Pierwsza edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się w Kinie Leningrad (później Kino Neptun), a w jego piwnicach znajduje się dziś...Kino Kameralne Cafe. Zapraszamy na przegląd filmowy, organizowany z okazji 50-lecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Wrócimy wspomnieniami do pierwszej edycji Festiwalu i pokażemy trzy tytuły, które w 1974 roku otrzymały nagrody podczas I FPFF. Filmom będą towarzyszyć prelekcje i spotkanie z reżyserem.
Projekt 50 na 50 organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Program:8.04 godz. 18:00 "Sanatorium pod klepsydrą" reż. Wojciech Jerzy Has, 1973 - nagroda za scenografię na 1 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Jerzy Skarżyński, Andrzej Płocki)
+ prelekcja Bartosz FilipDo tytułowego Sanatorium pod Klepsydrą przybywa Józef, który poszukuje tu swojego ojca. Starzec zmarł wprawdzie wcześniej, tu jednak, w zamczysku jak z powieści gotyckiej, o pustych korytarzach i zasnutych pajęczyną komnatach, śmierć, która go dotknęła w realnym świecie, nie ma jeszcze skutku. Dla Józefa ta wizyta stanie się niezwykłą, oniryczną podróżą w przeszłość, powrotem do miejsc dzieciństwa do sklepu ojca, do żydowskiego sztetlu, do świata chłopięcych marzeń i młodzieńczych fantasmagorii. Wizjonerska, wysmakowana plastycznie, poetycka refleksja na temat natury czasu, przemijania i nieodwracalności śmierci.
Film gramy z angielskimi napisami.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/519350
10.04 godz. 18:00 "Zapis zbrodni" reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, 1974 - nagroda główna na 1 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
+ prelekcja Paweł BilińskiKazek i Bogdan, dwaj chłopcy z małego podłódzkiego miasteczka, dokonują napadu z bronią w ręku na taksówkarza, ale ich łupem jest zaledwie pięćdziesiąt złotych. Podczas kolejnego rabunku zabijają stolarza, kradną pieniądze i ściągają złotą obrączkę z ręki żony zabitego. Ścigani są u kresu sił. Ich koledzy z miasteczka stopniowo zdają sobie sprawę z wagi przestępstw. Utrzymany w formie fabularyzowanego dokumentu film jest rekonstrukcją autentycznej zbrodni popełnionej w 1972 roku przez dwóch młodych mieszkańców Konstantynowa koło Łodzi. Reżyser poświęcił szczególną uwagę przestępcom, ich wizerunkom psychologicznym i motywom działania.
bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/51935113.04 godz. 12:30 "Iluminacja" reż. Krzysztof Zanussi, 1973 - nagroda specjalna na 1 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
+ spotkanie z Krzysztofem Zanussim, rozmowę poprowadzi Marcin Mindykowski
Studium psychologiczne. Franciszek Retman, przybysz z prowincji, rozpoczyna studia w Warszawie, poznaje miasto, zawiera znajomości, wreszcie na wieść, iż jego przyjaciółka Małgosia spodziewa się dziecka decyduje się na małżeństwo. Aby utrzymać rodzinę przerywa naukę, ale po wielu doświadczeniach wraca na studia, robi doktorat i osiąga stan pewnej stabilizacji życiowej. Tylko jego serce sygnalizuje przemęczenie
bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/519352 dr Paweł Biliński - adiunkt Zakładu Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim i Dyrektor Centrum Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy. Autor książki Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym. Prelegent Akademii Polskiego Filmu. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
dr Bartosz Filip - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował m. in. na łamach "Dwutygodnika", "Ekranów" i "Kina". Pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych.
Marcin Mindykowski absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył również dziennikarstwo filmowe na Collegium Civitas w Warszawie. W latach 20082013 pracował w Dzienniku Bałtyckim, gdzie zajmował się tematyką kulturalną i społeczno-polityczną. Od 2015 współpracuje z Programem II Polskiego Radia. Publikował w Kinie, Ekranach i Jazz Forum. Od listopada 2021 r. związany jest z redakcją trójmiejskiej Gazety Wyborczej, w której kieruje działem kultury.
Organizatorem 50 na 50 jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym 50 na 50 jest Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.
---------------------------------
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl