stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa z okazji jubileuszu 70-lecia Małgorzaty Żerwe i 50 lat jej obecności twórczej na trójmiejskiej scenie kulturalnej ma otwarty, hybrydalny charakter. Zorganizowana w dwóch odsłonach w GGM2 w formie chronologicznego i problemowego przeglądu oraz w WL4 jako dynamiczna instalacja site-specific jest próbą podsumowania, skatalogowania i zinterpretowania wielodyscyplinarnego dorobku artystki.

7 - 30 listopada 2024

Wstęp wolny

24 października 2024 - 12 stycznia 2025, g. 12:00 - 18:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł
Leitmotivem twórczości Małgorzaty Żerwe jest nić obecna jako wątek zarówno w jej pracach tkanych, jak i w snutych przez nią narracjach. Utożsamiana z ciągłością, przeplata treści i obrazy, zapętlając je zgodnie z symboliką liczby 69, oznaczającą harmonię i nieskończoność. Tytułowe wątki to inkarnacje gromadzonych przez artystkę archiwów. Na te zaś składają się pozornie banalne przedmioty zaczerpnięte z natury bądź odnalezione na pchlich targach, a także historie anonimowych i znanych z imienia bohaterów. Owe archiwa przybierają na wystawie różne oblicza od tradycyjnych, uporządkowanych zestawień (arte)faktów, po re-enactment wybranych miejsc: sekcja Bizaria nawiązuje do atmosfery sopockiego Sfinksa, Pracownia zaś jest przeglądem studenckich prac artystki zestawionych z wybranymi późniejszymi jej realizacjami.

Pamiętanie jest pracą wskazywał Walter Benjamin w notatkach do Kronik berlińskich. Wystawa retrospektywna to intensywne ćwiczenie pamięci. Sięgając do przeszłości, należy bowiem, niczym archeolog, odsłaniać ją warstwa po warstwie. Czynność ta może być źródłem cennych znalezisk. Może także pomóc nakreślić pełniejszy obraz rzeczywistości minionej i obecnej. Istotnym aspektem uprawianej przez Małgorzatę Żerwe archeologii jest refleksja krytyczna, nierzadko zabarwiona nutą (auto)ironii i humoru. Niekiedy artystka w fakty wplata elementy fikcji, bawiąc się powstałą dwuznacznością i potencjalnością wykreowanych scenariuszy. Często odnajduje przy tym wartość w obszarach marginalnych, co nadaje jej twórczości głęboko humanistyczne znaczenie. Wiele z jej prac to anegdotyczne zapisy ulotnego: wrażenia, emocji, chwili. Owe miniarchiwa codzienności są impulsem do namysłu nad przemijającym światem, postrzeganym z pozornym tylko przymrużeniem oka.

Oddział: GGM2, ul. Powroźnicza 13/15
Data: 05.07 - 06.10.2024 r.
Wernisaż: 05.07.2024, godz. 18.00 (wernisaż - wstęp wolny)
Artystka: Małgorzata Żerwe
Kuratorka: Marta Wróblewska
Identyfikacja wizualna: Ania Witkowska