Celem tego najważniejszego wydarzenia kulturalnego Związku Ukraińców w Polsce jest promocja kultury ukraińskiej, zwłaszcza różnych projektów muzycznych i teatralnych oraz wsparcie twórczości wykonawców z Polski, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i czerpią z niej inspiracje.
festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście
Festiwal drugi raz odbywa się podczas pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Stąd możliwość występu na profesjonalnej scenie mają także ukraińscy artyści, zwłaszcza artystki, znajdujące się tymczasowo w Polsce, gdzie znalazły schronienie i bezpieczny dom.
Koncerty będą poświęcone obrońcom Ukrainy i tysiącom wolontariuszy, którzy z wielkim sercem i oddaniem niosą pomoc poszkodowanym w wyniku inwazji rosji na ukraińską ziemię. Organizują zbiórki na wyposażenie dla oddziałów Sił Zbrojnych Ukrainy (samochody, drony, środki medyczne, apteczki) oraz przywożą pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących w rejonach walk i ogromnych zniszczeń. Ukraińcy są zjednoczeni w swojej walce o wolność, niepodległość i demokrację.
Na dużej scenie klubu B90 zaprezentują się zarówno młodzi wykonawcy jak i znane zespoły, wystąpi teatr tańca, zobaczymy dwa oryginalne performensy, a gwiazdami festiwalu będą Jerry Heil z Kijowa i "Patsyki z Franeka", również ze stolicy Ukrainy.
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy Ołeksandra Płodystego.
Dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski
Współpraca: Teatr Navpaky, TYNKA
Patronat medialny: Radio Gdańsk, tygodnik " Nasze Słowo", portale: Trojmiasto.pl ; Nashapolsha.pl; ua.pl
PROGRAM:
PIĄTEK 17.11.2023 Koncert "Mołoda Muza"
19:00 Otwarcie klubu B90
20.00-04.00 koncerty
Marta Zwarycz - projekt "Magia Obrzędów i Tradycji"
Vilni zespół muzyki kameralnej (Warszawa)
zaZhyve pop-rockowy zespół muzyczny (Koszalin)
Ukrainian Art & Dance Company zespół taneczny (Warszawa)
IZZI indie-rockowy zespół muzyczny (Warszawa)
Hylla elektro-folkowy zespół muzyczny (Legnica)
HarazD folkowo-rockowy zespół muzyczny (Gdańsk)
DJ EMPE & DJ WOJ
SOBOTA 18.11.2023 Koncert Główny
18:00 Otwarcie klubu B90
19.00-04.30 - koncerty
"Ludzie Wolności" - performance
eLove popowy zespół muzyczny (Gdańsk - Lwów)
Contra Bass młodzieżowy zespół rockowy (Winnica UA)
Jerry Heil wokalistka, autorka piosenek, youtuberka (Kijów UA)
Patsyki z Franeka etno-popowy zespół muzyczny (Kijów UA)
Nadija folkowo-rockowy zespół muzyczny (Szprotawa)
DJ Ventyk
Wydarzenia towarzyszące:ArtBox w B90
Forum FEST sobota, 18.11.2023 godz. 15.30 Siedziba Związku Ukraińców w Gdańsku, ul. Aksamitna 4a
W obronie od ideologii "russkiego mira": ukraińskie doświadczenie w sferze kultury, edukacji, nauki.
Moderatorka: Mariana Kril
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy Ołeksandra Płodystego.
Dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski,
Współpraca: Teatr Navpaky, TYNKA
Informacja o wykonawcach
Jerry Heil (Kijów)Piosenkarka nazywana jest internetową sensacją, odkryciem we współczesnej muzyce ukraińskiej. Każdy z jej utworów zyskuje setki tysięcy wyświetleń na TikToku, zdobywa szczyty list przebojów i bije rekordy słuchalności! Jej muzyczną misją jest opowiadanie o Ukrainie, o tradycjach i kulturze narodu ukraińskiego poprzez piosenkę.
"Ukraińska muzyka powinna słusznie zająć honorowe miejsce we współczesnym światowym przemyśle muzycznym! Muzyka jest dziś miękką siłą, która może nie tylko opowiadać innym narodom o nas, Ukraińcach, ale także sprawić, że inni zakochają się w naszej kulturze. Teraz jest czas, aby została ona pokazana!"- mówi artystka.
Obecnie Jerry Heil przygotowuje wspólne projekty z najlepszymi europejskimi i światowymi artystami, będzie można usłyszeć je już wkrótce.
CULT GROUP PATSYKI Z FRANEKA (Kijów)to ukraiński zespół etno-popowy, który tworzy mocne taneczne rytmy, mieszając je z ukraińskimi motywami i dźwiękami instrumentów oraz oryginalnymi tekstami. Znany jest w Ukrainie i za granicą z superhitów: "VasЯ OMG" (ponad 10 milionów obejrzeń na youtube, spotify, apple music), "Marichka" (ponad 20 milionów youtube, spotify, apple music). Patsyki mają za sobą wejście na globalne playlisty Ukrainian Pop Hits | Ukraine: UEFA EURO 2020 National Team. Są to muzyczni ambasadorzy reprezentacji Ukrainy na Euro 2020 z popowym hitem ZhovtoSyni (zółto-niebiescy). Wiosną 2022 r. grupa zaprezentowała mini-album ze starymi pieśniami ukraińskich powstańców z akompaniamentem bandury. Ich twórczość muzyczna i styl podbijają sale koncertowe i stadiony w całym kraju.
eLove (Gdańsk)ukraińsko-polski zespół, którego filozofią jest wspieranie podstawowych ludzkich wartości - przyjaźni, miłości, wzajemnej pomocy i autentyczności we wszystkim.
Zespół powstał stosunkowo niedawno z inicjatywy Jacka Sadowskiego ze Starogardu Gdańskiego, który od wielu lat jest zawodowym muzykiem (basista w zespole Leszcze).
Jednak zawsze marzył o oryginalnych piosenkach i swoim projekcie, dlatego zgromadziwszy profesjonalnych muzyków z okolic Gdańska, zaczął szukać wokalistki, która mogłaby spełnić jego marzenie.
Historia tego projektu jest nierozerwalnie związana z wojną, ponieważ Ołena z Charkowa - kobieta z trójką dzieci, którą Jacek przyjął do swojego domu 27 lutego 2022 roku - postanowiła mu podziękować i pomóc szukając wokalistki na portalach społecznościowych. Przypadkowo znalazła Chrystynę Dutczak z Kałusza, a później sama stała się symbolem pierwszego singla i teledysku zespołu - "Masz prawo tu być".
"Wojna i jej skutki są dla nas, ludzi wychowanych na ideach Solidarności, swego rodzaju sprawdzianem. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób solidarnie, dając sobie nawzajem nadzieję, dodajemy sobie sił, aby wspólnie stawić czoła trudnym czasom" - mówią członkowie zespołu.
Każdy z wykonawców zespołu ma swoje doświadczenia i osiągnięcia. Perkusista Łukasz Łapiński i gitarzysta Krzysztof Paweł to absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, grali na scenie z wieloma polskimi gwiazdami, klawiszowiec Jacek Hoduń jest profesjonalnym aranżerem, a Chrystyna Dutczak była uczestniczką "The Voice of Ukraine - 7" i "The Voice of Poland - 13". Założyciel zespołu i basista Jacek Sadowski to kompozytor i muzyk, który wielokrotnie występował na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Choć zespół powstał stosunkowo niedawno (27 maja 2023 roku odbył się pierwszy koncert w Radiu Gdańsk), eLove często koncertuje w okolicach Gdańska, a ich muzykę będzie można usłyszeć na 47. JarmaRock FEST.
I33I /IZZI (Warszawa)to ukraiński indie rockowy zespół z Warszawy. Grupa występuje na największych ukraińskich wydarzeniach w Warszawie (m.in. Dzień Niepodległości Ukrainy na Placu Zamkowym, Festiwal Solidarności OPÓR). Muzycy cenią sobie różnorodność - grają lirycznie, głośno, akustycznie, z pełnym nagłośnieniem i bez, dla 25 000 osób, ale także dla 15 osób. Są dumni z tego, że mogą prezentować i promować ukraińską kulturę w Polsce. Zespół tworzą: Nastia z Odessy, Jura z Równego, Jarik z Baru i Tim z Ługańska.
HYLLA (Legnica)Zespół powstał z potrzeby wyruszenia w muzyczną podróż ścieżkami przodków. HYLLA to połączenie elektroniki z motywami etnicznymi. Inspiracje czerpie u źródeł korzystając z archiwalnych nagrań, pieśni zebranych w trakcie etnograficznych ekspedycji po regionach łemkowskim i bojkowskim, Nadsaniu, Chełmszczyźnie, a także od autentycznych pieśniarzy i muzyków będących skarbnicą folkloru w najczystszej, pierwotnej formie. Pieśni , które wykonują opowiadają o miłości, tęsknocie, nadziei, radości, pięknie i delikatności otaczającego nas świata. Współczesne aranżacje i nieszablonowe podejście do materii dźwiękowej pozwalają każdemu ze słuchaczy odnaleźć coś, co sprawi, że muzyka tradycyjna - etniczna staje się ciągle aktualna i ciekawa. Jest swoistym łącznikiem ze światem, o którym niechcący zapomnieliśmy w pogoni za codziennością. Na początku tego roku ukazał się debiutancki album dostępny na platformach streamingowych.
NADIJA (Szprotawa)Zespół Nadija powstał w 2008 r. Liderem grupy jest Andrzej Kajfasz. Muzyka, którą grają, to mieszanka stylów muzycznych takich jak rock, folk, ska oraz reggae. Ich utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich, które reprezentuje każdy z muzyków. Teksty piosenek pisane są po łemkowsku, ukraińsku i polsku. Mieszanka różnych gustów muzycznych tworzy jedną energetyczną całość. Zespół koncertuje na terenie całej Polski oraz poza jej granicami - między innymi w Kanadzie, Niemczech, Czechach oraz w Ukrainie. Piosenka Nadiji "Jak Sobi Zaśpiwam" z drugiej płyty "KulturaL" zdobyła szczyty list Radia Plus. Inne stacje radiowe takie jak: Radio Zet, Radio Szczecin, Radio Zachód, Radio Zielona Góra, Radio Wawa, jak również TVP także dostrzegły i promowały działalność zespołu. Zespół odwiedził również scenę programu X-FACTOR, gdzie otrzymał od jurorów werdykt - 4 razy "TAK".
Contra Bass (Winnica UA)to dziecięco-młodzieżowy zespół rockowy z Winnicy w Ukrainie. Zespół ten rozpoczął działalność w grudniu 2017 roku, a w 2021 r. wziął udział w programie telewizyjnym Ukraine's Got Talent, gdzie dotarł do finału. Wszystkie nagrane przez zespół utwory rockowe są już obecne na brytyjskiej platformie radiowej FAB Chart. Od początku wojny na Ukrainie młodzi muzycy wnieśli znaczący wkład w pomoc wojsku poprzez koncerty dla Sił Zbrojnych, zbiórki pieniężne, koncerty charytatywne itp. W 2022 roku zespół wziął udział w konkursie School Rock Bands Battle w Kijowie, gdzie wykonał swój pierwszy autorski utwór "Вільні назавжди"(Wolni na zawsze) napisany przez słynnego winnickiego muzyka rockowego Denysa Szynkewycza. W kwietniu 2023 roku zespół zaprezentował swój drugi autorski utwór "Мій герой" (Mój bohater), dedykowany wszystkim pilotom wojskowym Ukrainy. Wideo do klipu zostało osobiście nagrane przez pilota myśliwca MiG-29 Wadyma Woroszyłowa, znanego jako "KARAYA". W lipcu 2023 roku zespół otrzymał zaproszenie i wziął udział w 50. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie otrzymał nagrodę od organizatorów.
UKRAINIAN ART & DANCE Company (Warszawa)zespół profesjonalnych tancerzy z różnych części Ukrainy.
Choreograf Alona Omelina mówi o zespole:
"Naszym głównym zadaniem jest budowanie silnej społeczności artystycznej, inspirowanie i zachęcanie ludzi do lepszego działania. Sztuka jest jedną z rzeczy, która czyni ten świat lepszym, a serce bogatszym. Mamy cudowną moc wyrażania swoich uczuć poprzez ciało, ruch, tworzenie sztuki, posługiwanie się wyobraźnią, formami, emocjami, wizją...
Bo sztuka ma potężną moc. Łączy ludzi, wzbudza uczucia, ułatwia oddychanie, zachęca do zastanowienia się nad znaczeniem życia.
A naszym głównym zadaniem jako zespołu jest zachęcanie ludzi do nadziei i wiary.
Nasza nowa sztuka "MIASTO" opowiada o ludziach. O tym, czym jest DOM. Ale co może się z nim stać...
To jest miejsce, państwo, a może LUDZIE!
W tym spektaklu rozmawiamy o podstawowych potrzebach zapewnienia komfortu, bezpieczeństwa i obecności rodziny. Te rzeczy są równie ważne dla każdego żyjącego człowieka. Nie ma znaczenia skąd i gdzie jesteś, jeśli masz w pobliżu rodzinę, jesteś w domu".
W tym roku tancerze dali ponad 10 występów w Warszawie i mieli zaszczyt reprezentować Ukrainę na międzynarodowym festiwalu "Move Canaries" na Wyspach Kanaryjskich.
Założycielki i choreografki zespołu - Alona Omelina oraz Angelina Zabelina.
VILNI (Warszawa)Zespół Vilni (Wolni) to grupa studentek z Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły bezpieczną przystań w Warszawie. Grają i śpiewają w różnych konfiguracjach. Są wśród nich dyrygentki, wokalistki, instrumentalistki. Połączyła je chęć wspólnego muzykowania i koncertowania. Wykonują przede wszystkim muzykę ukraińską, ponieważ chcą ją rozpowszechniać poza granicami swojego kraju.
zaZhyve (Koszalin)Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, ukraińscy muzycy, którzy znaleźli się w Koszalinie postanowili utworzyć zespół, aby dawać koncerty charytatywne na rzecz Ukrainy. Tak w 2022 r. powstała pop-rockowa grupa "zaZhyve" (dla Życia) . Przez pewien czas wykonywała covery piosenek ukraińskich artystów. Jednak z każdą próbą muzycy zdawali sobie sprawę, że mają potencjał do tworzenia własnej muzyki. W szczególności Adam Kicula i Wiktorija Fedotowa zaczęli w tandemie pisać oryginalne kompozycje. Debiutancki występ zespołu z własną muzyką miał miejsce w sierpniu tego roku podczas dużego koncertu charytatywnego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w Koszalinie. Grupa kontynuuje pracę nad wzbogacaniem współczesnej muzyki ukraińskiej i jej popularyzacją na świecie.
HarazD (Gdańsk)folk - rockowa formacja założona w 2015 roku w Ukraińskim Liceum w Górowie Iławeckim przez grupę przyjaciół, których połączyła wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Obecnie siedziba zespołu znajduje się w Gdańsku, gdyż tam też mieszka większość składu. Inspiracją dla grupy od początku był ukraiński folklor, dlatego też w wykonaniu HarazDu usłyszeć można zarówno mało znane, jak i bardzo popularne ukraińskie piosenki ludowe we własnej aranżacji oraz utwory autorskie. Zespół zagrał bardzo dużo koncertów na różnego rodzaju imprezach w całej Polsce oraz poza jej granicami. HarazD (z ukr. OK, wszystko w porządku), jak sama nazwa wskazuje, to grupa pozytywnych osób, które ze sceny starają się przekazać maksimum dobrych emocji i solidną dawkę ukraińskiej mocy.