stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

8. Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do Miasta - Stacja Sanatorium" Opinie (23)

Ósma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Pociąg do Miasta - Stacja Sanatorium" odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia 2022 roku w Gdyni.

lip 11-14

czwartek - niedziela

Gdańsk,
Już po raz ósmy Gdynia stanie się sceną, na której przedstawimy najciekawsze i najodważniejsze niezależne spektakle teatrów offowych. Tegorocznym tematem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Pociąg do Miasta" stało się "Sanatorium", festiwalowe prezentacje pokazują więc autorskie recepty na choroby rzeczywistości, zapraszają do podróży do światów, które wymagają poluzowania cugli wyobraźni i stanowią nieoczywisty komentarz do rzeczywistości. Liczymy, że nasze teatralne uzdrowisko zapewni Wam wytchnienie po trudnych chwilach. Dokąd w tym roku zawiezie nas Pociąg do Miasta? Zaprezentujemy wzruszającą historie o światach poety z zespołem Downa, performance koncertowo wprowadzający widzów w ciasny świat więziennej celi, pozbawioną słów impresję o Kresach Wschodnich i baśniową opowieść bajarzy i opowiadaczy. W programie Festiwalu znalazła się także historia zainspirowana tekstami z ulicznych murów oraz wyprawa do światów nastoletnich migrantów/uchodźców, którzy uczą się w gdyńskiej szkole. Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwalowe prezentacje pokażemy w staranie dobranych i nieoczywistych gdyńskich przestrzeniach. Chcemy bowiem, żeby Pociąg do Miasta zachęcał do teatralnych podróży po mieście, a festiwalowe sceny korespondowały z treścią i formą przedstawień, pobudzały do znajdowania ich nowych znaczeń i zachęcały do długich i wartościowych rozmów o sztuce.

Program festiwalu zapewni intensywny kontakt z teatrem - przez 6 dni pokażemy sześć odważnych i najciekawszych niezależnych spektakli z całej Polski- w sumie 12 prezentacji. Widzów będziemy zachęcali do równie intensywnego utrwalania ulotnych wrażeń festiwalowych i zapisywania swoich wrażeń, interpretacji i doświadczeń. Pociągowi do Miasta już po raz kolejny będzie bowiem towarzyszył konkurs na recenzje teatralne. Festiwalowe spektakle rozpoczynają się zawsze o godzinie 21. W tym roku przedłużamy nasze teatralne święto o jeszcze jeden dzień. W niedzielę po zakończeniu Festiwalu zapraszamy na prezentacje dwóch spektakli opartych na prozie Brunona Schulza w ramach projektu "Odyseja Schulzowska 2022".

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Zapraszamy do wspólnych teatralnych podróży po mieście!
Bądźcie z nami!
Projekt finansowany przez Miasto Gdynia.

PROGRAM FESTIWALU

8 i 9 sierpnia (poniedziałek, wtorek) godzina 21.00
Mury krzyczą albo Uliczna Śpiewka

Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk
Reżyseria: Magdalena Drab
NIEFORMALNY KOLEKTYW CZY / WROCŁAW
PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHO
ul. Świętego Piotra 2

A ja żyję bardzo
Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko
Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica
FUNDACJA POD SUKNIAMI / SZCZECIN
PATIO / KONSULAT KULTURY
ul. Jana z Kolna 25

10 i 11 sierpnia (środa, czwartek) godzina 21.00
Nie/znajomi

Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek
TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA
PLAC TARGOWY PRZY HALI RYBNEJ (od strony ul Wójta Radtkego) / HALO KULTURA
ul. Wójta Radtkego 36

Echa
Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska
TEATR MIGRO / KRAKÓW
PLAC / AUTOMOBILKLUB MORSKI
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28

12 i 13 sierpnia (piątek, sobota) godzina 21.00
Historja

Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka
Reżyseria: Dorota Bator
TEATR NA FAKTACH / WROCŁAW
PLAC / FLORA DEVELOPMENT
ul. Świętego Piotra 4

Chłopaki. Prawo głosu
Tekst: Martyna Dębowska i Kolektyw
Scenariusz: Praca kolektywna
Reżyseria: Weronika Fibich
KOLEKTYW KOBIETOSTAN / WROCŁAW
HANGAR / YACHT KLUB STAL GDYNIA
Aleja Jana Pawła II 9 (WEJŚCIE OD STRONY MARINY)

14 sierpnia (niedziela) godzina 18.00
ODYSEJA SCHULZOWSKA 2022

"Dojrzeć do dzieciństwa" na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

"Sanatorium" na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
PARKIN G/ DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA
Plac Konstytucji 1

OPISY SPEKTAKLI:

"Mury krzyczą albo Uliczna Śpiewka"
Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk
Reżyseria: Magdalena Drab
Obsada: Rafał Derkacz i Albert Pyśk
NIEFORMALNY KOLEKTYW CZY / WROCŁAW

"O mur rozbił się niejeden spór, o mur rozbiła się niejedna głowa i tylko mur stoi", stając się pretekstem do stworzenia muzycznego spektaklu. "Mury krzyczą albo uliczna śpiewka" to historia inspirowana tekstami z ulicznych murów, które są fizyczną emanacją skrajnych ludzkich uczuć. Przedstawienie porusza kwestie przystosowania, odnalezienia się w społeczeństwie, dopasowania się do panujących norm oraz agresji słownej, jej źródeł oraz konsekwencji. Zarys fabularny to historia dwóch bohaterów, których łączy gniew, frustracja, z którymi nie potrafią sobie poradzić inaczej, niż przelewając je na mur. Jest to niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w których potrzeba akceptacji staje się motorem bratobójczej zbrodni.
8 i 9 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) GODZINA 21.00

"A ja żyję bardzo"
Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko
Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica
Obsada: Tadeusz Ratuszniak, Romek Zańko
FUNDACJA POD SUKNIAMI / SZCZECIN

Wzruszająca podróż̇ przez świat, który opisał szczeciński poeta Piotr Gęglawy. Aktor Profesjonalny i Aktor Nieprofesjonalny spotykają̨ się na scenie, by ożywić́ postaci i historie opisane w wierszach. Tworzą̨ przedstawienie, którego bazą, literackim punktem wyjścia jest zdumiewająca twórczość́ Piotra z zespołem Downa. Obaj aktorzy, próbując zbliżyć́ się do jego wyobraźni i jego sposobu opisywania świata, sami stają się podmiotami opowieści, a autor tekstów staje się ich przewodnikiem po ich własnym życiu. Co więcej, ze sceny na scenę̨, stopniowo, również̇ widzowie ulegają̨ tej odwróconej narracji. Słuchamy i rozpoznajemy siebie samych w tym absurdalnym i zarazem filozoficznym opisie.
8 i 9 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) GODZINA 21.00

"Nie/znajomi"
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek
Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

Aleksandr tęskni za zwierzętami, które zostawił w Ukrainie, Nini wspomina okazałe drzewo, które zaglądało do jej okna w Gruzji, dla Tatiany z Białorusi Polska stała się ciekawym, ale trudnym do zrozumienia krajem. Nastolatkowie trafili do gdyńskiej szkoły, gdy ich rodziny przeniosły się do naszego kraju w poszukiwaniu lepszego losu. To tutaj, na szkolnych korytarzach i podczas lekcji, będą szukali swojego miejsca, próbowali nawiązywać przyjaźnie i uczyć się miasta i języka polskiego. To będzie jednak trudna nauka, bo część z nich najlepiej pozna przezwiska kierowane w ich stronę przez rówieśników. Czy ktoś ze szkolnych kolegów przywita ich inaczej, czyli serdecznymi słowami "cześć, fajnie, że tu jesteś!"? Spektakl z ogromnym wyczuciem i empatią pokazuje sprawy i tematy, o których ciężko się mówi podczas pierwszej rozmowy z migrantami/uchodźcami. Może też być
wzruszającą lekcją empatii. Spektakl spektaklu powstał na podstawie pogłębionych rozmów i wywiadu z nastoletnimi migrantami/uchodźcami z gdyńskiej szkoły podstawowej.
10 i 11 SIERPNIA (ŚRODA, CZWARTEK) GODZINA 21.00

"Echa"
Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska
Obsada: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik,
Kacper Lech, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński
TEATR MIGRO / KRAKÓW

Spektakl bez słów jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka - wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewanych na żywo przez aktorów. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań, do świata Kresów Wschodnich sprzed wojny i o czasach powojennych. Opowiemy o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą swoją siłą.
10 i 11 SIERPNIA (ŚRODA, CZWARTEK) GODZINA 21.00

"Historja"
Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka
Reżyseria: Dorota Bator
Obsada: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak; Wiolonczela - Filip Turkowski
TEATR NA FAKTACH / WROCŁAW

Spektakl dokumentalny "Historja" powstał w ramach projektu "Teatr na faktach" w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Scenariusz oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się baśniami w Polsce. Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie.
12 i 13 SIERPNIA (PIĄTEK, SOBOTA) GODZINA 21.00

"Chłopaki. Prawo głosu"
Tekst: Martyna Dębowska i Kolektyw
Scenariusz: Praca kolektywna
Reżyseria: Weronika Fibich
Obsada: Agnieszka Bresler, Martyna Dębowska, Iwona Konecka
KOLEKTYW KOBIETOSTAN / WROCŁAW

CHŁOPAKI też płaczą. Mówią o sobie w osobie trzeciej, piszą teksty, miksują muzę, a w futerałach się niesie opowieść, się niesie historia ziom o tym jak jeden chłopak z drugim chłopakiem w pierdlu się w kręgu spotkał, joł. Słyszysz? To dźwięk medytacji ommm, która ich niesie daleko za kraty, za morza i lasy, gdzie by się chciało częściej, gdzie wolność powinna znaczyć coś więcej. Powinna znaczyć coś więcej niż podział na męskie i żeńskie. Połączyła ich wspólna idea ratowania świata przed ciszą. Programowo będą łamać milczenie. Nazwały się Chłopaki. Grają razem od ładnych kilku lat ale nikt ich jeszcze nie słyszał. Może nie chciał słuchać. Prawo głosu to ich pierwsza publiczna wypowiedź. Będzie głośno.

ZAPRASZAMY TEŻ NA "ODYSEJĘ SCHULZOWSKĄ 2022". DWA SPEKTAKLE
(JEDEN PO DRUGIM)
"Dojrzeć do dzieciństwa" wg prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek, Filip Wójcik
Historia Józefa, który "dojrzewa do dzieciństwa" budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia. Zapraszamy do podróży, do tego, co było. Wsiadamy i ... jazda!

"Sanatorium" na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki
W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny? Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości. W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.
NIEDZIELA 14 SIERPNIA, GODZINA 18.00
DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA, PLAC KONSTYTUCJI 1,
ŚRÓDMIEŚCIE/GDYNIA

Informacja o biletach

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.