stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

16 - 30 listopada 2024, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
Podczas każdej edycji festiwalu, staramy się przybliżyć polskiej widowni filmy z odległych, prawie nieznanych w Polsce kinematografii. Dotychczas pokazaliśmy m.in. filmy o tematyce buddyjskiej, obrazy nowych mistrzów kinematografii japońskiej czy twórczość najwybitniejszego reżysera z Afryki - Haile Gerimy. W tym roku zaprezentujemy kinematografię z Filipin, rewelację kina światowego ostatnich lat (co roku kilkanaście filmów filipińskich pokazywanych jest m.in. na festiwalach w Berlinie, Cannes, Toronto, Wenecji).

Kino filipińskie, mające bogatą tradycję, przeżywa obecnie renesans, święcąc triumfy na największych festiwalach filmowych na świecie. Jednym z jego głównych przedstawicieli jest Brillante Mendoza. Jego "Kinatay" na ostatnim festiwalu w Cannes zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię. Po projekcji dostał 10-minutową owację na stojąco, wprawiając w zachwyt m.in. Seana Penna i Quentina Tarantino. Zaledwie cztery miesiące później, najnowszy obraz Mendozy, "Babcia", pokazany został na festiwalu w Wenecji (organizatorzy czekali na ten film do ostatniej chwili). Film został owacyjnie przyjęty i uchodził za faworyta do Złotego Lwa.

Innym czołowym twórcą z Filipin jest Lav Diaz, powszechnie uznawany za "ojca chrzestnego" Nowego Kina Filipińskiego". Diaz to prawdziwy człowiek renesansu. Nie tylko reżyseruje i pisze scenariusze do swoich filmów, ale także je produkuje oraz jest autorem zdjęć. Poza tym jest poetą, kompozytorem, projektantem ubrań oraz aktorem. Diaz - wielki eksperymentator - specjalizuje się w eposach 6-8 godzinnych. Jego, trwający 8 godzin, epicki poemat "Melancholia", pokazany zostanie na 5. FŚAK.

PROGRAM

25.11
18.00 Gorzkie mleko
20.00 Babcia

26.11
17.45 Co wiesz o Elly?
20.00 Świat wokół nas

27.11
18.00 12 kwiatów lotosu
20.15 Sekretne światło

28.11
18.00 Kinatay
20.00 Chinka


GORZKIE MLEKO - PREMIERA POLSKA!

(La teta asustada) reż. Claudia Llosa Peru 2009 100'
MFF Berlin 2009 - Złoty Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI
peruwiański kandydat do Oscara

Drugi, po doskonałym debiucie Madeinusa, film Claudii Llosy. Autorka opisuje go jako "symboliczną podróż od strachu do wolności". To opowieść o przebudzeniu, stopniowym odnajdywaniu radości życia i własnej wartości. Bohaterką filmu jest młoda Indianka, która przyjeżdża z prowincji do Limy. Jej drogą do odrodzenia okazuje się muzyka.

BABCIA - PREMIERA POLSKA!
(Lola) • reż. Brillante Mendoza • Filipiny 2009 • 115'
MFF Wenecja 2009

Film opowiada o dwóch kobietach, które dźwigają konsekwencje morderstwa: wnuk jednej z nich jest ofi arą, drugiej — domniemanym zabójcą. Obydwie, pozbawione niemal środków do życia, desperacko szukają pieniędzy - jedna, aby zapłacić za przyzwoity pochówek, druga, by wydostać wnuka z więzienia. W pewnym momencie ich drogi przecinają się.

CO WIESZ O ELLY? - PREMIERA POLSKA!
(About Elly) • reż. Asghar Farhadi • Iran 2009 • 119'
MFF Berlin
2009 — nagroda za reżyserię
irański kandydat do Oscara

Grupa przyjaciół ze studiów organizuje wspólny weekend nad morzem. Z pozoru niewinne kłamstwo, jakie ma miejsce na początku wyprawy, okazuje się tragiczne w konsekwencjach. Farhadi w mistrzowski sposób buduje swój psychologiczny dramat, odkrywając warstwa po warstwie prawdę o bohaterach.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS - PREMIERA POLSKA!
(All Around Us) • reż. Ryosuke Hashiguchi • Japonia 2008 • 140'
MFF Toronto 2008
Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki 2008

Najnowszy film Ryosuke Hashiguchi, jednej z czołowych postaci nowego kina japońskiego, to niezwykle intymny portret japońskiego małżeństwa. Hashiguchi, poeta i niekonwencjonalny piewca ludzkich słabości, łamie stereotypowy obraz Japończyków. Opowiada swą historię z osobliwą mieszanką humoru i cierpkości.

12 KWIATÓW LOTOSU
(12 Lotus) • reż. Royston Tan • Singapur 2008 • 121'
MFF Singapur 2008 - nagroda za najlepszą reżyserię

Roztańczony, kolorowy musical o tragicznym życiu. Historia koncentruje się wokół młodej Lian Hua, piosenkarki getai, która marzy o zdobyciu sławy. Wykorzystana przez ojca, a potem przez ukochanego zamyka się w sobie.

SEKRETNE ŚWIATŁO - PREMIERA POLSKA!
(Secret Sunshine) • reż. Lee Chang-dong • Korea Południowa 2007 • 142'• MFF
Cannes 2007 - nagroda dla najlepszej aktorki
Asian Film Awards 2008 - nagroda dla najlepszego filmu, dla najlepszej aktorki i za reżyserię

Młoda wdowa przeprowadza się wraz z synkiem z Seulu do prowincjonalnego miasteczka. Chce otrząsnąć się po stracie ukochanego i zacząć wszystko od nowa. Niespodziewanie jednak będzie musiała stawić czoła kolejnej tragedii. To skłoni ją do zastanowienia się nad kwestią wiary i życia.

KINATAY - PREMIERA POLSKA!
reż. Brillante Mendoza • Filipiny 2009 • 105'
MFF Cannes 2009 — nagroda za reżyserię

Kinatay to wyjątkowo brutalna anatomia zbrodni popełnionej na prostytutce. Z jednej strony to opowieść odrażająca, z drugiej — zniewalająca, przykuwająca uwagę widza, nie dając mu chwili wytchnienia. Mednoza przedstawia opartą na autentycznych wydarzeniach, historię młodego studenta, który wkracza na ścieżkę zła.

CHINKA - PREMIERA POLSKA
(She, A Chinese) reż. Xiaolu Guo Chiny/Wlk. Brytania 2009 99'
MFF Locarno 2009 — Złoty Lampart
MFF Toronto 2009 MFF Pusan 2009

Rock'n'rollowa odyseja śledząca losy młodej dziewczyny szukającej tożsamości i sensu życia, jest fi lmową metaforą współczesnego, wielokulturowego, coraz bardziej zglobalizowanego świata. Autorem muzyki jest John Parish (współpracujący m.in. z PJ Harvey); ścieżkę dźwiękową uzupełniają punk-rockowe piosenki w wykonaniu chińskich artystów.

Informacja o biletach

Bilety: 14,- normalne, 12,- ulgowe (studenci i seniorzy)

Poniedziałki „za dyszkę”: 10 zł

Zniżki: 8,- czł. DKF i na karnet NHEF (za okazaniem karnetu)

Karnety – całość: 70,- i 30,- czł. DKF i na karnet NHEF (za okazaniem karnetu)

Karnety - pareczka (na 2 filmy wyświetlane tego samego dnia): 18,- normalny, 16,- ulgowy, 10,- czł. DKF i na karnet NHEF