienia osób pochodzenia ukraińskiego, które po wysiedleniu wróciły w rodzinne strony.
Spektakl "Dziewczyny ścinają warkocze" to opowieść o kobietach, które służą w ukraińskiej armii od 2014 roku. Materiał został zebrany w zbiorze wspomnień Jewheniji Podobnoji, ukraińskiej dziennikarki, która wysłuchała ukraińskie kobiety walczące, a także opublikowała ich historie. W projekcie bierze udział sześć wspaniałych kobiet, przemyskich wolontariuszek, które od 24 lutego 2022 roku nieprzerwanie pomagają ludziom uciekającym przed wojną oraz "Majsternia CzHS z Kijowa" - profesjonalny zespół wokalny wykonujący pieśni kozackice, czumackie, a także utwory "represjonowane", latami zakazane przez reżim rosyjski.
Spektakl ma formę performatywnego czytania, a jego integralną częścią będą pieśni kozackie. Przekazują one bardzo silny ładunek emocjonalny i stanowią historyczne tło dla opowieści o roli kobiety w czasie wojny w przeszłości i teraźniejszości.
Teatr NAVPAKY
jest jednym z nielicznych ukraińskich teatrów młodzieżowych w Polsce, w tym roku obchodzi dziesięciolecie swej działalności. Pierwsza premiera pt. "Zachowane w nowej skrzyni" odbyła się 1 kwietnia 2012 r. podczas koncertu Szewczenkowskiego. Podstawę repertuaru tworzą dzieła ukraińskich pisarzy, takich jak Taras Szewczenko, Mykoła Kulisz, Iwan Dracz, Bohdan Bojczuk, Mariana i Taras Prohas'ko. Teatr jest współorganizatorem festiwalu JarmaRockFEST, a jego reżyserką - Oksana Terefenko, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Jednoaktowa sztuka, której prapremiera odbędzie się na małej scenie klubu B90 to komedia pt. "Szachrajki" Natalii Uvarovej. Akcja rozgrywa się w jednym z ukraińskich miast. Dwie bohaterki studentki - Julka oraz Ola, wynajmują wspólnie pokój oraz marzą o lepszym życiu, ponieważ ciągle nie wystarcza im pieniędzy, chociaż obydwie pracują. Pewnego dnia, będąc bez pieniędzy i pracy dziewczyny rozwiązują swój problem w dość nietypowy sposób! W jaki sposób studentki dadzą sobie radę i jak chytrze osiągną swoje cele zobaczycie wkrótce na JarmaRock FEST.
Natala Uvarova - dramaturg, scenarzystka. Urodziłа się w mieście Melitopol w obwodzie zaporoskim. Zgłębiała wiedzę z zakresu pracy scenarzysty na kierunku prof. Richarda Krevolina ("Szkoła Hollywood w Ukrainie"). Jej sztuki teatralne doczekały się licznych inscenizacji w Ukrainie i za granicą - w wykonaniu profesjonalnych oraz amatorskich grup. Autorka otrzymała wiele państwowych nagród i odznak za osiągnięcia twórcze.
UKRAINIAN ART & DANCE Company
Jest to zespół tancerzy z różnych stron Ukrainy, których łączy miłość do ojczyzny, tańca i sceny, a także wielkie nieszczęście. "Ta wojna jest u każdego w naszym domu" - podkreślają artyści. Głównym celem tancerzy jest opowiadanie o dzisiejszej strasznej rzeczywistości Ukrainy i zrobienie wszystkiego, aby świat nie zapomniał o wojnie, która trwa! Performance "Nowa rzeczywistość" to projekt, który sprawi, że każdy poczuje, jak bardzo życie może przeistoczyć się i być wyrażone w tańcu!
Założycielki i choreografki zespołu - Alona Omelina oraz Angelina Zabelina.