stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

47. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej,
Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2024
23.08.2024 (piątek), godz. 20:15
Wystąpią:
Agnieszka Marucha skrzypce
Bartosz Jakubczak (Warszawa) organy

gru 22

niedziela, g. 17:00

Wstęp wolny
mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
AGNIESZKA MARUCHA solistka, kameralistka, pedagog, wieloletnia propagatorka muzyki polskiej oraz twórczości kobiet. Jest laureatką III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im Karola Szymanowskiego w Łodzi, I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem (199oraz II nagrody i nagrody specjalnej fundacji Gaudeamus na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Dwukrotna laureatka konkursu Kiefer Hablitzel Stiftung w Bernie (Szwajcaria). Nagrała 9 płyt (w tym 4 płyty to nagrania jako solistka z orkiestrami) dla wytwórni DUX, CD Accord i Acte Préalable. Siedem z nich to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. otrzymała nagrodę Fryderyk za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet. W 2015 r. otrzymała nagrodę miasta Bosa (Włochy) Bosa Antica za wkład w rozwój i kulturę lokalną Sardynii.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W 2014 r. dokonała koreańskiej premiery Chain II Witolda Lutosławskiego z Keimyung University Orchestra w Daegu Arts Center. W 2018 r. prawykonała wraz z orkiestrą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie Koncert skrzypcowy A-dur op. 84 Raula Koczalskiego. Jako członek zespołu kameralnego Ensemble Modern występowała na największych estradach muzycznych, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokyo, Seoul Arts Center w Seulu i in. W swym dorobku posiada liczne publikacje dla wydawnictw krajowych (opracowania nut na skrzypce i fortepian, artykuły naukowe, publikacje w monografiach zbiorowych). Była organizatorką ogólnopolskiej konferencji naukowo-artystycznej na UMFC Polska sonata skrzypcowa: geneza, interpretacja, recepcja w 2018 r. W latach 20202023 pełniła funkcję Męża Zaufania Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz wchodziła w skład komisji ds. Mobbingu i Dyskryminacji UMFC. Od 2022 r. pełni funkcję koordynatora ds. awansów akademickich na UMFC. Przez wiele lat prowadziła studentów z Polski oraz studentów zagranicznych z Korei Południowej, Chin oraz Europy (program Erasmus). Wielokrotnie otrzymała stypendium rządu szwajcarskiego ESKAS oraz stypendium MKiDN.

BARTOSZ JAKUBCZAK (*1977) organista, kameralista, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor UMFC. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie UMFC) w klasie organów Andrzeja Chorosińskiego oraz studia podyplomowe (z najwyższym odznaczeniem) w Royal Academy of Music w Londynie u Davida Titteringtona. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych przez tę uczelnię, między innymi Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej mu przez Petera Hurforda. W 2015 r. otrzymał prestiżowy tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej (Associate of the Royal Academy of Music ARAM). W 2023 r. został odznaczony Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Marie-Claire Alain, Jamesa Davida Christiego, Ulrika Spang-Hanssena, Kei Koito, Susan Landale, Jona Laukvika, Ludgera Lohmanna, Haralda Vogla oraz Wolfganga Zerera. Brał także udział The McGill Summer Organ Academy w Montrealu. W 2002 r. otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku, w Royal Festival Hall w Londynie, dokonał prawykonania utworu Salve Sancta Facies dedykowanego mu przez Davida Gortona. Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, między innymi The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer School, The Spitalfields Music Festival, London Organ Forum, St Albans International Organ Festival, a także koncertów w Czechach, we Francji, w Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech. Ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni Ars Sonora, Chopin University Press, Musicon. W roku akademickim 2003/2004 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship. W 2018 r. prowadził Mistrzowski Kurs Organowy w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Regularnie wygłasza prelekcje podczas ogólnopolskich sesji naukowych oraz pełni funkcję jurora podczas konkursów organowych. Od 2004 r. wykłada w Katedrze Organów i Klawesynu w macierzystej uczelni. We współpracy z Chopin University Press przygotował publikację Psalmodii na organy, kotły i wibrafon Marka Jasińskiego oraz Diptichos na trąbkę i organy Aldony Nawrockiej.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do zapoznania się ze szczegółowym programem dostępnym na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz do śledzenia oficjalnego fanpagea pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Fundacja ART4U, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Fundacja Pro Basilica Gedanensis, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Patroni honorowi: Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz
Patroni medialni: Gość Niedzielny, TVP Kultura, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    50 zł
  • Bilet ulgowy
    35 zł
Bilety w cenie 50/35 PLN do nabycia online
https://festiwalorganowy.interticket.pl
oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Przeczytaj także