Zapraszamy na 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.
Mateusz Rzewuski
Paweł Wróbel
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Program:Louis Vierne - II Symfonia organowa e-moll op. 20, I. Allegro (M. Rzewuski)
Marcel Dupré - Symphonie-Passion op. 23, II. Nativité, IV. Résurrection (M. Rzewuski)
Wolfgang Amadeusz Mozart - Adagio i Fuga c-moll, KV. 546 (transkrypcja na duet organowy: K.U. Ludwig), (M. Rzewuski i P. Wróbel)
Jan Sebastian Bach - Toccata z VI Partity e-moll BWV 830 (transkrypcja na organy: P. Wróbel), (P. Wróbel)
Ferenc Liszt - Funérailles (transkrypcja na organy: P. Wróbel), (P. Wróbel)
August Gottfried Ritter - Finał z II Sonaty organowej e-moll op. 19 (P. Wróbel)
Mateusz RzewuskiOrganista, doktor sztuk muzycznych Mateusz Rzewuski jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce - studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech - studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji - studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux'a otrzymując dyplom Concertiste, oraz w Szwajcarii - studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena, oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w Katedrze św. Krzyża w Orleanie we Francji.
Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumi w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również działalnością managerską i animacją kultury. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie. Jest także członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej, na którego został nominowany na pięcioletnią kadencję przez Biskupa Siedleckiego w 2021 roku.
Paweł WróbelPedagog, koncertujący organista i animator życia muzycznego. Studiował pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie (Niemcy) oraz prof. Gunthera Rosta w Universität für Musik w Grazu (Austria). Stypendysta Keimyung Research Foundation Uniwersytetu w Daegu (Korea Południowa) w 2007 roku. W roku 2012 uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a w roku 2019 stopień doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Otrzymał nagrody podczas międzynarodowych konkursów organowych w Poznaniu (2005), Gdańsku (2006), Zurychu (2011), Miami (2012). Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakresu gry organowej, prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.
Paweł Wróbel ma w swym repertuarze komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, C. Francka, R. Schumanna oraz wszystkie sonaty organowe A.G. Rittera. Artysta w ramach swej działalności koncertowej występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku. Wykładowca w Diecezjalnym Studium Organistowskim oraz Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a także w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. W roku 2022 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w ramach którego realizuje projekt Zapomniana polska muzyka organowa kompozytorów XX w., na który składa się: publikacja nutowa 5 Fug op. 35 Aleksandra Karczyńskiego opublikowana w wydawnictwie Polihymnia w Lublinie, a także płyta wydana przez wydawnictwo Ars Sonora z Łodzi, zawierająca utwory następujących kompozytorów: Walerian Styś, Franciszek Przystał, Bolesław Wallek Walewski, Kazimierz Garbusiński.
W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku