6. Święto Światła Wyspa Skarbów Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

6. Święto Światła

Na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum GAK Wyspa Skarbów zachęca do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji. Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci - tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym z bliskimi tu i teraz. Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia.

17:00 - 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY - debata
19:00 - Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO - koncert


Pandemia COVID-19 przepełniona dramatycznymi obrazami ludzi umierającymi samotnie w szpitalach na całym świecie, dobitnie pokazała nam jak bardzo zagrożeni jesteśmy nagłą śmiercią bliskich. Dla człowieka w każdym wieku umieranie stało się dramatyczne jak nigdy wcześniej w XXI wieku. Doświadczamy odejścia członków naszych rodzin, grona przyjaciół, znajomych, ale czy umiemy o tym rozmawiać? Jak zatroszczyć się o tych, którzy stracili nadzieję na dalsze życie?

W tym roku w ramach organizacji szóstej edycji Święta Światła postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania: jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas, szczególnie bliskim w obliczu pandemii?

kto z nas jest najbardziej narażony na suicydalną formę śmierci w atmosferze społecznej izolacji?
w jakiej skali pandemia przyczyniła się do kryzysów psychicznych u dzieci i nastolatków zakończonych śmiercią samobójczą?

jak radzić sobie z nieodwracalnymi skutkami śmierci samobójczej wśród najbliższych?

jak zatroszczyć się o umysł zmęczony poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia?

i wreszcie - jak budować swoje wewnętrzne "światło w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie?

co każdy z nas może zrobić dla siebie i swoich bliskich będących w kryzysie?

23.10.21, (sobota) godz. 17.00-18.30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY - debata z udziałem gości: Marleny Stradomskiej (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego o. Lublin), Alicji Redlickiej psychotraumatolog, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sobieszewie), Renaty Naprawy (psychologa-terapeuty) oraz reprezentanta młodzieży. Prowadzenie Tomasz Kot (pisarz, trójmiejski dziennikarz).

23.10.21, (sobota) godz. 19.00 - Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO. Bilety 20 zł - podróż dźwiękowa w wykonaniu Radosława Bekielera (RB Sound Touch) - z użyciem RAV Drum, mis tybetańskich oraz gongu.

Partnerzy wydarzenia:
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28
Patronat Medialny:
Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Eska