stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

75 zdjęć "Joachima" na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to temat ważny i wielokrotnie poruszany. Wystawa 75 zdjęć "Joachima" na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego pozwoli spojrzeć na tą tematykę z perspektywy gdynianina Joachima Joachimczyka ps. "Joachim". Brał on udział w walkach we wrześniu 1939 r. Po kapitulacji nie wrócił do Gdyni, za to w Warszawie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Od 1942 r. służył w Biurze Informacji i Propagandy (BIP) Komendy Głównej AK. W trakcie Powstania Warszawskiego pełnił obowiązki fotografa, czego owocem było tysiące fotografii. Nie wszystkie dotrwały do dzisiejszych czasów.

9 stycznia - 31 grudnia 2025, g. 9:00 - 16:00

Nowy Barkoczyn,
bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł

17 stycznia - 21 lutego 2025

Gdynia,
Wstęp wolny
Dzięki inicjatywie: Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego oraz Stowarzyszenia In Gremio, Społecznej Jedynki pojawiła się idea wystawy fotografii Joachima Joachimczyka. Przy wsparciu Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępniło fotografie oraz przy współorganizacji Urzędu Miasta Gdyni, Gdyńskiego Centrum Kultury oraz ww. stowarzyszeń pomysł nabrał realnych kształtów.

Pragniemy przedstawić Państwu wybrane 75 zdjęć "Joachima" dotyczące Powstania Warszawskiego. Doceniając szerokie spektrum tematyki zdjęć "Joachima", wystawę podzielono na cztery sekcje: Wojsko powstańcze, Na kwaterach i w czasie, Dzień po dniu pod ostrzałem, Warszawa w ogniu oraz uzupełniającą część poświęconą autorowi fotografii.

Wystawa zdjęć mieszkańca Gdyni, który uwiecznił w kadrach tak wiele aspektów Powstania Warszawskiego, pozwoli spojrzeć na nie w sposób specyficzny ale równocześnie jak najbardziej rzeczowy i wielopłaszczyznowy.

OTWARCIE WYSTAWY: 1.08.2019, godz. 17.00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 1.08.2019 - 2.10.2019
MIEJSCE: Skwer Kościuszki, Gdynia

Fotografia: MPW-IN/9654; Grupa powstańców na ul. Konopczyńskiego, drugi od lewej Joachim Joachimczyk ps. "Joachim", druga od prawej odwrócona tyłem jego żona Maria Joachimczyk ps. "Marysia", 15 sierpnia 1944.

Przeczytaj także