stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Na językach! - to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (20-25 września) i Krakowie (16-20 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej!

lut 15

sobota, g. 14:00 - 16:00

Gdańsk,
bilety 150 zł
mar 14

piątek, g. 17:00

bilety 30 zł
Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce, jak powszechnie wiadomo, bardzo, bardzo dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma prorokami u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. Nie! One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą! Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawiamy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać! Poza językiem polskim na Festiwalu usłyszycie z pewnością i ukraiński, i wietnamski, a nawet psi i koci!

W tym roku Festiwal obchodzi dziewiąte urodziny, możemy więc powiedzieć, że jest już w wieku prawie nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle zmienia się, a wraz z nim rośnie publiczność, która jest coraz bardziej ciekawa świata, zadaje coraz więcej pytań, a przede wszystkim - nie musimy już się martwić, czy lubi czytać. Bo wiemy, że lubi!

Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą.

Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku zaplanowaliśmy mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. uwielbiane przez dużych i małych "Czytanki po zachodzie słońca", spacer po Stoczni Gdańskiej szlakami pracujących tam niegdyś kobiet, koncert zespołu Czereśnie oraz plenerową, dwujęzyczną wystawę na podstawie książki "Co robią uczucia?", którą od 5 września będzie można zobaczyć w ogrodzie Pałacu Młodzieży.

Wśród gości festiwalu spotkamy twórców nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Będą z nami m.in.: Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz wybitni ilustratorzy m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak. Festiwalowych gości spotkamy też na wydarzeniach towarzyszących w Bibliotece Miejskiej Słupsku i Stacji Kultura w Rumi.

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Czytelników i czytelniczki z południa Polski zaprosimy w listopadzie do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.
Program Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku / Na językach!
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązują zapisy!

wtorek / 20 września

18:00-19:30 Na językach! Inauguracja 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci z udziałem Katarzyny Stoparczyk i Michała Rusinka
, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 5+
Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce, jak powszechnie wiadomo, bardzo, bardzo dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma prorokami u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. Nie! One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą! Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawiamy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać!
Zapisz się!

środa / 21 września

10:00-11:00 ABC obsługi wihajstra w Wytrzyszczce - czyli jak gadać, żeby się dogadać? - spotkanie z Michałem Rusinkiem
, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 6+
Słowa bywają nieposłuszne. Trudno ich upilnować - czasem mają szemraną przeszłość, przekraczają granice, a nawet zmieniają znaczenie! Niektóre słowa pomagają nam się porozumiewać, a inne zupełnie w tym przeszkadzają. W takich sytuacjach najlepiej zapytać o radę specjalistę. Michała Rusinka znamy jako brawurowego językoznawcę i tłumacza - to człowiek, który o języku wie chyba wszystko. Zapytamy go więc o to jak gadać, żeby się dogadać!
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

10:00-14:00 O gustach się dyskutuje! - konferencja dla Nauczycieli i Bibliotekarzy, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku, Aleja Generała Józefa Hallera 14
Już po raz kolejny Festiwal Literatury dla Dzieci stanie się platformą współpracy dla tych, dla których edukacja literacka najmłodszych to chleb powszedni. We współpracy z Pomorską Biblioteką Pedagogiczną przygotowaliśmy konferencję, podczas której nauczyciele i bibliotekarze z regionu poznają najnowsze trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz wymienią się wiedzą i doświadczeniami. A wszystko po to, by pracowało się nam jeszcze lepiej!
Program konferencji:
Justyna Suchecka: O polskich nastolatkach 2022, czyli kiedy jesteś "young", ale skończył się "power".
Michał Zając: Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych: cień cenzury?
Marcin Hamkało: Performatywny wymiar promocji książki.
Michał Rusinek: O dwóch językach literatury polskiej.
Konferencję sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Rezerwacje: https://bit.ly/3wWN980

11:30-12:30 Dojrzewanie non-fiction - spotkanie z Justyną Suchecką, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 10+
Jak radzić sobie z kryzysem i stresem wieku dojrzewania? Gdzie szukać pomocy? I jak udzielać jej innym? Tym razem na te pytania nie odpowiedzą tak często oddaleni od doświadczenia dorastającego człowieka rodzice i opiekunowie, ale pedagodzy młodzieży, z którymi rozmawia w swoich książkach Justyna Suchecka. Opowiadają, czym zajmuje się pedagog, psycholog i psychiatra i jak ważna jest empatia. Nie obiecujemy, że odpowiemy na wszystkie ważne pytania - ale postaramy się przynajmniej je zadać.
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

12:00-13:00 Принц у місті / Królewicz w mieście - warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 5+
Pewnego dnia królewicz ucieka do miasta. W końcu nawet mieszkanie we wspaniałym zamku może się czasem znudzić! Razem z naszym bohaterem pięciolatki będą podróżować pociągiem i samolotem, odwiedzą kawiarnię i muzeum, będą jeździć na hulajnodze i puszczać latawce. Czeka też na nie wiele pomysłowych i zabawnych ćwiczeń plastycznych pomagających rozwijać sprawność ręki, spostrzegawczość i wyobraźnię i zachęcających do twórczej odwagi - a to wszystko podczas warsztatów na podstawie zeszytu do ćwiczeń "Królewicz w mieście".
Під час майстер-класу за книгою Домініки Черняк-Хойнацької <<принц>> учасники вирушать в уявну подорож разом з головним героєм! Всі знають, що кожна подорож приховує багато несподіванок. Такою несподіванкою буде для наших п'ятирічних учасників пляшка скарбів, яку вони самостійно виготовлять. А ще весела зарядка принца, релаксаційні вправи, обговорення - все це в ігровому форматі сприяє розвитку сенсорної системи та творчої уяви.
Zapisz się!

16:00-17:00 -Miau! -Hau! -Co? - rozmówki kocio-piesko-ludzkie - warsztaty ilustratorskie z Grażką Lange i Moniką Hanulak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 4+
O czym rozmawiają psy, kiedy nie ma nas w domu? O czym plotkują koty na parapecie? I najważniejsze pytanie - co one czytają?! Razem z wybitnymi ilustratorkami, Grażką Lange i Moniką Hanulak, stworzymy wielkoformatowe dzieła z graficznym pazurem.
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

19:00-20:00 Czytanki po zachodzie słońca. "Co też prapradziadek czytał pradziadkowi?" - antologia wierszy z zamierzchłej przeszłości czyta Małgorzata Polakowska, Błękitny Baranek - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Chmielna 53, wiek 4+
Po zachodzie słońca jest czas na spotkanie z poezją - o tym wiemy nie od dziś. Zapraszamy na wieczorna dawkę liryki dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Małgorzaty Polakowskiej. Posłuchamy również niezwykłych opowieści o samym Muzeum.
Zapisz się!

czwartek / 22 września

9:30-10:30 W dorosłość bez trwogi w sercu- spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 12+
Testy, egzaminy, dodatkowe punkty, trudne wybory oraz ogromna presja - z tym co raz częściej mierzą się dziś ósmoklasiści. Gdzie są granice wyścigu szczurów, w którym chcąc nie chcąc uczestniczymy? I czy wszystko da się wyliczyć średnią ważoną? Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowie, jak powstał pomysł na powieść, w której losy trójki nastolatków niespodziewanie kierują ich do... domu spokojnej starości.
Książka Stan splątania jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
Zapisz się!

11:00-12:00 Świat Adeli - spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 14+
Adelka czy Adela, a może Adelajda? Dziewczynka czy dziewczyna? A może już kobieta? Kim jest, jak się zmieniła i dlaczego nagle zniknęła? Franek i Julek przemierzają całą Polskę, próbując odnaleźć Adelę po niewyraźnych, zatartych często śladach. To powieść drogi, którą śledzi się jak najlepszy amerykański film, zamknięta w prozie poetyckiej - wciągająca od pierwszych stron. Poznajmy jej autorkę!
Książka Po śladach jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
Zapisz się!

12:30-13:30 Czy grając w gry żyjemy podwójnie? - spotkanie z Katarzyną Wasilkowską, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 10+
W swoim słynnym powiedzeniu Umberto Eco dał nam do zrozumienia, że "kto czyta książki, żyje podwójnie". Czy gry wideo dają podobne doświadczenie - i na ile jest to doświadczenie warte przeżycia? Lula to prawdziwa prymuska, świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła i życzliwa. Nagle w jej życiu pojawia się coś, co zmienia ją nie do poznania.
Podczas spotkania Katarzyna Wasilkowska opowie między innymi, co pomogło jej w tak precyzyjny sposób opisać fenomen FOMO (Fear of Missing Out), oznaczający obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Dowiemy się też, co skłoniło ją do napisania książki o cyberprzestrzeni i przenoszeniu swojego życia do Internetu.
Książka Już, już! jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
Zapisz się!

16:00-17:00 Misie, zwierzcież mi się! - czyli wszystkie uczucia niedźwiadków- warsztaty z ilustratorką Agatą Królak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 4+
Misie, tak jak przedszkolaki, mają mnóstwo różnych uczuć. I tak jak przedszkolaki, nie zawsze wiedzą, jak je nazwać. Dlatego opisują je tak jak potrafią, czyli za pomocą konkretnych sytuacji. Czuję się tak, jakbym potrafił fruwać. Czuję się tak, jakbym zgubił ulubiony kamyk. A Wy, jak się czujecie? Razem z ilustratorką Agatą Królak przepytamy Misie z ich życia emocjonalnego i narysujemy wszystkie uczucia niedźwiadków.
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

19:00-20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Mamo, chodźmy stąd! - przerażającą antologię poezji grozy czyta Maciej Salamon, wokalista i gitarzysta zespołu Nagrobki, NOMUS Nowe Muzeum Sztuki Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Jaracza 14, wiek 4+
Spokojnie, nie będzie aż tak strasznie! Przecież strach ma tylko wielkie oczy. W otoczeniu dzieł artystów z kolekcji NOMUS Nowego Muzeum Sztuki swój autorski wybór klasyki poezji dziecięcej zaserwuje nam lider jednego z ciekawszych polskich zespołów nurtu muzyki alternatywnej, którego część z Was zna z katowickiego OFF Festival. Sami staniemy się artystami i artystkami i razem stworzymy przeeerażająco ogromne dzieło sztuki!
Zapisz się!

piątek / 23 września

9:30-10:30 Sam na sam z Barbarą Rabarbar - spotkanie z Kasią Huzar-Czub
, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 6+
Czarny sweter w czachy trupie czy carny sweter w cachy trupie? Nie wszystkim od razu tak łatwo jest wymówić te najbardziej szeleszczące, szumiące i dźwięczące głoski. Pomóc w tym mogą bohaterowie serii logopedycznych rymowanek, którzy mają swoje sposoby na wyzwania językowe. Z kapustą i sałatą poćwiczymy "S", Barbara Rabarbar pomoże nam z "R", ziemniak z "Ź", a to dopiero początek. Kasia Huzar-Czub stworzyła melodyjne i proste w formie rymowanki, które są doskonałym ćwiczeniem logopedycznym dla małych i trochę starszych dzieci.
Zapisz się!

11:00-12:00 Nie idę dziś do szkoły. Bajo! - spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 10+
Czy życie nastolatki zawsze musi być nudne i przewidywalne? Nie w przypadku Estery Parzymięs, która z lekką nadwagą i ogromnym dystansem do siebie wpada w sam środek kryminalno-detektywistycznej zagadki zabójczych pierogów. Towarzyszyć będzie jej mama - Katrina Vege - gwiazda programów kulinarnych, ekipa filmowa i tajemniczy chłopak...
Książka Mama w occie. Zabójcze pierogi jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
Zapisz się!

12:00-13:00 Історія дракона / Smocza historia - warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, wiek 4+
Rozpoznaj ślady smoka! Zmień swoją rękę w pazurzastą smoczą łapę! Wymyśl, jak wspiąć się na szczyt góry! Pewnego razu smok z gęstego lasu i nieustraszona królewna wybrali się razem na wędrówkę. Zobacz, kogo spotkali po drodze - a przy okazji rysuj, maluj, wydzieraj i naklejaj.
Pomysłowe i zabawne warsztaty na podstawie ćwiczeń Smocza historia pomogą czterolatkom rozwijać sprawność ręki, spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zachęcą je do zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik.
Під час майстер-класу <<історія>> маленькі учасники зануряться до світу драконів, які їм так подобаються. За допомогою релаксаційного етюду та рольової гри на деякий час вони перетворяться на справжніх драконів. Створять власного дракона Роберта та навчаться драконячому диханню!
Такий цікавий творчо-інтегрований формат взаємодії з чудовою книгою Домініки Черняк-Хойнацької сприяє розвитку пізнавальних процесів у дітей 4-х років: наочно-дійового та наочно-образного мислення, креативності, а також сенсорної системи, мовного дихання тощо.
Zapisz się!

12:30-13:30 Tam, gdzie naprawdę pieprz rośnie - spotkanie z Ton Van-Anh, autorką książki "Xin chao! Wietnam dla dociekliwych", Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 8+
Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i dajcie się ponieść opowieściom z dalekich krain. Ton Van-Anh autorka książki "Xin chao! Wietnam dla dociekliwych" przeniesie Was do krainy smoków i myszojeleni, pól ryżowych i pływających wiosek. Dowiecie się więcej o kraju, w którym gra się na kamieniach, spektakle wystawia się w wodzie, a mieszkańcy piszą wiersze na kapeluszach, jedzą smocze oczy i świętują Nowy Rok przez dwa tygodnie. Witajcie w Wietnamie!
Po spotkaniu mamy dla Was taneczną niespodziankę!
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

16:00-17:00 La bestia, czyli jak oswoić potwora - warsztaty z ilustratorką Susie Hammer, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Korzenna 33/35, 4+
To będzie historia o kocie, żółwiu i ... bestii. Ale czy ta bestia jest naprawdę taka straszna? Razem z uznaną ilustratorką Susie Hammer spróbujemy narysować różne przerażające potwory i sprawdzimy czy nadal się ich boimy. Kto wie, może ten wilk nie będzie tak straszny, jeśli namalujemy go sami?
Zapisz się!

19:00-20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Poezja 3D - multisensoryczny wybór wierszy czyta Dorota Androsz, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, wiek 4+
Kolejną odsłonę wieczornych czytanek zaplanowaliśmy tym razem w oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zapraszamy na wieczorną dawkę poezji dziecięcej autorstwa polskich klasyków w interpretacji Doroty Androsz, aktorki Teatru Wybrzeże. Scenerią czytanki będzie nietypowa wystawa rzeźby multisensorycznej z drewna, kamienia, metalu i gliny zorganizowana przez Muzeum, a tematyka wierszy będzie krążyć wokół zmysłów. Po czytance zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Raz, dwa trzy, rzeźba patrzy!
Zapisz się!

sobota / 24 września

10:00-11:00 У царстві Каракуль / W Królestwie Bazgraju - warsztaty polsko-ukraińskie z Tatianą Czykałową
, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek +3
Czym ozdobić sukienkę? Jak królewicz przedostanie się przez rzekę? Co utknęło w smoczej paszczy? Niezdecydowana królewna Emilia zaprasza dzieci do wspólnego rysowania linii i prostych kształtów, odwzorowywania, malowania, kolorowania, bazgrania, wydzierania i wyklejania. Dzięki różnorodności technik plastycznych te zabawne i urozmaicone ćwiczenia pomogą każdemu trzylatkowi rozwijać ważne umiejętności grafomotoryczne, wrażliwość estetyczną i wyobraźnię, zachęcając jednocześnie do samodzielnego myślenia i twórczej odwagi.
Інтегрований майстер-клас <<у>> для дітей 3-х років в ігровому форматі поєднує різні прийоми розвитку пізнавальних процесів та навичок образотворчої діяльності, певної самостійності, дрібної моторики. І в цьому маленьким учасникам допоможе принцеса Емілія, яка після закінчення зустрічі помандрує з кожним із них додому!
Отже, весела рухлива гра, самостійне виготовлення поробки з подальшим використанням для сюжетно-рольової гри - це лише частина цікавих видів взаємодії, які чекають учасників.
Zapisz się!

11:30-13:00 Wewnętrzne życie Skarpetek - warsztaty z Danielem de Latourem, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 6+
Wydana w 2015 roku książka Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek zapoczątkowała uwielbiany przez dzieci i rodziców, złożony już z pięciu części cykl, który dowodzi, że bohaterkami dobrych książek mogą być nawet prozaiczne skarpetki z naszych szaf. Podczas warsztatów z Danielem de Latour, autorem ilustracji do tej wyjątkowej serii poznamy świat ciekawskich skarpet... od podszewki. Policzymy lewe i prawe skarpetki z rozbitych par i zastanowimy się, czy mają jeszcze szanse, żeby do siebie wrócić. Poćwiczymy też wyobraźnię - bo ile skarpetek, tyle opowieści. Kto by pomyślał, że wszystkie mieszczą się w szufladzie!
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

13:30-14:30 Przed Państwem uczucia! - warsztaty z Tiną Oziewicz, autorką książki "Co robią uczucia?", Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 4+
Radość, współczucie, zachwyt, złość, niepokój, smutek... Wszyscy znamy te uczucia - i wiele innych. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak one wyglądają i co robią, kiedy mają wolne? Kto zbiera ślimaki z chodnika? Kto siedzi pod parasolem i częstuje znajomych herbatką z termosu? Kto otula się kocem? Tina Oziewicz i Aleksandra Zając stworzyły książkę, która działa na wyobraźnię i zaprasza do rozmowy i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas.
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

15:00-16:30 Brud na języku! - warsztaty z Piotrem Sochą, autorem książki "Brud. Cuchnąca historia higieny", Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 10+
Jak kąpano się w starożytności, a dlaczego w średniowieczu prawie wcale? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Jak dbają o czystość dżiniści w Indiach, jak Himbowie w Nanibii, a jak radzą sobie z tym uniwersalnym problemem kosmonautki? W książce jednego z najdowcipniejszych polskich grafików znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat obyczajów, przesądów i wynalazków związanych z brudem, higieną i medycyną. Piotr Socha zabierze nas w różne epoki i na różne kontynenty, opowie też o dekoracyjnych perukach rodem z Wersalu, które sami przygotujemy - sprawdzając wcześniej, czy nie zalęgły się w nich pchły i myszy!
Zapisz się!

17:00-18:00 Od Basi po Jamnika Drania - bestiariusz Zofii Staneckiej, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, wiek 5+
Czy są na sali fani Basi, królowej serc polskich przedszkolaków? A ci którzy zaczytują się w pieskich historiach Jamnika Drania czy Lotty? A może ci, którzy wakacje spędzili z "Księgą Ludensona"? Wszystkich Was zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej cenionych autorek książek dla dzieci. Każde pytanie się liczy!
Zapisz się!

niedziela / 25 września

11:00-12:30 Dziewczyny na maszyny! Spacer po Stoczni Gdańskiej
szlakami przodowniczek pracy z Anną Zielińską-Fedoruk, brama Stoczni nr 2, wiek 6+
Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety podczas strajków? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Kim jest Matka Chrzestna Statku? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas niedzielnego spaceru z cyklu ,,Metropolitanki". Zobaczycie Stocznię Gdańską i jej bogatą historię z perspektywy dziewczyn. Dowiecie się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Usłyszycie historie pracownic, buntowniczek, zwykłych i niezwykłych bohaterek. Ten spacer nie będzie miał nic wspólnego z nudną szkolną wycieczką!
LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

17:00-18:00 Nie jesteś za mały, żeby zmieniać świat! - koncert zespołu Czereśnie i zakończenie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku, Aula Koncertowa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Łąkowa 1-2 (czerwony budynek), wiek 4+
9. Festiwal Literatury dla Dzieci zakończy koncert zespołu Czereśnie! Dorosłej publiczności znany może być pod nazwą Hańba! W roku 2018 kwartet nagrodzono Paszportem "Polityki" w kategorii muzyka popularna. Z przebojowym instrumentarium - mandola, banjo, ukulele i tuba oraz autorskim setem muzyki dla dzieci z trzech wydanych jak dotąd płyt (Ale wrzawa! Pestki oraz Sport to zdrowie) Czereśnie poderwą do tańca nawet najbardziej nieprzekonanych. Jeszcze długo będziecie nucić pod nosem "Beton, beton, daj się pobawić dzieciom..."
Zapisz się!

Wydarzenia towarzyszące:

7-24 września


Plenerowa wystawa polsko-ukraińska "Co robią uczucia?" na podstawie książki Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając, Pałac Młodzieży, Ogarna 56
Współpraca: Wydawnictwo Dwie Siostry
Radość, zachwyt, miłość, złość, nienawiść, wstyd... Na pewno znacie te uczucia - i wiele innych. Ale czy wiecie, co robią, kiedy mają wolne? Teraz możecie się przekonać! Koniecznie wybierzcie się na spacer do Pałacu Młodzieży - spotkacie tam bohaterów książki "Co robią uczucia?" Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając.
Радість, захоплення, любов, злість, ненависть, сором... Ви точно знаєте ці почуття - як і ще багато інших. Але чи знаєте Ви, що вони роблять у свої вихідні? Чудова можливість про це дізнатися! Запрошуємо на зустріч із героями книжки "Що роблять почуття?" Тіни Озєвіч з ілюстраціями Алєксандри Зайонц.
Wystawę można oglądać bez dokonywania wcześniejszej rezerwacji
Pon. - pt. 8.00-18.00
Sobota: 9.00-15.00

czwartek 22 września / Rumia

10:00-11:00 Nie idę dziś do szkoły. Bajo! - spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem
, Biblioteka Rumia, Starowiejska 2, wiek 10+
Czy życie nastolatki zawsze musi być nudne i przewidywalne? Nie w przypadku Estery Parzymięs, która z lekką nadwagą i ogromnym dystansem do siebie wpada w sam środek kryminalno-detektywistycznej zagadki zabójczych pierogów. Towarzyszyć będzie jej mama - Katrina Vege - gwiazda programów kulinarnych, ekipa filmowa i tajemniczy chłopak...
Książka Mama w occie. Zabójcze pierogi jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Rumi: zapisy@bibliotekarumia.pl

piątek 23 września / Rumia

11:00-12:00 Świat Adeli - spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało
, Instytut Kultury Miejskiej, Biblioteka Rumia, Starowiejska 2, wiek 14+
Adelka czy Adela, a może Adelajda? Dziewczynka czy dziewczyna? A może już kobieta? Kim jest, jak się zmieniła i dlaczego nagle zniknęła? Franek i Julek przemierzają całą Polskę, próbując odnaleźć Adelę po niewyraźnych, zatartych często śladach. To powieść drogi, którą śledzi się jak najlepszy amerykański film, zamknięta w prozie poetyckiej - wciągająca od pierwszych stron. Poznajmy jej autorkę!
Książka Po śladach jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Rumi: zapisy@bibliotekarumia.pl

15:00-16:00 Brud na języku! - warsztaty z Piotrem Sochą, autorem książki "Brud. Cuchnąca historia higieny", Biblioteka Rumia, Starowiejska 2, wiek 10+
Jak kąpano się w starożytności, a dlaczego średniowieczu prawie wcale? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Jak dbają o czystość dżiniści w Indiach, jak Himbowie w Nanibii, a jak radzą sobie z tym uniwersalnym problemem kosmonautki? W książce jednego z najdowcipniejszych polskich grafików znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat obyczajów, przesądów i wynalazków związanych z brudem, higieną i medycyną. Piotr Socha zabierze nas w różne epoki i na różne kontynenty, opowie też o dekoracyjnych perukach rodem z Wersalu, które sami przygotujemy - sprawdzając wcześniej, czy nie zalęgły się w nich pchły i myszy!
zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Rumi: zapisy@bibliotekarumia.pl

23 września / Słupsk

10:00-11:00 W dorosłość bez trwogi w sercu- spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Grodzka 3 wiek 12+
Testy, egzaminy, dodatkowe punkty, trudne wybory oraz ogromna presja - z tym co raz częściej mierzą się dziś ósmoklasiści. Gdzie są granice wyścigu szczurów, w którym chcąc nie chcąc uczestniczymy? I czy wszystko da się wyliczyć średnią ważoną? Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowie jak powstał pomysł na powieść, w której losy trójki nastolatków niespodziewanie kierują ich do... domu spokojnej starości.
Książka Stan splątania jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Słupsku: k.dziwisz@mbp.slupsk.pl

11:30-12:30 Czy grając w gry żyjemy podwójnie? - spotkanie z Katarzyną Wasilkowską, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Grodzka 3 wiek 10+
W swoim słynnym powiedzeniu Umberto Eco dał nam do zrozumienia, że "kto czyta książki, żyje podwójnie". Czy gry wideo dają podobne doświadczenie - i na ile jest to doświadczenie warte przeżycia? Lula to prawdziwa prymuska, świetnie się uczy, nie zaniedbuje obowiązków, a przy tym jest miła i życzliwa. Nagle w jej życiu pojawia się coś, co zmienia ją nie do poznania.
Podczas spotkania Katarzyna Wasilkowska opowie między innymi, co pomogło jej w tak precyzyjny sposób opisać fenomen FOMO (Fear of Missing Out), oznaczający obawę gracza przed przegapieniem czegoś, co dzieje się w grze. Dowiemy się też, co skłoniło ją do napisania książki o cyberprzestrzeni i przenoszeniu swojego życia do Internetu.
Książka Już, już! jest nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.
zapisy prowadzi Biblioteka Publiczna w Słupsku: k.dziwisz@mbp.slupsk.pl

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązują zapisy!

Zapraszamy!

Organizator:
Fundacja Burza Mózgów, Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Województwo Pomorskie
Współorganizator:
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Informacja o biletach

Obowiązują zapisy!

Zapisz się tutaj: fldd.pl/gdansk-program-i-zapisy