stat
PATRONAT

67. MFMO w Oliwie | Andrzej Chorosiński

Zapraszamy na 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.

Andrzej Chorosiński

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:

Ludwig van Beethoven - Sonata c-moll Patetyczna op.13 (w 225. rocznicę wydania drukiem, transkrypcja: A. Chorosiński)
Jan Sebastian Bach - Partita O Gott du frommer Gott
Mieczysław Surzyński - Z cyklu Improvisations pour Orgue op. 3636
Capriccio
Chant triste
Toccata

Andrzej Chorosiński
W 1972 roku ukończył z wyróżnieniem studia organowe na Warszawskiej Akademii Muzycznej i w tym samym roku otrzymał I nagrodę w konkursie improwizacji organowej w Kolonii w Niemczech. Dwa lata później zdobył dyplom z kompozycji w swojej Alma Mater. W latach 70. był finalistą konkursów organowych z zakresu improwizacji w Haarlem i Norymberdze. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, Sachalinie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chapell w Cambridge, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie. Dwukrotnie występował w Watykanie, w roku 1970 w Auli Pawła VI, na uroczystym koncercie z okazji 70. urodzin Jana Pawła II. Wraz z organistą watykańskim uczestniczył, w liturgii i koncertowej oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, 27 kwietnia 2014 r. na placu św. Piotra w Rzymie.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla polskich i niemieckich firm fonograficznych. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł Podwójnej Platynowej Płyty płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. W latach 1993-1999 sprawował godność Rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1972-2022 prowadził klasę organów w warszawskiej Akademii Muzycznej, obecnie Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. Był gościnnym profesorem w Japonii i Korei Południowej, gdzie w 2008 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Keimyung.

Andrzej Chorosiński Jest autorem licznych projektów organów w Polsce, m.in. w Bazylice w Licheniu, Kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, Sali Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej. Od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 roku, wykonał ponad 1500 recitali.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku
Kup bilet
sie 9

piątek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet

w każdy piątek (do 30.08), g. 20:15

bilety 35 - 50 zł